Miasto zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina do udziału w obchodach 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej, które zaplanowano w sobotę (29 czerwca) oraz poniedziałek (1 lipca).
W programie wydarzeń przewidziano między innymi występy artystów z Litwy, Polski i Ukrainy oraz spacery z przewodnikiem.
– Zapraszamy do wspólnego świętowania rocznicy zawarcia w naszym mieście unii polsko-litewskiej. Czekamy na Państwa z programem pozwalającym doceniać i pielęgnować naszą wspólną historię, dziedzictwo oraz współczesne dobre relacje. To właśnie unia, która połączyła Polskę i Litwę, stała się dla nas inspiracją w trakcie tworzenia aplikacji do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Naszym staraniom przyświeca, odwołująca się do prekursorskiej koncepcji Unii Lubelskiej, idea Re:Union, rozumiana jako ponowna integracja, dialog, troska o siebie nawzajem oraz nowe spojrzenie na miasto – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Obchody 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej są częścią starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, podkreślając międzynarodowy charakter naszego miasta oraz jego bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe. W tegorocznym harmonogramie zaplanowano między innymi występ litewskiego męskiego zespołu wokalnego Ugniavijas oraz połączony z potańcówką koncert polsko-ukraińskiej kapeli folkowej HrayBery. Dla uczestniczek i uczestników obchodów przygotowano także bogaty program przewodnicko-edukacyjny „Śladami Unii Lubelskiej”, w ramach którego będą mieli okazję dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach i miejscach związanych z Unią Lubelską. Zaplanowane są również wystawy, m.in. organizowana przez Lubelski Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków wystawa malarstwa polskich i litewskich artystek i artystów, a także prelekcja „Dziedzictwo Unii Lubelskiej i jej nowe formy upamiętnienia” w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (Pl. Litewski 3).
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Program obchodów Dnia Unii Lubelskiej
29 czerwca 2024 r. (sobota)
- Program przewodnicko-edukacyjny „Śladami Unii Lubelskiej” – start przy pomniku Unii Lubelskiej:
- godz. 10:00 – „Znak Dziedzictwa Europejskiego dla Lublina”,
- godz. 13:00 – „Upamiętnienia Unii Lubelskiej w naszym mieście”,
- godz. 16:00 – „Fakty i mity Unii Lubelskiej”,
- godz. 19:00 – „Zgoda Polaków i Litwinów na unię”.
- godz. 18:00 – otwarcie wystawy malarstwa polskich i litewskich artystów – Lubelski Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, ul. Narutowicza 4
- godz. 20:00 – koncert litewskiego męskiego zespołu wokalnego Ugniavijas, w repertuarze archaiczne bałtyckie pieśni bojowe z serc północnej Europy, Wirydarz Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
- godz. 21:30 – koncert polsko-ukraińskiej kapeli folkowej HrayBery i potańcówka, w repertuarze utwory tradycyjnej muzyki tanecznej polskiej i ukraińskiej, Wirydarz Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12
1 lipca 2024 r. (poniedziałek)
- godz. 12:30 – złożenie wieńców pod pomnikiem Unii Lubelskiej, Plac Litewski
- godz. 12:45 – otwarcie wystawy pt. „Unia Lubelska: Historia-pamięć-tradycja” na Placu Litewskim przy Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej; wystawa będzie czynna do 22 lipca
- godz. 13:00 – wykład dr. Marcina Gapskiego, Zastępcy Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej pt. „Dziedzictwo unii lubelskiej i jej nowe formy upamiętnienia” – Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, pl. Litewski 3
- Program przewodnicko-edukacyjny „Śladami Unii Lubelskiej” – start przy pomniku Unii Lubelskiej:
- godz. 10:00 – „Miejsca związane z Unią Lubelską”
- godz. 13:00 – „Poeci i pisarze na sejmie w Lublinie”,
- godz. 16:00 – „Fakty i mity Unii Lubelskiej”,
- godz. 19:00 – „Zawarcie unii polsko-litewskiej w sejmowym Lublinie”
- godz. 18:00 – msza św. w 455. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej, Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ul. Złota 9
- godz. 21:30 – pokaz multimedialny „Unia Narodów” – fontanna na Placu Litewskim
Na wystawie plastycznej organizowanej Lubelski Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków zobaczymy dzieła polskich i litewskich artystów: Swvajunas Armanas, Mileris, Kazimierz Rochecki, Ricardes Bartkevicius, Krystyna Rudzka Przychoda, Egle Ganda, Bogdaniene, Raimondas Savickas, Małgorzata Buca, Cezary Sienkiel, Andrzej Cwalina, Bartłomiej Sęczawa, Rimantas Daugintis, Aloyzas Stasiulevicius, Mariusz Drzewiński, Leonas Strioga, Anna Fic- Lazor, Tomasz Świerbutowicz, Agnieszka Jankowska, Sławek Toman,Tamara Janva, Piotr Tymochowicz, Michał Kawalec, Liliana Valadkiene, Linas Liandzbergis, Grazina Vitarbaite, Andrius Makarevicius, Aleksandras Vozbinas, Agnieszka Mitura, Petras Mazuras, Motiejus Narbutas, Zbyszek Olszewski, Elwira Wasak, Jezuas Parackevicius, Agnieszka Wójtowicz, Maria Polakowska, Ricardas Zdanovicius, Joanna Polak, Piotr Zieleniak, Artur Popek, Paweł Znamierowski.
Ugniavijas to litewski męski zespół wokalny występujący w tradycyjnych strojach i grający na starożytnych instrumentach – bębnach, fletach, dudach i rogach. Grupa to zespół folkowy, który specjalizuje się w tradycyjnych pieśniach wojennych. To nie tylko muzycy, ale także rekonstruktorzy historyczni i średniowieczni rzemieślnicy, którzy podzielają głęboki szacunek dla swojego dziedzictwa, ożywiając tradycje swoich przodków. Ich muzyka to połączenie autentycznych melodii i tekstów z nowoczesnymi aranżacjami i harmoniami. Wykonywane przez grupę utwory to opowieści o bohaterstwie, poświęceniu, wierze i wolności. Muzycy niedawno nagrali swój debiutancki album „KARCZMA/КОРЧМА”. W skład zespołu wchodzą: Kazimieras Sadauskas, Laimis Motuza, Martynas Švedas, Mindaugas Ladas, Simonas Kiela.
HrayBery/ГрайБери – to młody zespół, który działa aktywnie od czerwca 2023 r. W ciągu pierwszych 6 miesięcy swojego istnienia zagrał kilkanaście koncertów w Polsce i w Niemczech. Pojawił się m.in. na Rudolstadt Festival, Donaufest w Deggendorfie. Grał na taborach, potańcówkach oraz wystawach muzealnych, a także na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Grupa przywraca do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur – polskiej i ukraińskiej. Ich repertuar to przede wszystkim utwory taneczne (kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł: nut oraz nagrań audio. Melodie te zostały zebrane przez ukraińskich i polskich badaczy w dorzeczu Sanu oraz innych częściach Galicji wschodniej. Używane przez zespół instrumenty, takie jak skrzypce, cymbały, bęben i bas, były powszechne na tych terenach już od końca XVI w. Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej wielokulturowej muzyce tanecznej regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców, Żydów i Romów. Kapela zagra w składzie: Agata Weber – bęben obręczowy, Marta Bodnar – skrzypce, Serhii Postolnikov – cymbały, Maksym Nakonieczny – skrzypce.
Rada Miasta Lublin z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych w 2015 r. ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej. Starania w tej sprawie podjęły: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie oraz Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.
Organizatorem obchodów jest Miasto Lublin we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie, Muzeum Narodowym w Lublinie oraz Lubelskim Oddziałem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych
ul. Leszczyńskiego 23, 20-068 Lublin
tel.: 81 466 30 50
e-mail: wips@lublin.eu