BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat promujący majowe uroczystości - orzeł na tle powiewającej flagi narodowej Polski

Majowe świętowanie

1 Maja to Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku – protest został brutalnie stłumiony przez policję. Geneza święta jest przede wszystkim związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy.

Święto Pracy, miało być dniem solidarności robotników; obchodzone corocznie w formie masowych demonstracji, wieców i pochodów, począwszy od 1890. Uchwałę o obchodach Pierwszego Maja podjęto na kongresie założycielskim II Międzynarodówki w Paryżu (1889). W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

W Kościele rzymskokatolickim dzień 1 maja jest obchodzony jako święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących.

Obecnie w wielu krajach 1 maja jest po prostu dniem wolnym od pracy i okazją do wyjazdu za miasto, w Polsce to okazja do spotkań, zabaw, koncertów, pikników, okolicznościowych recitali itp.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej jako organizacja pozarządowa też będzie świętowało. Przygotowany został specjalny program artystyczny z udziałem solisty, zespołu artystycznego „Figiel” oraz muzycznego „Bębnoludy”. Budynek placówki – Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy został udekorowany flagami, przed budynkiem kwitną białoczerwone i czerwone stokrotki oraz ustawione zostały na kolorowych podstawach kwiaty.

Data Święta Pracy jest stała, dlatego święto to rokrocznie przypada w tym samym terminie, czyli 1 maja. Jest to dzień ustawowo wolny. W związku z tym, że w 2021 roku Święto Pracy wypada w sobotę, to pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny. Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy: każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Pracownicy PSONI mają za ten dzień, dzień wolny 30 kwietnia, więc życzymy Wam miłego świętowania i wypoczynku.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami 1 maja i 3 maja.

Tego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Już od szesnastu lat 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Data ta ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej. Organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W tym dniu noszone są kokardy, kotyliony w barwach narodowych. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, robi to też Andrzej Duda.

Święto Konstytucji, 3 maja. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 roku, która była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. – spisaną ustawą. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenności.

Kolejne święto dla organizacji pracujących z osobami niepełnosprawnymi to 5 maja Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ale o tym napiszę w kolejnej relacji…„Dziś pierwszy maja i Święto Pracy
do patriotycznych wierszy, rodacy!
Wszędzie łopocą na domach flagi
więc dzień ten wart jest waszej uwagi.
Nie każdy święto to jednak czuje
może świętować ten, kto pracuje
a bezrobotnym cóż pozostaje?
Olać to święto, tak mi się zdaje!…” M.Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies