BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Otwórzmy przed nimi życie,.

Ludzie pomagajcie ludziom

Pod takim hasłem Grupa „PaT” (Profilaktyka a Ty ) z Gimnazjum Publicznego w Ludwinie rozpoczęła akcję zbierania rolek po papierze toaletowym dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej.

Ludzie stoją w lesie, są w grupie. Kobieta stoi przed tymi ludźmi. W tle są drzewa i drobna agroturystyka.

Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz.

 One przyjdą same.

To była piękna chwila  siódmego kwietnia 2016 r. Uczennice gimnazjum między innymi: Natalia P., Natalia O., Gabrysia, Justyna, Adrianna, Angelika,Wiktoria wraz z panią pedagog Justyną Miksiewicz-Zoch przekazały zebrane rolki do Warsztatu Terapii Zajęciowej a było ich 1568 sztuk. Akcję zbierania rozpoczęli w styczniu 2016.  Kierownik warsztatu p. Maria Lisek-Zięba i wiceprzewodniczący Zarządu Koła pan Kazimierz Szul pokazali gościom placówkę, jak wyglądają zajęcia. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem tego co robią uczestnicy podczas zajęć.

Ludzie siedzą przy stole. ich twarze są zwrócone ku sobie. W tle tablica korkowa z pracami plastycznymi.

Specjalnie dla gości solista Łukasz zaśpiewał najnowszy swój utwór „Kobiety” oraz „Pod mostem na moście”.

Ludzie stoją w grupie. Uśmiechają się względem siebie. W tle na ścianach wiszą różne instrumenty.

Przedstawiony też został proces wytwarzania podpałki ekologicznej. Zachęceni przez uczestników i instruktora goście, próbowali swoich sił, wykonując podpałki.

Ludzie stoją nad stołem. Na stole są materiały do prac artystycznych.

 Nawet skromna pomoc jest zawsze lepsza od wielkiego współczucia.

Podpałka powstaje z resztek drewna żywicznego, tekturowych rolek po papierze toaletowym oraz wosku pochodzącego ze zbiórek publicznych resztek świec. Ekologiczna rozpałka jest przyjazna dla środowiska naturalnego, w pełni naturalna, czysta i bezzapachowa. Doskonale spełnia swoje zadanie nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, pali się przez 20 minut. K-Lumet nazwa podpałki pochodzi od „qu’a allumer”, czyli po prostu „rozpalać”. Drewniana, żywiczna podpałka w tekturowym pudełku, do użycia np. w kominku, grill, piecu. Wytwarzanie jej to nowa forma zajęć w Warsztacie  Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówce – Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej. Produkt wykonywany jest na szwajcarskiej licencji. Podpałka K-Lumet jest niezwykle ekonomiczna i łatwa w użyciu, a przy tym niezwykle wytrzymała i skuteczna.

Jedna zapałka i płonie podpałka.

Grupa „PaT” (Profilaktyka a Ty) prowadzona jest przez panie Justynę Miksiewicz-Zoch i Katarzynę Oleszek. Program PaT to głos młodzieży w szeroko rozumianej profilaktyce. Młodzież, gimnazjaliści z Ludwina nie siedzą w domu z oczami utkwionymi w ekran telewizora, laptopa lub ze słuchawkami na uszach. Oni mają bardzo dużo pomysłów i energii, pomagają i chcą pomagać. Nie mijają się bezgłośnie, dostrzegają, że świeci słońce, kwitną kwiaty dostrzegają innego człowieka. Można inaczej. Trzeba tylko chcieć. Goście z Ludwina podczas słodkiego poczęstunku pytali o sprawy związane z samymi osobami niepełnosprawnymi o działalności stowarzyszenia i placówki.

W imieniu uczestników warsztatu, pracowników i Zarządu Koła goście zostali obdarowani pracą wykonaną w warsztacie i słodyczami.

Stań się Władcą Ognia z podpałką K-Lumet!

Serdecznie zachęcamy do zbierania:

  1. resztek świec bezzapachowych;
  2. rolek po papierze toaletowym.

Dziękujemy Wam GIMNAZJALIŚCI za podjęcie inicjatywy, otwartość na działanie i pomoc. Dziękujemy  pani dyrektor i opiekunom grupy PaT za szerzenie otwartości, podejmowanie wyzwań i zachęcanie innych do pomocy.

M.Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies