BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Hala im. Z. Niedzieli: Grupa kobiet stoi przy otwartych drzwiach prowadzących do toalety dla osób z niepełnosprawnościami i Komfortki

Lublin – w kierunku godności i dostępności, 18.03.2025 r.

We wtorek, 18 marca 2025 r., w Lublinie odbyła się oficjalna inauguracja nowych rozwiązań dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami w obiektach sportowych MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie Sp. z o.o.

Przypomnijmy: cztery lata temu zainicjowano Akcję społeczną „Przewijamy Polskę” mającą na celu powstanie w przestrzeni publicznej „KOMFORTEK” – pomieszczeń higieniczno-sanitarnych przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, doposażonych w urządzenia umożliwiające wygodne i bezpieczne położenie się dorosłej osoby na leżance (optymalnie z możliwością elektrycznej regulacji wysokości) i skorzystanie z podnośnika (jezdnego lub sufitowego) pozwalającego na transfer osoby z wózka na leżankę i sedes.

Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki jest jedną z organizacji Koalicji, koordynującej tę Akcję. W Lublinie rozpoczęliśmy ją w 2021 roku od spotkania z przedstawicielkami samorządu Miasta Lublin: Panią Moniką Lipińską – Zastępcą Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych i Panią Joanną Olszewską – Pełnomocnikiem Prezydenta do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Rozmowa była bardzo merytoryczna. Towarzyszyło jej zaskoczenie, że tak późno mówi się o konieczności powstania takich miejsc i pełne empatii zrozumienie dla celu Akcji. Spotkanie zakończyło się zapewnieniem wsparcia dla działań Koalicji.

Ta deklaracja jest konsekwentnie stopniowo realizowana.
Funkcjonują już Komfortki:

Teraz Komfortki zaczęły funkcjonować w miejskich obiektach sportowo-rekreacyjnych.

Zmiana świadomości

We wtorkowym spotkaniu uczestniczyły: Pani Monika Lipińska (Wiceprezes Zarządu MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie Sp. z o.o.), Pani Izabela Czernicka-Białowąs (Kierownik Hali im. Z. Niedzieli), Pani Beata Skiba-Szymańska (Kierownik Aqua Lublin), Pani Aleksandra Romańska (Kierownik Działu Marketingu, Rzecznik Prasowy MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie Sp. z o.o.), Pani Anna Belcik (Kierownik Działu Projektów i Programów) oraz przedstawicielki Koalicji Społecznej Akcji „Przewijamy Polskę”: Pani Anna Bieganowska-Skóra (Prezes Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki) i Pani Alicja Jankiewicz (Prezes Honorowa LFOON-SW).

Podczas spotkania z przedstawicielkami MOSiR, koalicjantki miały okazję zapoznać się ze specjalnie przystosowanymi pomieszczeniami umożliwiającymi osobom z niepełnosprawnościami wykonywanie niezbędnych czynności związanych z higieną osobistą w godnych i bezpiecznych warunkach, z pomocą opiekunów lub samodzielnie, zlokalizowanymi w obrębie sąsiadujących ze sobą obiektów sportowych przy Alei Piłsudskiego oraz Alejach Zygmuntowskich, tj.: Hali im. Z. Niedzieli, Stadionie Lekkoatletycznym oraz Aqua Lublin. Zaprezentowane pomieszczenia stanowią niezwykle ważny krok ku większej dostępności lubelskich przestrzeni publicznych.

Powstawanie Komfortek z pełnym wyposażeniem w już istniejących obiektach jest bardzo trudne z uwagi na mały metraż istniejących pomieszczeń sanitarnych, wysokie koszty ich adaptacji oraz brak funduszy dedykowanych na ten cel.

Wdrożenie zaprezentowanych rozwiązań było dużym wyzwaniem, ale w pełni odzwierciedla zaangażowanie w dążenie do inkluzyjności. Komfortki powstały dzięki determinacji gospodarzy MOSiR, którzy w odpowiedzi na potrzeby – jeszcze do niedawna niedostrzegane – dostosowali przestrzeń w istniejących obiektach, nawet w tych uznawanych za „zabytki współczesnej architektury”.

Choć zaprezentowane Komfortki nie są jeszcze wyposażone w podnośniki ani urządzenia ułatwiające transfer osób z wózków, stanowią namacalny dowód na to, że dobra wola i zaangażowanie w proces dostosowywania infrastruktury sportowej mogą wprowadzać realne zmiany w zakresie dostępności. Dzięki tym działaniom osoby z niepełnosprawnościami mogą uczestniczyć w życiu społecznym i sportowym Lublina w sposób bardziej komfortowy, w przestrzeniach, które zapewniają im odpowiednią intymność i infrastrukturę sanitarną.

Inne udogodnienia

Oprócz Komfortek, przedstawicielki LFOON-SW miały okazję zapoznać się z innymi udogodnieniami, które zostały wdrożone w poszczególnych obiektach sportowych MOSiR „Bystrzyca” w Lublinie.

Do Hali im. Z. Niedzieli osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą dotrzeć korzystając z odpowiednio ukształtowanego chodnika i pochylni. Na parkingu dostępne są specjalnie wydzielone stanowiska postojowe. Obiekt zapewnia także dostęp do pomieszczeń ogólnych, sanitariatów oraz szatni przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Komfortka w tym budynku jest dostępna również dla osób z niepełnosprawnością z zewnątrz, korzystających na przykład z oferty lokalu gastronomicznego mieszczącego się w nim (pizzeria) lub godzin rekreacji w pobliskim Parku Ludowym. Jest zlokalizowana przy wejściu do budynku, obok portierni czynnej w godzinach 6:00 – 22:00.

Na trybunach hali sportowo-widowiskowej wydzielono miejsca, które umożliwiają komfortowy udział osób na wózkach inwalidzkich w wydarzeniach sportowych, a wjazd na trybuny odbywa się wewnętrzną pochylnią. W tym obiekcie rozpoczęto procedury przetargowe dotyczące montażu platform przyschodowych.

Na Stadionie Lekkoatletycznym przy Hali Start, które są miejscem odbywających się treningów i zawodów osób niepełnosprawnych, miejsca dla widzów na wózkach zapewnia pierwszy rząd, bezpośrednio dostępny z poziomu areny. Obiekt dysponuje także szatnią przystosowaną do wyłącznej dyspozycji osób z niepełnosprawnością, w której powstała Komfortka.

W kompleksie Aqua Lublin osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą liczyć na szereg udogodnień, które zapewniają pełną dostępność obiektu. Oprócz toalet dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami na każdym poziomie, w tym w strefie mokrej kompleksu basenów, obiekt oferuje windy umożliwiające dostanie się na wyższe poziomy. Poruszanie się po kompleksie jest wygodne i bezpieczne ze względu na brak progów i innych barier architektonicznych. Dodatkowo znajduje się tam oddzielna przebieralnia przystosowana do osób z niepełnosprawnościami, wyposażona w Komfortkę (leżanka, krzesełka toaletowe), toalety i natryski. Do basenów prowadzą podjazdy, podnośniki i windy, a na basenie dostępne są specjalne wózki ociekowe. Możliwy jest wjazd na trybuny basenu olimpijskiego. W Punkcie Obsługi Klienta (kasie biletowej) znajduje się obniżona lada, a personel przeszedł szkolenie w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnościami.

We wszystkich obiektach wprowadzono oznaczenia schodów i drzwi w halach, budynkach stadionowych i obiektach basenowych, aby ulepszyć orientację.

MOSIR planuje również przebudowę toalet na kolejnym swoim ważnym obiekcie na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim.

Informacje o dostępności architektonicznej obiektów MOSiR Lublin można znaleźć w Deklaracji Dostępności.

Istotne informacje

Utworzenie Komfortek w już istniejących obiektach nie jest łatwe, ale jest naprawdę możliwe.

Przy nowych inwestycjach należy pamiętać, że Zgodnie z nowelizacją Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od 1 kwietnia 2024 r. zapewnienie wydzielenia pomieszczeń dostosowanych i przeznaczonych do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami jest obowiązkowe w budynkach administracji publicznej, obiektach sportowych, stacjach paliw przy autostradach, a także w placówkach opieki zdrowotnej.

Przy okazji warto zainteresować się otwartym naborem do projektu „Dostępny samorząd 2.0”. Nabór trwa do 2.04.2025 r.

Celem projektu jest wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie szkoleń, doradztwa oraz realizacji inwestycji, mających na celu poprawę dostępności publicznych usług administracyjnych. To szansa dla jednostek samorządu terytorialnego województw:

  • lubelskiego;
  • łódzkiego;
  • małopolskiego;
  • podkarpackiego;
  • świętokrzyskiego

W naborze planowany jest wybór 80 jednostek samorządu terytorialnego, które otrzymają w Projekcie wsparcie w postaci:

  • szkoleń i doradztwa dla pracowników JST
  • grantów na realizację wybranych przedsięwzięć, w tym inwestycyjnych, o wartości 300 000,00 zł.


Łączna kwota środków przeznaczona na granty dla JST w naborze nr 2 wynosi 24 000 000,00 zł.

Warto również korzystać z informacji zamieszczanych na stronach prowadzonych przez Koalicję i zgłaszać nowopowstające Komfortki:

Podsumowanie

Otwarcie nowych Komfortek w obiektach sportowych MOSiR „Bystrzyca” to ważny krok w stronę większej dostępności i integracji społecznej.

Dzięki zaangażowaniu zespołu pracowników oraz szerokiej współpracy z organizacjami, które od lat walczą o lepszą jakość życia osób z niepełnosprawnościami, Lublin staje się miastem, w którym każdy, niezależnie od swoich ograniczeń, może aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i sportowym.

Galeria zdjęć

Tekst: Alicja Jankiewicz, Wiktoria Kwiecień

Foto: Wiktoria Kwiecień

Facebook