BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wnętrze "Komfortki"; stoją od lewe: Pani Katarzyna Fus - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie oraz Pani Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

“Komfortka” w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie

8 września 2023 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie zaprezentowano "Komfortkę".

Czym jest Komfortka?

Komfortka to miejsce, w którym osoby ze szczególnymi potrzebami mogą samodzielnie lub z pomocą opiekunów wykonać podstawowe czynności higieniczne.

Pomieszczenie wyposażone jest w dużych rozmiarów przewijak, który może zmieścić i udźwignąć dorosłą osobę. By zapewnić prywatność, Komfortka musi być zamykana, może też być wyposażona w parawan lub zasłonkę.

Komfortka musi być odpowiednio obszerna, by zmieścił się wózek osoby z niepełnosprawnością a także jedna lub dwie obsługujące ją osoby. Nie powinna to być zwykła toaleta, nawet dostosowana, ponieważ będzie po prostu za mała. Brytyjczycy sugerują powierzchnię 12 m2.

W Komfortce powinny też być: muszla ustępowa, umywalka oraz śmietnik. Niektóre wyposażone są też w prysznice oraz podnośniki – ręczne lub elektryczne – by oszczędzać plecy opiekunów. Elektrycznie podnoszone mogą też być same przewijaki.

Takie miejsce gwarantuje komfort i umożliwia poszanowanie godności. To także wolność, bo nareszcie można poruszać się po mieście lub podróżować i nie martwić się o tak podstawową potrzebę, jak ta fizjologiczna.

Akcja "Przewijamy Polskę"

Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób ze specjalnymi potrzebami, które przebywając poza domem są zmuszone do zmiany środków higienicznych w trudnych warunkach. Inicjatorzy dążą do stworzenia w Polsce sieci miejsc, w których osoby te będą mogły swobodnie wykonać czynności higieniczne. W ramach akcji prowadzone są również działania zmierzające do opracowania wytycznych, które będą obowiązywały w obiektach i przestrzeniach służących osobom z niepełnosprawnościami, m.in. urzędach, instytucjach, miejscach kultury, galeriach, parkach, itp.

Lublin

Siedziba MOPR przy ul. Zemborzyckiej 88-92 to już drugie miejsce w Lublinie, gdzie powstała „Komfortka”. Pierwszym jest Centrum Wózków Inwalidzkich przy ul. Okólnej 1.

– Lublin to miasto otwarte na potrzeby wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Od lat podejmujemy działania, by był miejscem, w którym każdy czuje się bezpiecznie i komfortowo. Poprawa jakości życia, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów naszej polityki społecznej. Dlatego Lublin, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, chętnie włączył się w tę inicjatywę. Dzięki temu udało się zrealizować kolejne zadanie, które ułatwi codzienne funkcjonowanie mieszkańców ze specjalnymi potrzebami – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie przy ul. Zemborzyckiej 88-92 obsługuje wiele spraw z zakresu pomocy osobom z niepełnosprawnościami. W instytucji mieszkańcy mogą, m.in. złożyć wnioski o dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, turnusów rehabilitacyjnych oraz likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się, a także załatwić formalności związane z przyznaniem zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, specjalnych zasiłków opiekuńczych, świadczeń pielęgnacyjnych oraz dotyczące funduszu alimentacyjnego.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie środowiska osób z niepełnosprawnościami w siedzibie MOPR przy ul. Zemborzyckiej zostało wygospodarowane miejsce, w którym mieszkańcy ze szczególnymi potrzebami mogą swobodnie wykonać czynności higieniczne. W budynku powstało pomieszczenie pielęgnacyjne ze specjalną leżanką oraz automatycznym podnośnikiem, które ułatwią wymianę środków czystości osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Miasto planuje w przyszłości uruchomienie kolejnych takich miejsc. W najbliższym czasie podobna pomoc pojawi się w powstającym budynku metropolitalnego Dworca Lublin.

Lista miejsc, w których skorzystasz z Komfortki

Z listą lokalizacji Komfortek na terenie Polski, można zapoznać się na portalu niepelnosprawni.pl.

Galeria zdjęć

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies