8 września 2023 r. w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie zaprezentowano "Komfortkę".
Czym jest Komfortka?
Komfortka to miejsce, w którym osoby ze szczególnymi potrzebami mogą samodzielnie lub z pomocą opiekunów wykonać podstawowe czynności higieniczne.
Pomieszczenie wyposażone jest w dużych rozmiarów przewijak, który może zmieścić i udźwignąć dorosłą osobę. By zapewnić prywatność, Komfortka musi być zamykana, może też być wyposażona w parawan lub zasłonkę.
Komfortka musi być odpowiednio obszerna, by zmieścił się wózek osoby z niepełnosprawnością a także jedna lub dwie obsługujące ją osoby. Nie powinna to być zwykła toaleta, nawet dostosowana, ponieważ będzie po prostu za mała. Brytyjczycy sugerują powierzchnię 12 m2.
W Komfortce powinny też być: muszla ustępowa, umywalka oraz śmietnik. Niektóre wyposażone są też w prysznice oraz podnośniki – ręczne lub elektryczne – by oszczędzać plecy opiekunów. Elektrycznie podnoszone mogą też być same przewijaki.
Takie miejsce gwarantuje komfort i umożliwia poszanowanie godności. To także wolność, bo nareszcie można poruszać się po mieście lub podróżować i nie martwić się o tak podstawową potrzebę, jak ta fizjologiczna.
Akcja "Przewijamy Polskę"
Inicjatywa to efekt Ogólnopolskiej Akcji „Przewijamy Polskę”, zapoczątkowanej w 2021 roku przez 5 organizacji pozarządowych:
Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób ze specjalnymi potrzebami, które przebywając poza domem są zmuszone do zmiany środków higienicznych w trudnych warunkach. Inicjatorzy dążą do stworzenia w Polsce sieci miejsc, w których osoby te będą mogły swobodnie wykonać czynności higieniczne. W ramach akcji prowadzone są również działania zmierzające do opracowania wytycznych, które będą obowiązywały w obiektach i przestrzeniach służących osobom z niepełnosprawnościami, m.in. urzędach, instytucjach, miejscach kultury, galeriach, parkach, itp.
Lublin
Siedziba MOPR przy ul. Zemborzyckiej 88-92 to już drugie miejsce w Lublinie, gdzie powstała „Komfortka”. Pierwszym jest Centrum Wózków Inwalidzkich przy ul. Okólnej 1.
– Lublin to miasto otwarte na potrzeby wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Od lat podejmujemy działania, by był miejscem, w którym każdy czuje się bezpiecznie i komfortowo. Poprawa jakości życia, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów naszej polityki społecznej. Dlatego Lublin, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, chętnie włączył się w tę inicjatywę. Dzięki temu udało się zrealizować kolejne zadanie, które ułatwi codzienne funkcjonowanie mieszkańców ze specjalnymi potrzebami – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie przy ul. Zemborzyckiej 88-92 obsługuje wiele spraw z zakresu pomocy osobom z niepełnosprawnościami. W instytucji mieszkańcy mogą, m.in. złożyć wnioski o dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, turnusów rehabilitacyjnych oraz likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się, a także załatwić formalności związane z przyznaniem zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, specjalnych zasiłków opiekuńczych, świadczeń pielęgnacyjnych oraz dotyczące funduszu alimentacyjnego.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie środowiska osób z niepełnosprawnościami w siedzibie MOPR przy ul. Zemborzyckiej zostało wygospodarowane miejsce, w którym mieszkańcy ze szczególnymi potrzebami mogą swobodnie wykonać czynności higieniczne. W budynku powstało pomieszczenie pielęgnacyjne ze specjalną leżanką oraz automatycznym podnośnikiem, które ułatwią wymianę środków czystości osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Miasto planuje w przyszłości uruchomienie kolejnych takich miejsc. W najbliższym czasie podobna pomoc pojawi się w powstającym budynku metropolitalnego Dworca Lublin.
Lista miejsc, w których skorzystasz z Komfortki
Z listą lokalizacji Komfortek na terenie Polski, można zapoznać się na portalu niepelnosprawni.pl.
Galeria zdjęć
Foto: Wiktoria Kwiecień
Tekst na podstawie informacji zawartych w artykułach:
Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego
UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.