BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Krakowskie Przedmieście w blasku słońca

Lublin pełen weekendowych atrakcji

Tłumy mieszkańców i turystów korzystało z weekendowych atrakcji w mieście.

A było w czym wybierać, bowiem w dniach 12-15 sierpnia 2023 r. w Lublinie miało miejsce naprawdę wiele wydarzeń! Od 6 do 13 sierpnia trwał Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie, od 11 do 15 sierpnia zaplanowano kilkudniowy program w ramach obchodów Młodzieżowych Urodzin Miasta, 13 sierpnia na Błoniach pod Zamkiem odbył się Piknik Rodzinny 800+ a 15 sierpnia – uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego a także XXIX Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich.

12 sierpnia (sobota)

Z okazji 706. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich przygotowano Młodzieżowe Urodziny Miasta, w ramach których na terenach zielonych Placu Litewskiego urządzono strefę kreatywnego relaksu YouthMania a na deskach wieczorną Scenę Młodych. Dodatkowo w tej samej lokalizacji odbywała się Fiesta Balonowa, w ramach której zaplanowano pokaz lotów balonowych na uwięzi.

O godz. 20:00 w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim w ramach 4. edycji Lubliner Festival – Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie odbył się wirtuozerski koncert klezmerów “A Yiddish Carnival”, w którym wystąpili: Frank London – zdobywca nagrody Grammy, zaliczany do światowej czołówki klezmerów w towarzystwie Lorina Sklamberga – założyciela nowojorskiego zespołu The Klezmatics, Joshua Nelsona – wokalisty gospel oraz niemieckiego zespołu Dobranotch. Koncert rozpoczęto od ceremonii Hawdala, która zakończyła – rozpoczęty w piątek, 18 minut przed zachodem słońca – Szabat.

O 21:30 na Placu Litewskim wyświetlono dwa pokazy Fontanny Multimedialnej: “Czarcia Łapa” oraz “Historia Placu Litewskiego na wesoło”.

13 sierpnia (niedziela)

W niedzielne popołudnie duża grupa mieszkańców miasta uczestniczyła w zwiedzaniu Jesziwas Chachmej przy ul. Lubartowskiej 85. Wydarzenie w ramach Lubliner Festiwal zorganizowano we współpracy z Fundacją Żydowski Lublin i Gminą Wyznaniową Żydowską Filia w Lublinie. Przewodnikiem po Jesziwie Mędrców Lublina był reżyser teatralny – Paweł Passini.

Po południu, na Błoniach pod Zamkiem pod hasłem “Rodzina jest najważniejsza” odbył się Piknik Rodzinny 800+ Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W wydarzeniu wzięli udział: Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski wraz z małżonką – Ewą Dumkiewicz-Sprawką – Dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Miasta Lublin, Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki, Sylwester Tułajew – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski, Radni Rady Miasta Lublin: Piotr Popiel, Piotr Gawryszak, Marcin Jakubczyk, Radosław Skrzetuski. Podczas Pikniku można było uzyskać informacje o zasadach finansowego wsparcia dla rodzin i zasadach przyznawania świadczenia Rodzina 800+, które od 1 stycznia 2024 r. wynosić będzie 800 zł. Podczas pikniku dla najmłodszych przygotowano bezpłatne atrakcje: warsztaty, animacje, konkursy oraz dmuchane zjeżdżalnie, watę cukrową oraz popcorn. Dużym powodzeniem cieszyły się quizy z nagrodami przygotowane przez Policję, czy prezentacja działania defibrylatora i pokazy udzielania pierwszej pomocy. Swoje stoiska rozstawiło kilkanaście instytucji, m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Sanitarna czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wraz z istniejącym przy nim Powiatowym Zespołem Orzekania o Niepełnosprawności z siedzibą w Lublinie.

W godzinach wieczornych w amfiteatrze Ogrodu Saskiego odbył się finałowy koncert Lubliner Festival “Nie ma większej miłości”, ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Biurem Niepodległa w ramach wydarzeń towarzyszących beatyfikacji (10 września 2023 r.) Rodziny Ulmów z Markowej, która wraz z siedmiorgiem dzieci, oddała życie ratując rodziny żydowskie w czasie II wojny światowej. Na scenie wystąpili Dariusz Malejonek z Przyjaciółmi: Aleksandrą Idkowską, Kasią Malejonek, Martyną i Dagmarą Melosik, Kasią Moś, Natalią Niemen, Anią Rusowicz, Symcha Kellerem oraz Damianem Ukeje.

O 21:30 na Placu Litewskim w ramach długiego weekendu z Fontanną Multimedialną odbyły się pokazy: “Lublin is YOUth” w języku angielskim, “Inspiruje nas wolność” oraz “Anioły Lubelskie”.

15 sierpnia (wtorek)

Obchodzone w dniu 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego jest jednym z najważniejszych świąt państwowych, które ustanowiono na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, stoczonej w 1920 r.  Z tej okazji, miasto Lublin przygotowało bogaty program uroczystości. Rozpoczęło je złożenie wieńców przed pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim w Lublinie. Następnie w Archikatedrze Lubelskiej odprawiona została uroczysta Msza Święta, po której uczestnicy przemaszerowali ulicami: Królewską, Lubartowską oraz Aleją Solidarności na Plac Zamkowy. Tam, przy udziale władz wojewódzkich i miejskich, odbyły się oficjalne uroczystości z ceremoniałem wojskowym rozpoczęte złożeniem meldunku szefowi sztabu 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Przy dźwiękach hymnu państwowego podniesiono flagę państwową. Odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe, wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa. Przedstawiciele władz i organizacji złożyli wieńce przed pomnikiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość ze zgrupowania mjr. Hieronima Dekutowskiego “Zapory”, poległych w walce z hitlerowskim komunistycznym zniewoleniem. Oficjalne uroczystości na Placu Zamkowym zakończyła defilada wojskowa.

W godzinach popołudniowych na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim odbywał się rodzinny piknik wojskowy, w ramach którego przygotowano m.in.: prezentację nowoczesnego sprzętu wojskowego – pojazdów i broni, stoiska służb mundurowych, pokaz walk rycerskich, występy artystyczne oraz poczęstunek wojskową grochówką.

Na oficjalnym profilu Miasta Lublin na Facebook’u dzień wcześniej pojawiła się informacja, że w ramach obchodów 706. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich przez Władysława Łokietka  (15 sierpnia 1317 r.) o godzinie 13:17 z balkonu Ratusza odegrany zostanie hejnał Lublina, odśpiewane zostaną życzenia urodzinowe a dla mieszkańców przygotowano specjalny – cebularzowy tort. Niestety, ku rozczarowaniu zgromadzonych (i moim), którzy czekaliśmy przed Ratuszem na rozpoczęcie świętowania, okazało się, że uroczystości przeniesiono na Plac Litewski.

Nie był to jednak koniec miejskich atrakcji.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich z siedzibą w Lublinie już po raz 29. zorganizowało Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. Pomysłodawcą przeglądu był nieżyjący już, Władysław Stefan Grzyb (1932 – 2019) – jedyny w Polsce klikon miejski o sile głosu 87 decybeli. W ramach tegorocznego wydarzenia odbył się przemarsz ulicami miasta – złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikami: Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza oraz Konstytucji 3 Maja, którym towarzyszyło odegranie hejnałów. Punktualnie o godzinie 16:00 na balkonie Trybunału Koronnego pojawili się: Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk oraz Kanclerz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich – Alicja Marta Dec, którzy uroczyście otworzyli przegląd. Otwarciu towarzyszyło odegranie “Roty” oraz hejnału Miasta Lublin. W przeglądzie zaprezentowano hejnały 27 miast, m.in.: Warszawy, Krakowa, Puław, Katowic, Łodzi czy Torunia. Nowością, tegorocznego przeglądu w porównaniu do poprzednich edycji był udział 5 kobiet. Trębaczom towarzyszyła Orkiestra Górnicza Lubelskiego Węgla “Bogdanka”S.A. oraz występy wokalne sióstr Szydłowskich.

Wieczorem na Placu Litewskim odbyły się  pokazy fontanny multimedialnej: “Lublin is YOUth” w języku polskim, “Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego” oraz “Sen o Mieście”.

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies