Nie da się zaprzeczyć, iż trwający ciągle okres pandemii wpłynął decydująco na zakres aktywności naszego Stowarzyszenia w 2020-ym roku. Nie udało się rozwinąć szerszej aktywności, zaś pragnienie odwiedzenia pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego, zorganizowania imprezy integracyjnej, a zwłaszcza – przybliżenia perspektywy zorganizowania kursu ex-in w naszym mieście zderzyło się z twardymi realiami. Jakkolwiek na odłożenie w czasie organizacji kursu wpływ miało częściowe wycofanie się trenera ze współpracy, to niemożność spotykania się choćby w pełnym składzie członków Zarządu skutecznie osłabiła skuteczność działań LSJ.
Czy mieliśmy zatem do czynienia z zawieszeniem działalności funkcjonującego w Lublinie stowarzyszenia pacjentów po kryzysie psychicznym?
O żywotności stowarzyszenia świadczył – mimo wszystko – szereg systematycznie podejmowanych, drobnych działań, które oby stały się narzędziem wsparcia dla skazanych nieraz na samotność osób chorujących psychicznie, świadectwem wspólnej Nadziei, że Solidarność jest skuteczną drogą do pokonania największych nawet kryzysów!
Mam tu na myśli nie tylko bieżącą aktualizację naszych stron internetowych: głównej i facebookowej, ale też wydanie z końcem roku Informatora LSJ Nr 6. Trafił on już do dziewięciu lubelskich ośrodków wsparcia osób zmagających się z kryzysem. W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia dotarł też do rąk pacjentów Oddziału VII Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie wraz z życzeniami świątecznymi i zakupionymi specjalnie dla przebywających tu osób 10 kg mandarynek. Przedstawiciele Zarządu pogodzić się musieli z faktem, że tradycyjna Ich wizyta na oddziale szpitalnym będzie mogła zostać przeprowadzona dopiero w okresie późniejszym – po ustaniu wywołanych przez pandemię ograniczeń sanitarnych.
Przede wszystkim jednak osobom zainteresowanym udziałem w kursie ex-in, które przez szereg ostatnich miesięcy cierpliwie dodzwaniały się na telefon kontaktowy stowarzyszenia należy się wyczerpująca informacja: Co dalej z kursem ex-in? Mamy dla Nich wiadomość budzącą optymizm: niemożność kontynuowania pełnej współpracy przez trenera nie kładzie kresu wspólnej, jakże potrzebnej inicjatywie. Jesteśmy po pierwszej rozmowie z nowym trenerem; mamy pewność, że w momencie finalizacji kursu nie zabraknie nam wsparcia ze strony osób uprawnionych do jego prowadzenia. W działaniach zaś organizacyjnych takich, jak zlecenie napisania nowego projektu wesprze nas Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego wraz z niezawodnym, jak zawsze dr Arturem Kochańskim.
Można więc zaryzykować stwierdzenie: najbliższy ogłoszony konkurs pozwalający na zgłoszenie oferty przeprowadzenia kursu będzie tym, w którym rozpatrywane będzie również nasze zgłoszenie. Obok przeprosin za kilkumiesięczną zwłokę chciałbym zatem skierować do osób zainteresowanych również prośbę o wykazanie jeszcze pewnej cierpliwości. Stowarzyszenie nie zaniedba starań o formację przyszłych asystentów zdrowienia, których ewentualne przyszłe zatrudnienie byłoby z pożytkiem dla pacjentów lokalnych placówek psychiatrycznych.
Pozostaje życzyć naszym Czytelnikom, członkom i sympatykom Lubelskiego Stowarzyszenia JESTEŚMY, zaprzyjaźnionych organizacji: Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki – błogosławionych, pogodnych Świąt, dzielonej z innymi radości spotkania z Nowo Narodzonym Dzieciątkiem oraz niegasnącej Nadziei, która pozwala nam wszystkim trwać i owocować.
Zygmunt Marek Miszczak