W środę, 28 sierpnia 2024 roku w Środowiskowym Centrum Wsparcia w Kraśniku odbył się festyn społeczno-kulturalny pod nazwą „Kulturalia z integracją w tle” zorganizowany przez Stowarzyszenie To My oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kraśniku typ C, D.
Okazją do spotkania środowisk pomocy i integracji społecznej z terenu województwa lubelskiego oraz wspólnego świętowania stała się pierwsza rocznica powstania Środowiskowego Domu Samopomocy w Kraśniku typ C i D, o którego otwarciu pisaliśmy tutaj: Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy typu C i D w Kraśniku.
Przebieg spotkania
Imprezę poprowadziły Panie: Aneta Chęcińska-Baran – Dyrektor ŚDS w Kraśniku typ C,D oraz Agnieszka Niedziałek – Prezes Stowarzyszenia To My, które serdecznie powitały wszystkich zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się:
- Pan Zbigniew Dżugaj – Starosta Kraśnicki,
- Pani Emilia Nicał – Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego,
- Pan Krzysztof Staruch – Burmistrz Miasta Kraśnik,
- Pan Michał Stawiarski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kraśnickiego,
- Pan Krzysztof Serafin – Wójt Gminy Trzydnik Duży,
- Pani Katarzyna Wójtowicz – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku,
- Pani Agnieszka Skrok z listem gratulacyjnym od Posła Pana Kazimierza Chomy,
- Pani Iwona Rachoń – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Kraśniku typ A, B, C z ulicy Grunwaldzkiej,
- Pani Beata Kosmowska – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Prawnie gmina Józefów nad Wisłą,
- Pani Joanna Jaworska-Gumienik – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Janowie Lubelskim,
- Pani Ewa Kwiatkowska – Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Annopolu,
- Pan Jerzy Rak – Dyrektor Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gościeradowie,
- Pani Elżbieta Spyra – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. hr. Eligiusza Suchodolskiego w Gościeradowie,
- Pani Mariola Siek – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Popkowicach,
- Pan Krzysztof Grzegorczyk – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku,
- Pani Anna Kępa – Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kraśniku,
- Pan Grzegorz Marcinkowski – Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku,
- Pani Alicja Jankiewicz – Prezes Honorowa Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki,
- Pani Anna Niekra – Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Księdza Jana Twardowskiego w Kraśniku,
- Pani Małgorzata Wisłocka-Czachór – Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jerzego Rudlickiego w Olbięcinie,
- Pan Łukasz Bielak – Zastępca Dyrektora MOSiR w Kraśniku,
- Pani Halina Jaworska – Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Nr 1 w Kraśniku,
- Pani Helena Łukawska – Przewodnicząca Polskiego Związku Niewidomych w Kraśniku,
- Pan dr Krzysztof Mucha,
- Radni Powiatu Kraśnickiego,
- Przedstawiciel Domu Pomocy Społecznej w Kraśniku,
- Przedstawiciel Dziennego Domu + Senior w Salominie;
- Kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu powiatu kraśnickiego,
- Pracownicy i Uczestnicy ŚDS oraz ich Rodziny.
Pani Aneta Chęcińska-Baran w ciepłych słowach zwróciła się do zebranych, mówiąc:
„Natura obdarzyła nas w dniu dzisiejszym wspaniałą pogodą, mamy piękny dzień na świętowanie Pierwszych Urodzin ŚDS, naszego Domu. A Dom przede wszystkim są to ludzie, schronienie, bezpieczeństwo, a także ciepło i radość, które tutaj dajemy. Dom to miejsce, w którym chętnie przebywamy i do którego chętnie wracamy.
Dzisiaj mam okazję złożyć wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, pomyślności, radości, spełniania marzeń. Niech każdy dzień, będzie tak piękny, jak ten i przynosi Wam samo dobro.
Uczestnikom życzę nieskończonych sukcesów w zdobywaniu nowych umiejętności i wiedzy, życzę budowania wspaniałych relacji koleżeńskich. Życzę, aby osiągnięcia wypracowane podczas zajęć dawały Wam wiele radości i satysfakcji. Zawsze powtarzam, że jesteście najważniejsi i bez Was, nie byłoby nas.
Ogromne podziękowania kieruję do Pracowników, dziękuję za włożony wysiłek w rozwój i doskonalenie form pomocy osobom z niepełnosprawnościami, osobom potrzebującym wsparcia, potrzebującym czasami tylko rozmowy, dobrego słowa, bycia ze sobą. Życzę Wam satysfakcji z osiągnięć w pracy zawodowej oraz wytrwałości w podejmowaniu kolejnych wyzwań, bo przed nami jest jeszcze bardzo dużo i dużo na nas czeka niewiadomych.
Pragnę podziękować wszystkim osobom, instytucjom, urzędom, które z życzliwością i sercem wspierają nasze działania, służące integracji osób z niepełnosprawnościami.
Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie i życzę dobrego dnia!”.
Zaproszeni goście wygłosili okazjonalne przemowy i złożyli na ręce Pani Dyrektor Anety Chęcińskiej-Baran życzenia oraz rocznicowe prezenty a jako pierwsza w imieniu całej społeczności Domu kolorowy okazały bukiet kwiatów wręczyła Pani Agnieszka Niedziałek. Organizatorzy zrewanżowali się gościom pięknymi upominkami – pracami plastycznymi 3D, wykonanymi przez uczestników podczas zajęć.
W programie wydarzenia znalazły się: warsztaty sztuk plastycznych (garncarstwo, malarstwo, rękodzieło), warsztaty wizażu i pokaz mody osób z niepełnosprawnościami, warsztaty wokalne karaoke, gry, zabawy i tańce integracyjne oraz prezentacje artystyczne, wystawy prac plastycznych i poczęstunek.
Na pięknie przystrojonej scenie odbyły się występy osób z niepełnosprawnościami. Jako pierwsi wystąpili uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Prawnie z powiatu opolskiego, którzy zaśpiewali piosenkę o przyjaźni. Następnie widzowie obejrzeli adaptację wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka” w wykonaniu grupy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kraśniku typ C i D. Kolejny występ wokalny, w stylu góralskim, zaprezentowała para wykonawców z Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie, po której wystąpiła ekipa z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gościeradowie. Za sprawą ostatniego występu wokalnego, słuchacze przenieśli się w rejony słonecznej Italii, bowiem żeńska grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kraśniku typ A, B, C, której akompaniował Pan Mirosław Kasperski zaśpiewała dwa popularne włoskie przeboje: „Sarà perché ti Amo” oraz „Bella Ciao”. Występy artystyczne nagrodzone zostały gorącymi brawami, dyplomami i zestawami upominków.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia, na który niecierpliwie czekali jego uczestnicy był oczywiście tort, wprowadzony uroczyście po czerwonym dywanie przez pracowników ŚDS przy towarzyszących dźwiękach fanfar, błyszczących iskrach rac, rocznicowych balonach oraz wystrzelonym konfetti.
Oprawę muzyczną imprezy i nagłośnienie zapewnił zespół muzyczny Pluss, a zabawa taneczna dała uczestnikom dużo radości.
Wydarzenie współfinansowane było ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Lubelskiego oraz Powiat Kraśnicki, zaś wsparcia organizacyjnego poprzez użyczenie mobilnej sceny udzielił Wójt Gminy Trzydnik Duży.
Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki oraz Redakcja Biuletynu niepelnosprawnilublin.pl na ręce Dyrekcji, Pracowników i Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kraśniku, typ C i D. składają serdeczne życzenia samych sukcesów oraz kolejnych wspaniałych Jubileuszy.
Galeria zdjęć
Tekst: Agnieszka Niedziałek, Wiktoria Kwiecień
Foto: Wiktoria Kwiecień