BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Osoby uczestniczące siedzą na krzesłach w kręgu w sali konferencyjnej.

Kontynuujemy rozmowy o zasadach dostępności w otwartych konkursach ofert dla NGO

Miasto Lublin serdecznie dziękuje za udział w ciekawym, aktywnym i merytorycznym spotkaniu dotyczącym zasad dostępności w otwartych konkursach ofert dla NGO.

 Podczas spotkania ustalono, że na kolejne spotkanie, które odbędzie się 24 lipca o godzinie 16:00 w sali nr 2 (parter) w Ratuszu, uczestnicy powinni przyjść już z przynajmniej ogólnym pomysłem, co można zrobić, aby w systemie dotacji dla NGO w Lublinie lepiej funkcjonowała dostępność.

Jednocześnie zaprasza do zapoznania się z zapisami dotyczącymi dostępności w kilku innych miastach, takich jak Wrocław, Gdańsk i Warszawa.

Wrocław wymaga, aby zadania realizowane były z dbałością o równe traktowanie wszystkich uczestników, w tym osób ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Gdańsk natomiast ocenia kwestie dostępności w ofertach, przyznając od 0 do 2 punktów w tej kategorii. Warszawa nie dokonuje osobnej oceny dostępności, ale przygotowuje wytyczne dla NGO dotyczące konstruowania ofert z uwzględnieniem dostępności.

Miasto Lublin zapewnia, że materiały na kolejne spotkanie zostaną przekazane w załączeniu i zachęca do dalszej współpracy w zakresie poprawy dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami.

  1. Wrocław

W ogłoszeniach konkursowych są zapisy:

“13. Zadanie winno być realizowane z dbałością o równe traktowanie wszystkich uczestników, w tym w szczególności o zapewnienie dostępności zadania dla osób ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Informację o sposobie spełnienia tych warunków należy zamieścić w części oferty VI. „Inne informacje” punkt 3 „Inne działania, które mogą mieć znaczenie przy ocenie oferty, w tym odnoszące się do kalkulacji przewidywanych kosztów oraz oświadczeń zawartych w sekcji VII”. W przypadku braku podania żądanej informacji, oferta zostanie odrzucona z powodów merytorycznych.
Więcej na temat wymagań dotyczących zapewnienia dostępności zadania dla osób ze szczególnymi potrzebami znajduje się w załączniku numer 2 (jest załączony do maila).
14. Podmiot realizujący zadanie zobowiązany jest do przestrzegania zapisów ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.”

Powyższe kwestie są oceniane przez komisję:
“Zapewnienie równego traktowania wszystkich uczestników, w tym dostępności zadania dla osób ze szczególnymi potrzebami – 0 – 4”.
Co istotne w ich systemie, jeśli oferta w tym kryterium uzyska 0 punktów to jest automatycznie odrzucana, niezależnie od tego ile ma punktów w innych kryteriach. Oferta może we wszystkich kryteriach uzyskać łącznie 100 punktów.

  1. Gdańsk

W ogłoszeniach konkursowych mamy zapis wskazujący, że kwestie dostępności są oceniane przez komisje konkursowe. Oferta może uzyskać od 0 do 2 punktów w tej kategorii. Suma wszystkich punktów możliwych do uzyskania we wszystkich kryteriach to 40.
“g) ocena oferty pod względem realizacji zasady równych szans, w tym dostępności oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym, komunikacyjno-informacyjnym i społecznym oraz przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju w szczególności realizacji kampanii „Gdańsk bez plastiku”.”

W załączniku jest materiał z Gdańska, który stanowi załącznik do każdego ogłoszenia (Lista pytań…).

  1. Warszawa

Warszawa nie ocenia tej kwestii osobno. Nie przyznaje, nie odejmuje punktów. Jednak przygotowano wytyczne dla NGO, które są wskazówkami przy konstruowaniu ofert. Warszawa wychodzi z założenia, że tak miasto jak i NGO muszą podejmować wszystkie możliwe kroki, aby zapewniać dostępność. Zdaje sobie sprawę jednak, że nie jest idealnie. Wytyczne Warszawy w załączniku.

Materiały na kolejne spotkanie zostały zamieszczone poniżej.

Zachęcamy do dalszej współpracy w zakresie poprawy dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Pliki do pobrania

Pytania pomocnicze do informacji o działaniach podejmowanych w celu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami

Celem standardu jest przybliżenie ogólnych zasad zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez organizacje pozarządowe, realizujące zadania publiczne na podstawie umów zawieranych z podmiotami publicznymi.

Celem standardu jest wewnętrzny monitoring wdrażania przez organizacje pozarządowe zasad dostępności. Obecnie idea „NGO bez barier” staje się standardem. Podstawą metody jest zbiór czterech wypracowanych standardów „NGO bez barier – lubelskie standardy dostępności organizacji pozarządowych

Wytyczne mające na celu zapewnianie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w kontekście realizacji przez organizacje pozarządowe zadań publicznych m.st. Warszawy. 399.26 KB

Informacje na temat zapewniania dostępności dla poszczególnych obszarów wymagań określonych art. 6 ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami – wymagania z Wrocławia

Źródło: lublin.eu

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies