Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza nabór wniosków do konkursu pn. "Dostępność szansą na rozwój 3"
Celem konkursu jest wzrost świadomości wśród przedsiębiorców, pracownic lub pracowników w zakresie dostępności, w tym uniwersalnego projektowania powszechnie używanych produktów i usług zaspokajających szczególne potrzeby wybranych grup, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Cel ten zostanie osiągnięty dzięki realizacji projektów szkoleniowo – doradczych w obszarze dostępności, w tym zasad uniwersalnego projektowania oraz komercjalizacji ich rozwiązań.
Jak i kiedy składać wniosek o dofinansowanie?
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS (System Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejski Fundusz Społeczny Plus) dostępnego na stronie internetowej pod adresem sowa2021.efs.gov.pl w terminie:
od 10 czerwca 2024 r. godz. 00:.00 do 24 czerwca 2024 r., do godz. 10:00.
Kto może się ubiegać o dofinansowanie?
Wnioskodawcami mogą być:
- przedsiębiorcy;
- podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego;
- podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju kapitału ludzkiego lub potencjału adaptacyjnego przedsiębiorców;
- partnerzy społeczni i gospodarczy w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
- organizacje pracodawców i organizacje związkowe, reprezentatywne w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2232, z późn. zm.)
- podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- stowarzyszenia z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.
Wnioski można składać wspólnie z partnerami wnoszącymi do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe oraz doświadczenie wymagane w kryteriach dostępu określonych w załączniku nr 8 do Regulaminu wyboru projektu w ramach naboru.
Obszar geograficzny
Przedmiotem dofinansowania mogą być wyłącznie projekty ogólnopolskie.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Beneficjent może otrzymać dofinansowanie na realizację projektu, którego proces składa się z kilku etapów:
- Rekrutacji do projektu pracownic lub pracowników przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw (w przypadku realizacji 2 Wariantu projektu ścieżka 2), w celu
uświadomienia kwestii dostępności, w tym zasad uniwersalnego projektowania, a także weryfikacji dokumentów koniecznych do udzielenia wsparcia zgodnie z przepisami o pomocy de minimis i zasadami naboru. - Organizacji i realizacji szkoleń w zakresie dostępności, w tym zasad uniwersalnego projektowania oraz korzyści z nich płynących.
- Organizacji i realizacji doradztwa bezpośrednio związanego z działaniami szkoleniowymi.
- Organizacji i realizacji doradztwa niezwiązanego z działaniami szkoleniowymi (w przypadku realizacji 2 Wariantu projektu ścieżka 2).
Warianty realizacji projektów
Beneficjent może otrzymać dofinansowanie na realizację projektu, w ramach którego udzieli wsparcia przedsiębiorcom i ich pracownicom lub pracownikom, w postaci (do wyboru jeden z dwóch wariantów projektu):
Wariant 1 projektu:
Wsparcie w wariancie 1 projektu będzie obejmowało:
- aktywną rekrutację w celu uświadomienia potencjalnym uczestniczkom lub uczestnikom kwestii dostępności, z uwzględnieniem uniwersalnego projektowania produktów i usług i korzyści z nich płynących;
- szkolenia ogólne i specjalistyczne;
- doradztwo związane bezpośrednio ze szkoleniami (o ile potrzeba ich realizacji będzie wynikać z potrzeb uczestniczek lub uczestników szkoleń);
albo
Wariant 2 projektu:
Wsparcie w wariancie 2 projektu będzie obejmowało dwie ścieżki.
W ramach Ścieżki 1:
- aktywną rekrutację w celu uświadomienia potencjalnym uczestniczkom lub uczestnikom kwestii dostępności, z uwzględnieniem uniwersalnego projektowania produktów i usług i korzyści z nich płynących;
- szkolenia ogólnych i specjalistyczne;
- doradztwo związane bezpośrednio ze szkoleniami (o ile potrzeba ich realizacji będzie wynikać z potrzeb uczestniczek lub uczestników szkoleń);
oraz w ramach Ścieżki 2:
- aktywną rekrutację w celu uświadomienia przedsiębiorstwom kwestii dostępności, z uwzględnieniem uniwersalnego projektowania produktów i usług i korzyści z nich płynących doradztwa z zakresu dostępności, w tym zasad uniwersalnego projektowania produktów lub usług, niezwiązanego bezpośrednio z ze szkoleniami;
- doradztwo z zakresu dostępności, w tym zasad uniwersalnego projektowania produktów lub usług, niezwiązanego bezpośrednio z ze szkoleniami.
Ile można otrzymać dofinansowania?
Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych: 7 999 996 zł
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych: 11 428 571 zł
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi 100% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapewnienia wkładu własnego.
Dostępna w naborze alokacja i jednocześnie kwota dofinansowania wynosi 80 000 000 zł.
Jakie koszty kwalifikują się do dofinansowania?
- rekrutacji potencjalnych uczestniczek lub uczestników szkoleń lub doradztwa;
- szkoleń i doradztwa bezpośrednio związanego ze szkoleniami;
- doradztwa niezwiązanego ze szkoleniami ( w przypadku realizacji 2 Wariantu projektu ścieżka 2);
- pośrednie;
- zakupu infrastruktury oraz dostosowania lub adaptacji budynków, pomieszczeń i miejsc pracy – na poziomie Beneficjenta.
Zasady przeprowadzania naboru
Informacje na temat zasad wyboru projektów oraz przeprowadzania naboru znajdują się na stronie internetowej PARP w zakładce Dokumentacja.
Nabór jest finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027
Kontakt /Masz pytania?
Kontakt telefoniczny: 22 574 07 07 lub 801 332 202 w komunikatach IVR prosimy wybrać 5 a następnie 4.
Napisz wiadomość poprzez formularz kontaktowy
Źródło: ops.pl