BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Konferencja pod hasłem „Więcej serca w dłoniach”

Pod hasłem „Więcej serca w dłoniach” odbywała się konferencja pt. „Prawa człowieka w medycynie” organizowana przez Instytut Prawa Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w Warszawie w dniach 10-11 lutego 2011 r. w ramach obchodów Dnia Chorego.

Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki reprezentowany był przez 5 osobową delegację. Liderzy organizacji pozarządowych przygotowali pytania do Pani Minister Zdrowia i Prezesa NFZ o problemach swoich podopiecznych. Reprezentanci Lublina byli zauważalni zarówno w pierwszym jak i drugim dniu konferencji. W pobliżu hotelu wisiał plakat z napisem: „Nie odcinajcie Lublina od Warszawy”, co wychodzący na papieroska uprzejmie komunikowali lublinianom.

Głównym punktem było spotkanie z Panią Minister, które wzbudziło najwięcej emocji. Moderator ks. Arkadiusz Nowak próbował prowadzić je zgodnie z kolejnością zgłaszanych wcześniej e-mailem pytań, ale to nie udawało się. Nie z nami takie numery. Przedstawiciele organizacji pacjentów wyrywali się ze swoimi problemami, nie czekając na zaproszenie. Tu z poświęceniem walczyła Elżbieta Szymanek z Lublina informując o zamknięciu poradni dla głuchych w Lublinie i dopytując głośno dlaczego i gdzie rehabilitować teraz dzieci z wadą słuchu?! Spokojniej omówiła zapytanie Pani Maria Zdyb ze Stowarzyszenia „UroConti”, chociaż problemy z nietrzymaniem moczu wcale nie należą do łatwych. Pani Danuta Gołębiowska ze Stowarzyszenia „Bliżej Świata” i Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie przygotowała wniosek do Pani Minister Kopacz o zagwarantowanie konsultacji zagranicznej dzieciom cierpiącym na nowotwór oczu i stojącym przed dramatem usunięcia jedynego oka. W takiej sytuacji znalazł się jej wnuk, ale dzięki leczeniu w Londynie uratowano mu wzrok. Na swoją kolej do mikrofonu nie doczekała się. Czas spotkania płynął szybko. Zapytania do Pani Minister i Prezesa NFZ zostały wcześniej przesłane do naszych Gości, więc przedstawiciele rządu rozwodzili się nad odpowiedziami, a wskazówki zegara nieubłaganie przesuwały się. I już koniec. Pani Danuta nie zrezygnowała, zdążyła zagrodzić drogę Pani Minister. Pytanie o konsultacje zagraniczne dzieci z RBL zadała Pani Minister przed jej wyjściem z sali.

„Refundujemy leczenie zagraniczne, jeśli nie jest dostępne w Polsce” – zapewniała twardo, z przekonaniem Pani Minister. „Sprawa, którą Pani porusza, wymaga dłuższego omówienia. Trzeba się spotkać w innym terminie.” – taka była odpowiedź. No to do zobaczenia! Na pewno przyjedziemy.

Udało się Pani Danucie wystąpić przed Prezesem NFZ i poruszyć trudną sprawę konsultacji zagranicznych przed decyzją o usunięciu oka.

„NIE zgadzamy się na łatwe na usuwanie oczu dzieciom” – mówiła i apelowała: „Brońmy je przed nieodwracalną ślepotą, jeśli ratunek jest zagranicą, w Europie”.

W odpowiedzi Prezes NFZ spokojnie odparł, że jeśli tylko konsultant krajowy uzna taką potrzebę, to NFZ nie robi problemów. Słyszycie to?!

Pani Danuta wyjaśniała, ze rodzice mają problem z wypełnianiem formularzy do NFZ, bo lekarze odmawiają wypełniania. Tu została pouczona, że pytanie to nie dyskusja i Rzecznik Praw Pacjenta pomaga w takich sprawach.

Faktycznie na spotkaniu z rzecznikiem praw pacjenta Panią Barbarą Krystyną Kozłowską poinformowano liderów organizacji gdzie i jak zgłasza się problem z leczeniem.

A więc w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie przy Alei Zjednoczenia 25, jest bezpłatna infolinia: 800 190 590 czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 21, całodobowo e-mail: sekretariat@bpp.gov.pl, gdzie zgłasza się wszelkie sprawy związane z leczeniem.

Liderzy to wiedzą, bo Internet nie jest im obcy. Czas upłynął i dyskusja na którą czekano z niecierpliwością umknęła.

Drodzy Pacjenci zatem dzwońcie, piszcie, działajcie, informujcie, żądajcie. Należy opisać sprawę, podać nazwę świadczeniodawcy /szpitala/ i swój kontakt. Każda sprawa jest załatwiana, w każdym zasadnym przypadku będzie interwencja. Pani Barbara Krystyna Kozłowska, rzecznik Praw Pacjenta czuwa, co potwierdzają informacje na stronie www.bpp.gov.pl.

Nagrodą dla wszystkich liderów za działalność na rzecz chorych był udział w gali „Więcej serca w dłoniach”, na którą przybyła Para Prezydencka, przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i państwowych oraz artyści.

„Dziękuję, że nie zostawiacie chorych w samotności” – mówił Pan Prezydent rozpoczynając Galę. Uroczystość poprowadzili Krystyna Czubówna i Krzysztof Ziemiec. Wręczanie nagród uświetniła występ śpiewaków operowych.

„Więcej serca w dłoniach” – prosił ks. Arkadiusz Nowak zapraszając ponownie na spotkanie za rok. Przyjedziemy! Znów upomnimy się o pacjentów.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies