BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Konferencja Kilometry Dobra 2020

Napis pod wiszący pod sufitem: “Kilometry dobra”.

W dniu 03.03.2020 r. odbyła się na konferencja pn. „Integracja środowisk”zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy.

Przy wejściu do WTZ przybyłych gości witali uczestnicy wręczając własnoręcznie przygotowane upominki.

Kobieta i mężczyzna stoją na lewo od otwartych drzwi. Mężczyzna przemawia. Oboje stoją bokiem do obiektywu.

Witający uczestnicy 

W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk z terenu powiatu łęczyńskiego, lubelskiego i chełmskiego, były też specjalne życzenia od senatora pana Stanisława Gogacza. W programie spotkania poruszane były tematy:

  1. Integracja środowisk – Kręgi Wsparcia, środowiskowy system wsparcia osób z niepełnosprawnością wzorowany na kanadyjskiej organizacji PLAN.
  2. Prezentacja podejmowanych działań przez Stowarzyszenie i WTZ
  3. Uroczyste otwarcie Kampanii Społecznej „Kilometry Dobra”, organizowanej wspólnie z Fundacją Polski Instytut Filantropii.
  4. Funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością w środowisku lokalnym.
  5. Wystąpienia zaproszonych gości.
Kobieta siedzi na krześle a przed nią jest stolik i dokumenty. Pisze cos na kartce. Obok niej stoi kobieta i przygląda się.

Goście i „Lista obecności” 

Spotkanie niestandardowo rozpoczęło się premierą spektaklu pt. „Powstanie świata” przygotowanego przez grupę teatralną „Figiel”.

Na scenie jest kilka osób. Z przodu dwie są przykryte w całości czarnym materiałem. Za nimi są osoby ubrane na biało, a mężczyzna wykonuje gest jakby chciał ściągnąć ten materiał. Pod ściana z lewej strony siedzą dwie kobiety.

„Powstanie świata” 

Po owacjach zgromadzonych gości, komentarz do spektaklu wygłosiła kierownik Warsztatu i jednocześnie Przewodnicząca Zarządu Koła Maria Lisek-Zięba. „Chaos, walka dobra ze złem to, to co spotykamy każdego dnia. Można mówić, czynić wiele dobra jak i zła, ale dziś chcę mówić o samych dobrych ludziach, czynach i pięknie tego co nas otacza. Dziękuję Wam Drodzy Przyjaciele, że dziś jesteście tu z nami. Jak się ma tylu Przyjaciół to można uczynić wiele. Liczę i proszę Was o pomoc.”

Prelekcję o Kręgach Wsparcia poprowadził Michał Orzechowski, prawnik ZG PSONI. Kręgi wsparcia to nowoczesny i innowacyjny system wsparcia osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Swoje wystąpienie rozpoczął od zadania pytania: „Co się stanie z Pana/Pani niepełnosprawnym dzieckiem, gdyby jutro Pani/Pana zabrakło?” Pytanie to jest szokujące, jednak wymusza na rodzicach dzieci z niepełnosprawności zastanowienie się nad przyszłością. Jedną z odpowiedzi na to pytanie są Kręgi wsparcia, czyli kompleksowe wsparcie osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w jej naturalnym środowisku.

Mężczyzna stoi przy telewizorze i przemawia do mikrofonu. Na telewizorze wyświetlana jest prezentacja.

Michał Orzechowski – prawnik ZG PSONI 

Poruszony temat, przedstawiony w sposób profesjonalny a jakże dosadny może przynieść rezultat, to pytanie skierowane do rodziców i nie tylko może wreszcie otworzy „oczy i myślenie dalekowzroczne” i da szansę na odpowiedzenie sobie na pytanie postawione przez prelegenta.

O działalności Warsztatu oraz działaniach podejmowanych w 2019 r., planach na obecny rok i przyszłość opowiedziała Maria Lisek Zięba, kierownik placówki. Na slajdach można było zobaczyć działania podejmowane w ciągu całego roku. Padło wiele ciepłych słów pod adresem wszystkich osób zaangażowanych w dotychczasowe kampanie. Były podziękowania dla uczniów i dyrektorów szkół, dyrektorów domów kultury, różnych instytucji, parafii, uczestników Warsztatu, rodziców i ludzi dobrej woli. W placówce znajdują się też specjalne pamiątkowe tablice przedstawiające wszystkich darczyńców tworzących kilometry dobra. Sprawy związane z obecną edycją Kampanii przedstawiła p.Eliza Cyfra.

Na scenie stoi sześć osób, głównie kobiety. Trzy z nich ubrane są w białe bluzki i pomarańczowe spódnice.

W czasie spotkania wręczone zostały nagrody dla uczestników konkursu „Super zbieracz złotówek”. Zbieracze przekazali kwotę 1500,00 zł na Kampanię Kilometry Dobra. Liderem okazał się Łukasz Lisek za nim Justyna Wójcik, Katarzyna Kozdra, Katarzyna Piasecka i Małgorzata Mazur, ale dziękujemy wszystkim a było ich 15 osób.

Konferencja oprócz oficjalnego programu miała jeszcze jeden punkt, to specjalne podziękowanie dla Kobiet z okazji zbliżającego się święta.

Zespół „Bębnoludy” oraz solista Łukasz Lisek przygotowali program z myślą o kobietach. Łukasz zaśpiewał następujące piosenki: „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, hymn kampanii „Kilometry Dobra” oraz „Czarnego Ali Babę” – swoim śpiewem porwał wszystkich zgromadzonych. Bębniarze zaś przygotowali następujące utwory” „Mrazula” w interpretacji zespołu Stary Olsa, walca na orkiestrę „Gedankenflug”, oraz „Kankana”. Do powyższych utworów przygotowane zostały także układy taneczne.

Na scenie jest grupa ludzi. Dziewczyna tańczy, a za nią mężczyzna gra na bębnach. Reszta osób klaszcze w rytm.

Zespół Bębnoludy 

Na scenie jest mężczyzna. Trzyma on mikrofon i mówi do niego. Jest ubrany na biało.

Solista Łukasz Lisek 

Każda z przybyłych pań otrzymała z tej okazji upominek.

Grupa osób siedzi na krzesłach. Mężczyzna i konieta stoją w przejściu między rzędami. Kobieta gratuluje mężczyźnie ściskając jego rękę.

Wręczanie upominków 

Po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez rodziców, pracowników i uczestników i rozmowy kuluarowe. Obecność wielu gości wykorzystana została do załatwienia wielu spraw nie tylko warsztatowych. Podczas pobytu w Warsztacie można było nabyć prace wykonane przez uczestników. Wielu gości, którzy byli po raz pierwszy miało możliwość i skorzystali z niej poznać funkcjonowanie Warsztatu.

Osoby stoją przy stołach z jedzeniem. Kobieta stoi bokiem do obiektywu z talerzem.

Dziękujemy Panu Marszałkowi za delegowanie do nas na konferencję pani dyrektor ROPS. W spotkaniu w zastępstwie uczestniczyła pani Marta Drozd, wykorzystamy pani słowa i deklarację.

Na sali siedzi grupa osób. Kobieta przemawia do nich za pomocą mikrofonu.

Bardzo miłym gestem były kwiaty podarowane na ręce p. Marii dla niej i pracowników przez rodzica uczestniczki WTZ, a wypowiedziane słowa powinny dać dużo do myślenia pozostałym rodzicom.

Grupa osób pozuje do zdjęcia. Wśród nich są kobiety i mężczyźni.

Pracownicy WTZ 

„ Dzięki pobytowi córki w Warsztacie odkryłam swoją córkę na nowo. Jest w Warsztacie ponad rok i dopiero teraz widzę jaką byłam egoistką i niedowiarkiem, nie wiedziałam ile może i co potrafi. Potencjał drzemiący w niej został uaktywniony i rozwija się jak przysłowiowy kwiat”.

Duża grupa osób pozuje do zdjęcia. Niektórzy z nich kucają z przodu a inni stoją. Obecni są mężczyźni i kobiety.

Pamiątkowe zdjęcie 

„Dobroć jest cichym czynieniem tego,
o czym inni głośno mówią”

Fridel Beutelrock 

Eliza Cyfra

Paweł Maj

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies