W dniu 3 marca 2015 roku odbyły się w Lubelskim Parku Naukowo – Technologicznym konferencja „Check IT” oraz warsztaty w ramach Dni Lubelskiej Wyżyny IT.
Z przyjemnością wzięłam w tym wydarzeniu udział, poniekąd dlatego, że studiuję Informatykę, ale również, aby poznać nowe technologie, jak i co oferuje w tej dziedzinie nasz lokalny rynek. Patronami były lubelskie wyższe uczelnie oraz wiodące firmy zajmujące się IT, m.in.: eLeader, Orion i Transition. Impreza ta odbyła się po raz drugi, ale ja byłam tu po raz pierwszy, dlatego postanowiłam sprawdzić, jak to miejsce jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
Cały kompleks mieści się przy ul. Dobrzańskiego 3 i powstał w 2005 roku. Po rozpoznaniu muszę stwierdzić, że jest to nowoczesny, w pełni przystosowany dla niepełnosprawnych obiekt. Drzwi wejściowe, jak i wewnątrz szeroko otwierające się bezkolizyjnie. Przejścia i sale w środku budynku przestronne i bez żadnych zbędnych schodków itp. Toalety również w pełni dostosowane, z potrzebnymi poręczami, obszerne. Umywalki z możliwością podjechania wózkiem w celu umycia rąk, lustra zawieszone na odpowiedniej wysokości. W budynku jest również winda, ale mi spodobało się zastosowanie tzw. podjazdu wewnątrz. Jest on położony na bardzo dużej powierzchni i składa się z trzech części, prowadzi na niższy poziom. Dzięki temu, że jest tak rozciągnięty nie jest stromy, więc poruszanie się nawet na wózku inwalidzkim samodzielnie nie jest uciążliwe.
Moje jedyne uwagi tyczą się głównej auli. Owszem, wejście do niej jest bezproblemowe, ale trzeba zostać na najwyższym poziomie, ponieważ niżej prowadzą tylko schody. Nie ma poręczy, więc zejście czy zjechanie nie jest możliwe dla osoby niepełnosprawnej. Wspominam o tym tylko dlatego, że jest to niekomfortowe w sytuacji, kiedy są wyświetlane np. slajdy, a jeśli ktoś ma słaby wzrok nie możliwe jest odczytanie ich treści. Niestety, niejednokrotnie spotkałam się już z tak zaprojektowanymi salami.
Podsumowując, obiekt jest dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Nie ma żadnych barier do pokonania, a zastosowane w nim rozwiązania mogą być polecane w innych miejscach.
Magdalena Falenta