BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: “Rzecznik Praw Dziecka”.

Karta Praw Dziecka–Pacjenta

Dwudziestego dziewiątego października br. w Sejmie Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta Krystyną Barbarą Kozłowską przedstawił Kartę Praw Dziecka – Pacjenta. Plansza z prawami dziecka-pacjenta zostanie rozesłana do wszystkich szpitali prowadzących oddziały dziecięce oraz do sanatoriów i placówek medycznych, z których korzystają najmłodsi.

Karta Praw Dziecka-Pacjenta to kolejna inicjatywa edukacyjna w zakresie praw dziecka, tym razem odnosząca się do kwestii ochrony zdrowia. Nie wskazuje nowych praw, lecz przedstawia i porządkuje najważniejsze zapisy z ustawy o prawach pacjenta, równocześnie czerpiąc z zapisów Konwencji o Prawach Dziecka.

Zarówno dzieci, jak i rodzice oraz personel medyczny, powinni znać prawa dziecka-pacjenta, żeby móc z nich korzystać i się do nich odwoływać – Karta Praw Dziecka-Pacjenta powinna im to znacząco ułatwić, ponieważ w sposób zwięzły, konkretny i kolorowy przestawia najważniejsze prawa najmłodszych pacjentów.

Napis na plakacie: Karta Praw dziecka- pacjenta. 1. Dzieckiem- pacjentem jest każda osoba, która nie ukończyła 18 lat. 2. Jeżeli zachorujesz, personel medyczny powinien zrobić wszystko, żeby Cię wyleczyć i zapewnić opiekę podczas leczenia. 3. Kiedy tylko stan Twojego zdrowia się poprawi na tyle, że będziesz mógł wrócić do domu, masz do tego prawo. 4. Ty oraz Twoi rodzice lub opiekunowie macie prawo wiedzieć, w których lekarze opisują Twoją chorobę i leczenie. 5. Twoi rodzice lub opiekunowie mają prawo do dokumentów, w których lekarze opisują Twoją chorobę i leczenie. 6. Decyzja o leczeniu nie może być podejmowana bez Twojego udziału, jednak dopóki nie skończysz 16 lat podejmą ją za Ciebie rodzice lub opiekunowie- potem także Ty będziesz o tym współdecydował. 7. Nikt bez Twojej zgody nie może rozgłaszać, że jesteś chory- masz prawo, by zachowano to w tajemnicy, którą znasz tylko Ty, personel medyczny oraz Twoi rodzice lub opiekunowie. 8. Nikt nie może CIę bić, zawstydzać, lekceważyć i straszyć. W czasie choroby dorośli dorośli powinni szczególnie Cię wspierać i dbać o Twoje dobre samopoczucie. 9. Masz prawo do stałego kontaktu z najbliższymi. Twoi bliscy mają prawo być z Tobą w szpitalu, sanatorium lub uzdrowisku. Tylko w wyjątkowych sytuacjach lekarze decydują, że nie mogą oni z Tobą przebywać. 10. Podczas pobytu w szpitalu, sanatorium, uzdrowisku zawsze możesz do swoich bliskich zadzwonić lub napisać. 11. Szpital, sanatorium, uzdrowisku to mijsca w których masz wyzdrowieć ale masz również prawo do nauki, zabawy, odpoczynku. Wyzdrowiejesz szybciej nie myśląc ciągle o chorobie. 12. Jeśli tylko masz taką ochotę możesz spotkać się z osobą duchowną Twojego wyznania. 13. Masz prawo umieścić cenne przedmioty w depozycie szpitalnym. Następny napis: Pamiętaj, że każde dziecko ma prawo do wyrażenia swojego zdania we wszystkich sprawach, które go dotyczą. Personel medyczny i opiekunowie są zobowiązani do wysłuchania dziecka oraz przyjęcia jego opinii z należytą wagą”.
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies