BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Mężczyzna stojący na jednej nodze posługujący się kulą trzyma w ręce duży obraz. Obok niego wycięty widok drugiego mężczyzny, który pomaga pierwszemu trzymać obraz.

Kamil Michta – uczestnik Środowiskowego Domu Samopomocy w Sosnowicy „Zielony Zakątek”.

Kamil od początku pobytu w ŚDS lubił trudne, precyzyjne prace, wymagające dużo cierpliwości i wytrwałości w działaniu.

Wykonuje prace o dużych rozmiarach i każdą kończy, nie zniechęca się trudnościami. Pierwsza praca w której uczestniczył to była praca zespołowa wszystkich uczestników ŚDS wykonana kulkami z bibuły – obraz przedstawiający budynek urzędu Gminy, który został przekazany na ręce Pana Wójta Gminy Sosnowica i obecnie znajduje się na Sali obrad w UG.

Mężczyzna w maseczce stojący na jednej nodze posługujący się kulą z towarzysząca mu kobietą w maseczce pozują z parą urzędników do zdjęcia z podarowanym obrazem.

Kolejny obraz Kamila został wykonany z małych kamyczków i przedstawia budynek naszego ŚDS. Od lipca ubiegłego roku Kamil rozpoczął pracę metodą haftu diamentowego, którą rozwija do dnia dzisiejszego. 

Inspiracją był XIX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” zorganizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pt.: „To co kocham”. Kamil wraz z drugim uczestnikiem wykonali pracę metoda haftu diamentowego pt.: „Wodospad marzeń” , która zajęła I miejsce na etapie wojewódzkim w kategorii Tkanina i Aplikacja. Następnie została wysłana do kolejnego etapu ogólnopolskiego i będzie oceniana przez Centralną Komisję Konkursową. 

Obraz abstrakcyjny przedstawiający kobietę, której włosy przypominają wodospad. Spod wodospadu biegną konie ku rzece.

Kamil bierze również udział w innych aktywnościach w naszym ŚDS, uczestniczył w V Powiatowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych Milanów 2021r. W trakcie przeglądu wraz z innymi uczestnikami ŚDS Kamil zaprezentował swoje prace wykonane w pracowniach terapii zajęciowej oraz przygotowaną część artystyczną. Grupa zajęła I miejsce w kategorii: małe formy teatralne. 

Obraz czarno-biały haftowany w czarnej ramce przedstawiający twarz Jezusa w cierniowej koronie.

W trakcie wywiadu Kamil opowiadał o czasach szkolnych, w których bardzo lubił zajęcia plastyczne: malowanie kredkami i farbami, obecnie nie kontynuuje tych zainteresowań, jak twierdzi woli haft diamentowy. Wykonywane prace wymagają dużego skupienia i uwagi, dlatego potrzebny jest spokój i cisza.

Mężczyzna w bluzie moro z kapturem siedzi przy stole i przygotowuje się z uśmiechem do haftowania obrazu Jezu ufam Tobie.

Nie potrafi odpowiedzieć na pytanie skąd takie zainteresowania, pomysły na nowe techniki i prace podpowiadają mu terapeuci i pracownicy ŚDS, wie jednak że bardzo lubi te zajęcia, czuje się doceniony i dumny z wykonanych obrazów, które wywołują ogromne wrażenie na oglądających. Najbliżsi również doceniają pracę i zaangażowanie Kamila w rozwijaniu pasji  i są z niego bardzo dumni.

Kamil chciałby przekazać osobom zaczynającym rozwijać swoje zainteresowania, by byli cierpliwi i wytrwali w tym co robią, ponieważ efekty dają duże zadowolenie z siebie i tego co robimy.

Obraz wykonany ręcznie haftem przedstawia bajkowy pejzaż z ogrodem. W ogrodzie są dwa domy, rzeczka, dwa mosty i pasące się dwa konie.

Joanna Krośko
Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Sosnowicy
ul. Parczewska 4, 21-230 Sosnowica

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies