BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Joanna Pawłat

Joanna Pawłat ,,Kołysanka dla miasta ogrodów”- malarstwo na szkle

 Joanna Pawłat jest lublinianką z urodzenia i zamiłowania, plastycznym samoukiem.

Choć zawodowo jest specjalistką od zastosowania plazmy niskotemperaturowej (przyodziana prestiżem: profesor Politechniki Lubelskiej) to swoich dokonań nie zamyka na kilkuset publikacjach naukowych. Jej horyzonty, wiedza, intuicja, poszukiwania estetyki w otaczającym Ją świecie, zataczają kręgi, dotykając różne dziedziny życia również sztuki. Nie tylko osiągnięcia naukowo – zawodowe ale w zakres Jej przeżyć, odkryć wchodzą literatura i malarstwo …

Tak jak w literaturze lubi, z braku czasu, krótkie formy, tak w malarstwie, malarstwie na szkle wyznacza sobie temat rozciągnięty w czasie, opowieść o mieście o kilkusetletniej tradycji, tym razem o Lublinie.

Prezentowany cykl malarski na wystawie w Galerii Art Brut jest także ilustracją do tomiku wierszy artystki: ,,Kołysanka dla miasta ogrodów”.

Obraz - Czynności poranne. W oddali widać autobus w lubelskich barwach i drzewa. Ku widzowi biegnie po ścieżce biały pies. Na pierwszym planie dwa ślimaki winniczki.

Już tytuł sugeruje, że Joanna Pawłat, w sposób bardzo indywidualny, umiejętny, wyszukany, liryczny kształtuje ,,swój park” za pomocą elementów przyrodniczych; kwiatów, liści, paproci, winorośli, fantazyjnych krzewów… i architektonicznych; charakterystycznych mostów, miejsc znanych dla każdego mieszkańca koziego grodu: Bramy Krakowskiej, kościołów, Fary, miejskich uliczek i budowli… także symboli lubelskich. Celem jest, jak mówi hołd dla rodzinnego miasta ale co widoczne dla wnikliwego widza zaspokojenie także potrzeb estetycznych.

Na mojej łące - rysunek. Liście łodygi mocno konturowane gruba czarną kreską. Obraz w zimnych barwach.

Prace cechuje pietyzm, duża dbałość o szczegół, pastelowa kolorystyka, którą wzmacnia umieszczony niemal na każdej pracy jasny księżyc i, która buduje niepowtarzalny nastrój przedstawianych scen.

Obrazy Joanny Pawłat to swoista łąka kwietna, gdzie rośnie amplituda uczuć, czasami bardzo skromna, powściągliwa, niekiedy bogata, skomponowana z różnorodnej materii: papieru (kolażu), abstrakcji, przeplatającego się subtelnego realizmu, z dużą dozą dekoracyjności i eksperymentu malarskiego.

Nigdy sam - malunek. Na pierwszym planie białe kwiaty, na drugim rzeka z rybami, na trzecim wzgórza z drzewami i wijąca się ścieżką. W tle kontury panoramicznego widoku zabytkowych zabudowań.

W twórczości malarskiej artystce nie udało się uciec od swoich zainteresowań, bardzo delikatnej fascynacji kulturą i sztuką Japonii; kultu natury, symbolicznego znaczenia poszczególnych elementów kompozycyjnych z wykorzystaniem rodzimych form krajobrazu, kontrastów płaskich przestrzeni pokrytych trawą i piaskiem ze wzgórzami, krętymi rzeczkami ale są one jakby brakującym elementem, które tylko dzięki zestawieniu w spójną całość tworzą obraz właściwy.

Prace artystki są intrygujące i tajemnicze, wszystko rozgrywa się jakby poza naszym wzrokiem z drugiej strony, za szybą. Tytuły prac: ,,Nocny autobus”, ,,Zaułki tajemne”, ,,Obrazy z przeszłości”, ,,Zemborzycka brzoza”, ,,Ogród”, ,,Wieczorynka”, ,,Zaproszenie”… budują klimat i wzmagają naszą człowieczą ciekawość poznania.

Artystka tworzy nokturn miasta rodzinnego w swój szczególny sposób, według swojej estetyki, percepcji i życiowego doświadczenia, wykorzystuje swoje kobiece zmysły aby zamknąć je w jedną z form, Jej bogatej, nieokiełznanej wyobraźni.

Agnieszka Wójtowicz

Kurator Galerii Art Brut* Od 2 do 31 października 2017 r. w Galerii Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie czynna jest wystawa malarstwa na szkle „Kołysanka dla miasta ogrodów” Joanny Pawlat. Uroczysty wernisaż odbędzie się 18 października w środę o godz. 18.00.

W ramach wernisażu odbędzie się promocja książki Joanny Pawłat pod tym samym tytułem (,,Kołysanka dla miasta ogrodów”). 14 października o godz. 13.00 w sobotę odbędą się warsztaty tworzenia haiku, które poprowadzi autorka wystawy.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies