BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Art Brut

Jadwiga Lambert – Malarstwo

W Galerii Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie od 1 do 31 maja 2017 r. czynna jest wystawa malarstwa Jadwigi Lambert.

Starsza kobieta siedzi na krześle i ma na sobie okulary przeciwsłoneczne. W rękach trzyma bukiet kwiatów.

Recenzja z wystawy

Jadwiga Lambert 98 letnia malarka, która tworzy z potrzeby serca. Nie szokuje formą, nie zaskakuje tematem.

Obraz w ramie przedstawiający sawannę.

Po swoim świecie sztuki porusza się zachowawczo, utrwalając na płótnie tematy sprawdzone, powszechnie uznane za piękne, wdzięczne, kobiece i finezyjne. Z zamiłowaniem od trzydziestu lat swojej drogi twórczej uchwyca piękno i zjawiskowość najbliższego otoczenia, głównie Zwierzyńca, z którego pochodzi, jego przyrodę i całą scenerię.

Obraz w ramie przedstawiający słoneczniki.

Nieodłącznym, wiodącym tematem Jej prac, dzięki któremu można rozpoznać Jej artystyczne zainteresowania to kwiaty: róże, polne, słoneczniki uchwycone wszelkich możliwych fazach rozkwitu także nierzadko spotykane gatunki fantazyjne. Artystka tworzy w technice olejnej, czasami w pastelach. Uchwycone przedstawienia traktuje z dużym realizmem i dbałością o szczegół. Pomimo wieku i lat pracy, malarstwo Jadwigi Lambert nie różni się od wcześniejszych obrazów, niemal niczym, cały czas utrzymuje ,,poziom” i kunszt dojrzały jak dla amatorki i admiratorki malarstwa.

Obraz w ramie ukazujący bukiet kwiatów.

Cechą wiodącą Jej prac jest upodobanie do szerokich, rzeźbionych, złotych ram, które zamykają Jej obrazy w pewną całość zdradzając zamiłowanie do przedmiotów i stylu epoki, która się kończy, przemija wraz z upływającym czasem. Ciekawym zjawiskiem jest, że prace artystki powinny być podziwiane tylko ,,na żywo”, zachwycają wówczas subtelnymi przejściami kolorów, jasnymi, ciemnymi, wyrazistymi, bardzo naturalnymi, wyszukanymi tonami. Nie stosuje impastu, choć czasami widoczna jest warstwa nakładania koloru na kolor. Prace artystki wprowadzają nas w głęboki nastrój, zachwycają dokładnością i niekończącym się znajdowaniem tematów i inspiracji.

Obraz w ramie ukazujący bukiet kwiatów.

Jadwiga Lambert tworzy nieprzerwanie, wciąż lubi dzielić się swoją pasją z bliskimi, rodziną. Jej prace można podziwiać w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Plakat z napisem: “ Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Jadwiga Wisia Lambert Malarstwo w dniu 10 maja 2017 r. o godzinie 17.00. w Galerii Art Brut- CK w Lublinie, ul. Peowiaków 12. Wystawa potrwa od 1- 31 maja 2017 r.”

Agnieszka Wójtowicz

artysta plastyk

Instruktor Fundacji Teatroterapia Lubelska

Interaktywna Galeria Art Brut

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies