Powszechnie znane place zabaw w przestrzeni publicznej zawierają standardowe wyposażenie. Huśtawki, bujaczki i drabinki, domki, karuzele … niestety wszystkie z nich dostępne wyłącznie dla dzieci pełnosprawnych.
Grupa osób zajmujących się na co dzień urządzeniami do rehabilitacji postanowiła to zmienić. Startuje projekt, którego losy zależą od pomocy społeczności – poprzez crowdfundingowy portal Polak Potrafi zespół szuka nie tylko środków, ale również chce zainteresować społeczeństwo tematem dostępności placów zabaw dla dzieci niepełnosprawnych.
Według Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia, pod koniec 2009 r. prawne orzeczenie o niepełnosprawności lub równoważne posiadało prawie 4,2 mln Polaków, w tym blisko 184 tys. dzieci do lat 16 z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności. Dzieci do lat 16 stanowiły więc 4,4% ogółu populacji osób niepełnosprawnych prawnie. Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia układu krążenia, narządów ruchu oraz schorzenia neurologiczne.
– Obecnie nie ma na rynku placów zabaw, z których mogłyby w pełni korzystać dzieci niepełnosprawne – ocenia Iwona Kucaba-Ukleja, Kierownik Rehabilitacji w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdańsku. – Bariery architektoniczne – brak możliwości wjechania wózkiem na zjeżdżalnie, huśtawkę, a nawet piasek, którym wysypane są place zabaw, skutecznie uniemożliwiają cieszenie się tym, co dzieci kochają najbardziej – zabawą – dodaje.
Pomysłodawcami i twórcami projektu są Izabela Adamska, Leszek Duda, Bartek Chylewski, Krzysztof Michalak i Adam Nowaczyk. Część zespołu na co dzień zajmuje się w firmie TERMA Sp. z o.o. projektowaniem, konstruowaniem i wdrażaniem na rynek urządzeń do rehabilitacji. Przy okazji prowadzonych projektów związanych stricte z rehabilitacją, udało im się dostrzec ogromny problem z dostępnością placów zabaw dla dzieci.
Projekt na portalu Polak Potrafi https://polakpotrafi.pl/projekt/hustawka-integracyjna już wystartował. Zespół chce zebrać 17 tysięcy złotych na prototyp, testy i wdrożenie do produkcji.
– W oparciu o projekt chcemy stworzyć: prototyp do testów, przeprowadzić testy i wdrożyć do produkcji huśtawkę integracyjną, umożliwiającą wspólną zabawę osób na wózkach oraz pełnosprawnych – mówi Leszek Duda, konstruktor. – Naszym celem jest rozwiązanie kompaktowe, dostępne cenowo, dające możliwość wykorzystania nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również w ogrodach przydomowych. Chcemy, aby huśtawka dla osób poruszających się na wózkach stała się obowiązkowym wyposażeniem każdego placu zabaw – dodaje.
– Projekt huśtawki stawia na integrację i przełamywanie barier. Plac zabaw stanie się atrakcyjny również dla dzieci na wózkach – na platformie do huśtania mieścić się będzie oprócz jednej osoby na wózku, również jedna osoba pełnosprawna (dorosła lub dziecko) – wyjaśnia Bartek Chylewski, projektant. – Jednym z głównych założeń projektowych jest bezpieczeństwo i intuicyjność obsługi.
– Chcemy również, aby wzornictwo wpisywało się w stylistykę placów zabaw, a sama forma nie była przytłaczająca, dawała poczucie otwartej przestrzeni i zachęcała do korzystania – podkreśla Krzysztof Michalak, projektant.
Twórcy projektu szukają ośrodków dla dzieci niepełnosprawnych, przedszkoli, urzędów miast i gmin, stowarzyszeń i fundacji, jednym słowem wszystkich, którzy mogą pomóc upowszechnić ideę placów zabaw bez barier i pokazać, jak ważny to cel. Projekt już wystartował na www.polakpotrafi.pl
– Nie chcemy tworzyć rozwiązania przeznaczonego wyłącznie dla dzieci niepełnosprawnych, ponieważ to powielenie tego samego błędu, którego skutki widać na obecnych placach zabaw – wyjaśnia Izabela Adamska, zajmująca się badaniem rynku i promocją. – Chcemy, aby nasz projekt wpisywał się w założenia projektowania uniwersalnego, czyli przydatnego dla wszystkich – pełnosprawnych i niepełnosprawnych jednocześnie – dodaje.
Na rynku istnieje kilka modeli huśtawek dla osób na wózkach, są jednak bardzo duże, drogie i wymagają asysty, żeby z nich korzystać. Osoby pełnosprawne nie mają możliwości, by aktywnie spędzać czas z osobą na wózku. Projekt zaproponowany jako huśtawka integracyjna spełnia wszystkie założenia, aby wypełnić lukę w wyposażeniu polskich placów zabaw.
Partnerem i patronem projektu huśtawki integracyjnej jest NAVITA Rehabilitacja z Torunia, ośrodek specjalizujący się w rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych.
Drugim partnerem i konsultantem jest Ośrodek Wczesnej Interwencji w Gdańsku. Oba ośrodki od razu zainteresowały się pomysłem, ponieważ również widzą nierozwiązany problem aktywności dzieci na wózkach w przestrzeni miejskiej, w tym na placach zabaw.
Dlaczego crowdfunding? Projekt i produkcja huśtawki odbiegają od działalności firmy TERMA Sp. z o.o. i dotychczas realizowanych projektów związanych z rehabilitacją. Jest to jednak kierunek słuszny i potrzebny, a firma TERMA posiada park maszynowy i potencjalne możliwości produkcji tego typu urządzeń. Potrzeba jednak pomocy finansowej na budowę prototypu, testy i wdrożenie do produkcji huśtawki integracyjnej. Finansowanie społecznościowe i projekt na https://polakpotrafi.pl/projekt/hustawka-integracyjna może pomóc w osiągnięciu tego celu, a przy okazji pokazać, jak ważne jest uwzględnienie potrzeb dzieci niepełnosprawnych i ich prawa do zabawy na placu zabaw i świeżym powietrzu.
Firma TERMA jest polskim producentem m.in. urządzeń do rehabilitacji. Dział produktów medycznych jest stosunkowo młodym zespołem. Jego historia zaczęła się niespełna 3 lata temu, gdy pierwsi absolwenci jedynego w Europie, międzywydziałowego (Politechnika Gdańska i Gdański Uniwersytet Medyczny) kierunku Inżynieria Mechaniczno-Medyczna, wdrożyli do produkcji swoje projekty dyplomowe. Były to urządzenia: do rehabilitacji stawu skokowego AVIOR i SKOL-AS, aparat do korekcji skoliozy, obecnie wdrożone już do produkcji przez firmę TERMA. Do dziś powstają nowe projekty związane z rehabilitacją – głównie kinezyterapią.
Materiały do pobrania:
ftp://pliki.termagroup.pl:2122
login: terma\ftp_pub_ext
hasło: Term@221
folder: Huśtawka integracyjna – plac zabaw bez barier MATERIAŁY DLA MEDIÓW
Kontakt dla mediów:
Izabela Adamska
Menedżer
Badanie rynku i promocja – Produkty Medyczne
M: +48 / 607 451 605
T: +48 58 / 694 06 06
F: +48 58 / 694 05 06
skype: terma130