BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Gdzie przystosować samochód?

Zdobyłeś prawo jazdy, stałeś się szczęśliwym posiadaczem samochodu, ale nie możesz nim jeździć, bo twój pojazd nie jest przystosowany do twojej niepełnosprawności.

Znane mi warsztaty samochodowe nie chcą podjąć się wykonania takiej usługi, jedyny taki zakład w Lublinie, Zakład Obsługowy Pojazdów Inwalidzkich „STANMOT SERWIS” mieszczący się na ulicy Kosmonautów, nie funkcjonuje od wielu miesięcy i nie wiadomo kiedy będzie czynny.

Plakat elektromechanika zabezpieczenia samochodowe. Napisy na kremowym jasnym tle.

Najbliższy warsztat specjalizujący się w montowaniu oprzyrządowania w pojazdach dla osób niepełnosprawnych znalazłem w Zamościu. Na dzień dzisiejszy jest to, w województwie lubelskim, jedyny taki zakład. Pan Stanisław Łyś, właściciel i wykonawca w jednej osobie, oprzyrządowaniem zajmuje się od 1998 roku.  Ma  bardzo duże doświadczenie, jest przedstawicielem CEBRON i posiada certyfikat Instytutu Transportu Samochodowego. Na oprzyrządowanie mojego pojazdu, po wcześniejszym załatwieniu dofinansowania z PFRON, umówiłem się z właścicielem telefonicznie. Ponieważ prace zostały zaplanowane na dwa dni pomógł mi znaleźć też nocleg w Zamościu.

Mając dużo czasu i zapewniony dach nad głową wybrałem się na zwiedzanie zamojskiej starówki. Wcześniej nigdy nie byłem w tym pięknym mieście zwanym często „Padwą Północy”. Szkoda tylko, że to już po sezonie i wiele obiektów było już nieczynnych, ale zwiedziłem m.in. Muzeum Zamojskie mieszczące się w kamienicach przy Rynku Wielkim. W piątek i sobotnie przedpołudnie przemierzyłem Stare Miasto wzdłuż i wszerz podziwiając wspaniałą architekturę, szczególnie zainteresowały mnie imponujące fortyfikacje. Większość obiektów turystycznych jest nieprzystosowana dla turystów z niepełnosprawnością ruchową, zwłaszcza dla osób jeżdżących na wózkach (brak podjazdów i wind, w Bastionie VII jest winda, ale nieczynna).

W sobotę moje auto było już gotowe, zrobiliśmy z panem Stanisławem próbną jazdę, wszystko działało prawidłowo, tylko ja muszę się przyzwyczaić i dostosować do nowego urządzenia, ale to kwestia krótkiego czasu. Po załatwieniu formalności i uregulowaniu należności wyruszyłem w drogę powrotną do Lublina. Bardzo mile wspominam krótki pobyt w Zamościu. Warsztat polecam każdemu, kto będzie w przyszłości chciał oprzyrządować swój samochód. Dla zainteresowanych podaję poniżej adres i link do strony warsztatu.

22-400 Zamość

ul. Partyzantów 78

tel. 84 627 17 92

tel. kom. 602 855 714

www.car-pol.com.pl

Kazimierz Adomat

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies