BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
TVP3 Lublin

Gala Sportu

Cóż to był za dzień, na dworze upał a w siedzibie lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej równie gorąco od emocji i wielkiego oczekiwania. 14 czerwca 2013 r. o godzinie 12.00 odbyła się Pierwsza Wojewódzka Gala Sportu Osób z Niepełnosprawnością, podczas której ogłoszone zostały wyniki konkursu „Piątka na Piątkę”.

Na Galę udałam się z Mateuszem Urbańskim –  moderatorem portalu niepełnosprawni.lublin.pl, zawodnikiem Klubu Sportowego „PAMARA” Boccia Lublin, reprezentantem  Polski w najbliższych Mistrzostwach Europy. Obok mnie siedział jakże sympatyczny Kamil Misztal, który pomimo utraty nogi trenuje siatkówkę na siedząco oraz AmpFutbol – nową ale coraz bardziej popularną na świecie dyscyplinę sportu. Kamil trenuje w jedynej w Polsce, warszawskiej drużynie i marzy o stworzeniu takiej drużyny w Lublinie.

Na Gali, w pierwszych rzędach wspaniali sportowcy, tacy jak: Tadeusz Ćwikła – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w łucznictwie w barwach ICSiR „Start” Lublin. Startował w Mistrzostwach Europy i Świata, Artur Jurek –instruktor aktywnej rehabilitacji, założyciel, reprezentant, asystent trenera i kapitan Lubelskiej Drużyny Rugby na Wózkach „Brave Snails”. Andrzej Łukasik – jak mówi się o nim  „Mały Wielki Człowiek”, uczestnik i zwycięzca wielu turniejów tenisa stołowego, zapalony rowerzysta, Monika Gil – w 2012 roku w Ogólnopolskich Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych zdobyła 3 złote medale w narciarstwie zjazdowym, co pozwoliło jej na start w Igrzyskach Światowych w Korei Południowej w 2013 roku – zdobyła tam dla Polski złoty i dwa srebrne medale, Mariusz Świszcz – od 14 lat członek kadry narodowej niesłyszących w lekkoatletyce, uczestnik i medalista Mistrzostw Polski, Europy i Świata; Halowy Mistrz Polski 2012, zdobywca brązowego medalu w Mistrzostwach Europy w Tallinie 2012. Przy okazji chciałam sprawdzić poziom swoich umiejętności w znajomości języka migowego (kończę pierwszy stopień wtajemniczenia) ale zabrakło mi odwagi, widząc z jaką gracją miga Pan Mariusz.

Wśród gości wypatrzyłam również mamę Mateusza Bartnika, pływaka klubu ICSiR „Start” Lublin, reprezentant kadry narodowej, wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów, który nie mógł osobiście uczestniczyć w tej gali, gdyż właśnie był na zawodach pływackich. To właśnie Mateusz zdobył największą liczbę głosów w głosowaniu internetowym konkursu „Piątka na Piątkę”. Nagrodę w jego imieniu odebrał brat Łukasz, tegoroczny maturzysta, również sportowiec. A mama Mateusza i Łukasza jak zwykle w cieniu swoich synów, dumna z ich osiągnięć sportowych, ale również świadoma wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy.

Na Gali obecnych było także wielu innych sportowców z Lubelszczyzny nominowanych w tym konkursie. Skromni, a jednocześnie szczęśliwi, że ich trud został zauważony i doceniony przez TVP Lublin, Radio Er i Fundację Rozwoju Sportu w Lublinie oraz władze samorządowe.

Gdy przedstawiano sylwetki niepełnosprawnych sportowców, myślałam sobie, ile ograniczeń fizycznych i psychicznych Ci ludzie muszą pokonywać, z jaką determinacją walczyć o każdy wynik i jak ogromne pokłady woli walki posiadają. Gdzie jest granica możliwości tych, o których mówi się „nie w pełni sprawni”? Pozostaję z wyrazami największego szacunku dla wszystkich 23 sportowców nominowanych z Lubelszczyzny.

Anna Szmidt

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies