BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. PO lewej stronie loga grafika płomienia.

Fundusz stypendialny

Informacja pochodzi ze strony Stowarzyszenia Na Rzecz Niepełnosprawnych SPES.

Tworzymy fundusz stypendialny, który udziela comiesięcznej pomocy finansowej znajdującym się w niedostatku rodzinom opiekującym się dziećmi, które na skutek choroby lub wypadku znalazły się w bardzo ciężkim stanie klinicznym. Dzieci te wymagają wsparcia funkcji życiowych za pomocą respiratora bądź koncentratora tlenu, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego, innych całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych.

Dziecko w tak ciężkim stanie to wielkie wyzwanie dla rodziny. Jedno z rodziców musi zwykle zrezygnować z pracy. Pomoc ze środków publicznych jest symboliczna wobec skali potrzeb. Efektywna i samodzielna zbiórka funduszy to cel osiągalny dla niewielu rodzin, dysponujących odpowiednim środowiskiem wsparcia i umiejętnościami. Nasza pomoc ma dotrzeć do tych rodzin, które z różnych względów „nie potrafią się przebić” z apelami o pomoc do opinii publicznej. Chcemy docierać do rodzin z skromnymi dochodami, żyjących w niedostatku.

Nie zbieramy środków dla konkretnych dzieci, nie otwieramy tak zwanych kont indywidualnych. Samodzielna zbiórka funduszy to niezwykle trudne przedsięwzięcie, osiągalne dla rodzin dysponujących odpowiednim środowiskiem wsparcia i umiejętnościami. Proponujemy zatem inne podejście: tworzymy fundusz pomocy stypendialnej aby zebrane środki rozdysponować wśród najbardziej potrzebujących. Procedury programu zostały przez nas tak zaplanowane aby uczynić je jak najbardziej dostępnymi, i aby w jak najmniejszym stopniu obciążały rodziny.

Wysokość stypendium wynosi 500 zł miesięcznie i jest ono przyznawane na okres jednego roku. Osoby ubiegające się o przyznanie świadczenia składają drogą elektroniczną wniosek, do którego nie są załączane żadne dokumenty. Dopiero po analizie wniosków kontaktujemy się z wybranymi przez nas rodzinami, wstępnie zakwalifikowanymi do programu, które kompletują potrzebą dokumentację i przesyłają nam do weryfikacji. Nie przewidujemy żadnego rozliczania środków stypendium w trakcie jego uzyskiwania (np. w postaci uzgadniania wydatków czy przesyłania faktur). Rodzina decyduje o przeznaczeniu środków stypendium, które po prostu zwiększa rodzinny budżet.

Wnioski o stypendia na lata 2013/2014 przyjmujemy do dnia 28 lutego 2013 roku.

Dalszy ciąg artykuły na stronie Stowarzyszenia Na Rzecz Niepełnosprawnych SPES.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies