BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Młody uśmiechnięty mężczyzna opiera się o domek dla dzikich pszczół i innych owadów i pozuje do zdjęcia

Ekologia z człowiekiem – projekt ekologiczny z terapią poprzez pracę w tle

Człowiek jest ściśle związany z przyrodą. Naturalne środowisko przyrodniczo-geograficzne spełniało od zarania ludzkości podobną funkcję w życiu człowieka, jak i innych gatunków organizmów - dawało życie i decydowało o jego bytowaniu, pomagało przeżyć.

Z projektem „Ekologia z człowiekiem”, zabraliśmy osoby z niepełnosprawnością intelektualną w świat najmniejszych istot żywych, jakże potrzebnych w sprawnym działaniu toczącego się świata przyrody. Projekt był próbą przekazania osobom z niepełnosprawnością miłości do przyrody i dbałości o florę i faunę w swoim otoczeniu, ukierunkowania postępowania w sposób przyjazny dla środowiska i docenienia wartości środowiska przyrodniczego.

W nagłówku 3 logotypy: Stowarzyszenia Wspomagania Osób Niepełnosprawnych RES SACRA MISER, Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa oraz DPS w Gościeradowie. Poniżej treść plakatu: Celem projektu jest przekazanie osobom z niepełnosprawnością szacunku do przyrody i dbałości o florę i faunę w swoim otoczeniu oraz ukierunkowanie postępowania w sposób przyjazny dla środowiska i docenienia wartości środowiska przyrodniczego. Realizacja projektu przyczyni się do powstania ścieżki edukacyjno-ekologicznej w parku Domu Pomocy Społecznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie w Gościeradowie. Ekologia z człowiekiem. Termin realizacji projektu: III - VI 2023 rok. Patronat honorowy Starosty Kraśnickiego ANDRZEJ ROLLA. STAROSTA KRAŚNICKI. Partnerzy projektu: - Dom Pomocy Społecznej w Gościeradowie; - Stowarzyszenie Przyjaciół Gościeradowa. Projekt współfinansuje Fundacja PGE. - Budujemy domki i hoteliki dlą ptaków, owadów i ssaków.

Adresatami bezpośrednimi projektu była grupa osób z niepełnosprawnością intelektualną, podopiecznych Stowarzyszenia Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „Res Sacra Miser”, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualne w Gościeradowie.

Na miejsce realizacji projektu został obrany park i tereny zielone Domu Pomocy Społecznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Jest to park zabytkowy w „Zespole Pałacowo-Parkowym”, z dwoma stawami otoczonymi alejką spacerową, z licznym drzewostanem przeciętym wąską rzeczką z alejkami spacerowymi pośród nich, zabytkową kapliczką, z placem zabaw ukrytym wśród zieleni.

Za cel postawiliśmy sobie w szczególności budowanie postawy szacunku dla przyrody, podejmowanie różnych działań na rzecz ochrony środowiska we własnym otoczeniu oraz budowę Ścieżki ekologiczno-edukacyjnej dotyczącej ochrony owadów, ptaków i ssaków dla odbiorców zajęć z Zooterapii.

I tu beneficjenci popłynęli ze swoją inwencją twórczą.

Na warsztatach praktycznych, gdzie budowano domki lęgowe dla ptaków, pływające domki dla dzikich kaczek, schrony dla jeży, dla wiewiórek i dla nietoperzy, hotelu dla pożytecznych owadów, można było zobaczyć osoby z MPDZ, które pracowały wkrętarką, piłowały piłą ręczną, cięły cęgami. Zadziwiła nas wręcz zawziętość i hardość na twarzach tych osób w trakcie wykonywania czynności technicznych i szczęście oraz duma po wykonaniu pracy. Terapia przez pracę, tutaj prace techniczne, to było doskonałe podłoże do budowania adekwatnego poczucia własnej wartości, poprzez wzrost samooceny i poczucie sprawczości. I my mogliśmy to zobaczyć, a beneficjenci zadania mogli tego doświadczyć. Doświadczyć bycia silnym, wartościowym, docenionym. 

Filmiki przedstawiający Beneficjentów podczas prac technicznych

I tak powstała Ścieżka ekologiczna edukacyjna, która daje możliwość obserwacji fauny i flory w parku Domu Pomocy Społecznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. To efekt namacalny ciężkiej pracy niepełnosprawnych mieszkańców Domu.

Dwóch mężczyzn na wózkach inwalidzkich tną piłą ręczną konar drzewa. Stojący przy pierwszym mężczyźnie trzeci męzczyzna pomaga trzymając za piłę. Czwarty mężczyzna przytrzymuje konar drzewa.

Chcieć to móc – tylko tyle i aż tyle.

Projekt realizowano dzięki dotacji Fundacji PGE. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „Res Sacra Miser” w Gościeradowie.

Nadesłane przez Elżbietę Spyrę

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies