Człowiek jest ściśle związany z przyrodą. Naturalne środowisko przyrodniczo-geograficzne spełniało od zarania ludzkości podobną funkcję w życiu człowieka, jak i innych gatunków organizmów - dawało życie i decydowało o jego bytowaniu, pomagało przeżyć.
Z projektem „Ekologia z człowiekiem”, zabraliśmy osoby z niepełnosprawnością intelektualną w świat najmniejszych istot żywych, jakże potrzebnych w sprawnym działaniu toczącego się świata przyrody. Projekt był próbą przekazania osobom z niepełnosprawnością miłości do przyrody i dbałości o florę i faunę w swoim otoczeniu, ukierunkowania postępowania w sposób przyjazny dla środowiska i docenienia wartości środowiska przyrodniczego.
Adresatami bezpośrednimi projektu była grupa osób z niepełnosprawnością intelektualną, podopiecznych Stowarzyszenia Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „Res Sacra Miser”, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualne w Gościeradowie.
Na miejsce realizacji projektu został obrany park i tereny zielone Domu Pomocy Społecznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Jest to park zabytkowy w „Zespole Pałacowo-Parkowym”, z dwoma stawami otoczonymi alejką spacerową, z licznym drzewostanem przeciętym wąską rzeczką z alejkami spacerowymi pośród nich, zabytkową kapliczką, z placem zabaw ukrytym wśród zieleni.
Za cel postawiliśmy sobie w szczególności budowanie postawy szacunku dla przyrody, podejmowanie różnych działań na rzecz ochrony środowiska we własnym otoczeniu oraz budowę Ścieżki ekologiczno-edukacyjnej dotyczącej ochrony owadów, ptaków i ssaków dla odbiorców zajęć z Zooterapii.
I tu beneficjenci popłynęli ze swoją inwencją twórczą.
Na warsztatach praktycznych, gdzie budowano domki lęgowe dla ptaków, pływające domki dla dzikich kaczek, schrony dla jeży, dla wiewiórek i dla nietoperzy, hotelu dla pożytecznych owadów, można było zobaczyć osoby z MPDZ, które pracowały wkrętarką, piłowały piłą ręczną, cięły cęgami. Zadziwiła nas wręcz zawziętość i hardość na twarzach tych osób w trakcie wykonywania czynności technicznych i szczęście oraz duma po wykonaniu pracy. Terapia przez pracę, tutaj prace techniczne, to było doskonałe podłoże do budowania adekwatnego poczucia własnej wartości, poprzez wzrost samooceny i poczucie sprawczości. I my mogliśmy to zobaczyć, a beneficjenci zadania mogli tego doświadczyć. Doświadczyć bycia silnym, wartościowym, docenionym.
Filmiki przedstawiający Beneficjentów podczas prac technicznych
I tak powstała Ścieżka ekologiczna edukacyjna, która daje możliwość obserwacji fauny i flory w parku Domu Pomocy Społecznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. To efekt namacalny ciężkiej pracy niepełnosprawnych mieszkańców Domu.
Chcieć to móc – tylko tyle i aż tyle.
Projekt realizowano dzięki dotacji Fundacji PGE. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „Res Sacra Miser” w Gościeradowie.
Nadesłane przez Elżbietę Spyrę