BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Plakat z napisem “Dzień Godności”. Balkon udekorowany jest różnorodnymi roślinami, które stoją na ławce.

Dzień Godności

 5 maja to w Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną a w całej Europie Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W obchody bardzo aktywnie włączają się koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w całym kraju, także w naszym województwie. Dzień Godności jest bardzo ważnym świętem.

Celem obchodów Dnia Godności jest wyrażenie sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w codziennym życiu, w szkole, w pracy, w urzędzie. W tym ciężkim dla nas wszystkich czasie zwracamy uwagę społeczeństwa na problemy osób z niepełnosprawnościami oraz na trudności, z którymi borykają się w codziennym życiu.

Święto to powstało aby pokazać solidarność z osobami z zaburzeniami intelektualnymi, a także uświadamiać społeczeństwo o potrzebach tych osób oraz problemach z jakimi przychodzi im się mierzyć we współczesnym świecie.

PSONI Koło w Łęcznej świętowanie Dnia Godności zorganizowało w swojej placówce w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy. Były gry i zabawy na świeżym powietrzu, spacer, ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Zabawa na najwyższym poziomie, z uśmiechem na ustach, została zakończona wspólnym zdjęciem i rozjazdem uczestników do domu.

Grupa młodzieży siedzi na pniu a inni stoją. Jest ich kilkoro i mają na sobie kolorowe ubrania.

Z okazji święta i na każdy dzień życzymy Naszym Uczestnikom i ich Rodzinom zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu radości w codziennym życiu. Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu uśmiech i życzliwość.

Wszystkim osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób niepełnosprawnych dziękujemy za ich pomoc i troskę.

Godność jest pojęciem wieloznacznym, w najogólniejszym sensie oznacza wartość osoby. Z godnością kojarzą się takie pojęcia jak: szacunek, dobre imię, akceptacja, równość i ochrona praw, wolność, autonomia, zrozumienie, tolerancja. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną często doświadczają różnych form naruszania ich godności. Niepełnosprawność intelektualna jest terminem stosunkowo młodym, który zastąpił określenia „niedorozwój umysłowy”, „upośledzenie umysłowe”. Praktyka pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną należą do najbardziej narażonej na dyskryminację grupy społecznej.

Grupa osób stoi przed budynkiem pozując do zdjęcia. Wśród nich są osoby dorosłe oraz dzieci.

Tymczasem osoby te, mają takie same potrzeby, tak samo odczuwają, mają marzenia, uczą się, rozwijają, nawiązują przyjaźnie. Wystarczy stworzyć odpowiednie warunki i przyjąć właściwe, sprzyjające im postawy, aby poczuli się równoprawnymi członkami naszego społeczeństwa. Wiedza, pozytywne nastawienie emocjonalne oraz konkretne działania, są czynnikami niezbędnymi do tworzenia osobom z niepełnosprawnością intelektualną warunków do samodzielnego, niezależnego i aktywnego życia.

Zastanówmy się w tym dniu – jak MY – traktujemy osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny i czy jesteśmy w stanie coś zmienić …

Warto w tym miejscu, właśnie dziś, posłuchać swoistego apelu jednej z matek dziecka z niepełnosprawnością:

„… daj dziecku szanse na dorastanie do jak największej samodzielności. Daj mu swobodę wyboru. Swobodę bardzo dyskretnie kontrolowaną. Tak, by czasem nieunikniona interwencja nie upokarzała, nie spowodowała wycofania się z drogi ku samodzielności. Nie wyznaczaj mu granic bardziej, niż robi to stopień jego niepełnosprawności. Choć to boli – nie uzależniaj dziecka od siebie…”
Maria Lisek-Zięba
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies