BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dożynki

„Plon niesiemy, plon, Boże przed Twój tron. To, co w polu bujnie kłosi, przed Twój ołtarz lud przynosi”. Zgodnie z wiekową tradycją, znów nadszedł czas podziękowania Panu Bogu za plony.

W dniu 25.08.2019 r. Gmina Puchaczów dziękowała Bogu za tegoroczne plony. Dożynki Gminne to prezentacja sołectw i organizacji poprzez pokazanie swoich zbiorów i wyrobów.

Grupa osób jest na środku drogi. Są oni ubrani w stroje ludowe i niosą wieńce dożynkowe z plonów.

Święto to, jak co roku, rozpoczęło się liturgią mszy świętej w oprawie orkiestry i uroczystym składaniem darów. Rozpoczęcie liturgii poprzedził korowód z przepięknymi wieńcami dożynkowymi i starostami z bochnami chleba z tegorocznych plonów.

Kobieta i mężczyzna trzymają w rękach kosze z bochenkami chleba.

Starostowie dożynek 

Grupa osób siedzi na widowni. Część z nich ma na sobie stroje ludowe.

Ksiądz celebrans Adam Siomak – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rozpoczynając mszę świętą między innymi powiedział: „Każdy kraj ma jakieś swoje święto, naszym jest święto dziękczynienia Bogu za plony. Jest to nasz polski piękny zwyczaj z którego byli dumni nasi dziadowie i my”. Homilię wygłosił wikariusz ks. Mirosław Rybka.

“Jak chlebem powszednim
dzielmy się w zgodzie
tak dobrymi słowami
dzielmy się na co dzień.
Chleb ma moc niebywałą
więc chylmy przed nim czoła
On usta krzyczące zamknąć może
I serce otworzyć zdoła”. 

 

Mężczyzna w garniturze stoi na ambonie. Mikrofon ma blisko twarzy.

Wójt Gminy 

Po zakończeniu liturgii gospodarz gminy p. Adam Grzesiuk powitał wszystkich przybyłych na świętowanie. Wśród gości był m.in. Minister p. Artur Soboń. W obrzęd dzielenia chlebem włączyli się zaproszeni goście, częstując wszystkich chlebem. Obrzędowi dzielenia się chlebem towarzyszył koncert Orkiestry Dętej z Lubartowa.

Na scenie jest grupa osób. Trzech mężczyzn siedzi na środku wraz z bębnami a wokół nich z tyłu w okręgu stoi reszta grupy. Niektórzy trzymają grzechotki.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej od lat współpracuje z Gminą Puchaczów. Zespół Bębnoludy i solista Łukasz Lisek z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, placówki stowarzyszenia, uatrakcyjnili swoim występem święto plonów. Zespół grający na instrumentach perkusyjnych zaprezentował widzom swój najnowszy repertuar, w skład, którego wchodzą zarówno utwory muzyki ludowej z różnych krajów oraz muzyka klasyczna. Łukasz zaśpiewał następujące piosenki: „Anioł i Diabeł”, „Kocham wolność” oraz żartobliwy utwór ludowy „Ja mam jaja”. Do wszystkich wykonywanych przez siebie utworów solista samodzielnie tworzy aranżacje muzyczne.

Na scenie jest mężczyzna z mikrofonem w ręku. Za nim napis: “ Dożynki Gminne”.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy miał także możliwość zaprezentowania wyrobów wykonanych w WTZ przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną pod czujnym okiem instruktorów. Można było także wziąć udział w loterii fantowej i wygrać ciekawe nagrody.

Namiot z różnymi kwiatami. Wewnątrz za stołami siedzi pani ubrana w strój ludowy. Napis za stołem: “Sołectwo Puchaczów”

Każda ze wsi znajdujących się na terenie Gminy Puchaczów wykonała wieniec dożynkowy w wersji tradycyjnej – Korona Matki Bożej – lub nowoczesnej. Sołectwa dodatkowo miały swoje stoiska na których można było spróbować wykonanych przez nich specjałów, jak ciasta, chleb, różne dania (bigos, zupa dyniowa, forszmak i inne), nalewki, paszteciki, wędliny i wiele innych pyszności.

Na stołach rozłożone różne owoce i warzywa jak dynie, winogrona, papryka, jabłka.Za stołami są kobiety i dzieci.

Jak co roku, sołectwa z Gminy Puchaczów brały udział w konkursie kulinarnym „Puchaczowski Produkt Kulinarny 2019”. Konkurs przewidywał dwie kategorie: Ciasto tradycyjne oraz potrawa tradycyjna. W skład Komisji Konkursowej weszła Przewodnicząca Koła PSONI, Maria Lisek-Zięba. Ciasta i potrawy były oceniane wg następujących kryteriów: smak potrawy; tradycyjne receptura przygotowania potrawy; sposób podania i prezentacji potrawy.

Na stołach rozłożone różne placki. Obok stoją białe koszyki z różnymi warzywami i owocami wewnątrz.

Z atrakcji jakie przewidzieli organizatorzy były występy uczestników Dziennego Domu Senior + w Bogdance, Kabaret Kałamarz z aktorami serialu Ranczo, koncert Górniczej Kapeli Podwórkowej „KARBON”, Koncert „Miłego Pana”, Luka Rosi, zaś gwiazdą wieczoru była „Top Girls”.

Wieniec dożynkowy ze zbóż przyozdobiony kwiatami leży na stole.

E.Cyfra

M.Lisek-Zięba 

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies