Dobiegła końca realizacja projektu „Knowledge is power – Wiedza to potęga” realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz osób z upośledzeniem Umysłowym Koło w Łęcznej – PSOUU obecna nazwa Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
„Nie liczy się to ile posiadasz,
ale ile dajesz innym
i jak się z nimi dzielisz”
W projekcie brali udział: Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie, Gimnazjum Publicznego w Ludwinie, Osoby niepełnosprawne,seniorzy z terenu powiatu łęczyńskiego.
“Życie jest piękne i pełne nadziei.
Obyśmy tylko serce dla siebie mieli.”
Celem projektu było: integracja środowisk poprzez wzajemną naukę; wykorzystywanie swoich umiejętności, dzielenie się nimi z innymi.
Projekt obejmował:
- zajęcia plastyczne – ducoupage, florystyka;
- muzyczne- stare piosenki ludowe, folkowe -wspólne śpiewanie, nauka, wykorzystanie wolnego czasu;
- zajęcia edukacyjne w zakresie wytwarzania podpałki ekologicznej do grilla, kominka, ogniska, pozyskiwanie surowców, proces wytwarzania;
- spotkanie podsumowujące realizowany projekt, spotkanie integracyjno – aktywizującego dla wszystkich beneficjentów.
Pani pedagog Justyna Miksiewicz-Zoch pracująca w obu szkołach okazała nam wielkie serce włączając się nie tylko w ten program z uczniami. Dzięki realizacji programu okazało się, że nawet działając kilka kilometrów od siebie można o sobie nic nie wiedzieć.
„Knowledge is power – Wiedza to potęga” to tytuł realizowanego projektu, ale jakże okazał się wymowny. Dzięki zajęciom mogliśmy zdobywać nową wiedzę i pogłębiać dotychczasową. Dyrektorzy wymienionych szkół bardzo pozytywnie ocenili podejmowane zadania edukacyjne w projekcie a uczniowie nie tylko zdobyli nową wiedzę w wielu zakresach, ale też zaprzyjaźnili się z wieloma osobami niepełnosprawnymi.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Janowicy prowadzi współpracę ze szkołami w zakresie wymiany doświadczeń, przekazywania dobrych praktyk, edukacji.
Realizacja projektu „Knowledge is power – Wiedza to potęga” rozszerzyła tę współpracę o kolejne szkoły, ośrodki i organizacje pozarządowe.W projekcie wzięło udział dużo więcej osób niż zakładaliśmy. Będzie on ciągle kontynuowany mimo swego zakończenia. Mamy już zaplanowane kolejne zajęcia, kolejne akcje.
Spotkanie integracyjno – aktywizujące to podsumowanie działań projektowych dla wszystkich beneficjentów to wspólne występy zespołu „Bębnoludy”, uczniów, seniorów i osób niepełnosprawnych.
Podsumowanie działań miało miejsce podczas pikniku w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie. W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki marketu Tesco z Łęcznej z ul.Chełmskiej p. Katarzyna Sażyńska i p. Agnieszka Hijek. Kolejne uroczyste spotkanie mimo zakończenia projektu odbędzie się 29 listopada w WTZ Janowica.
Realizacja programu społecznego Tesco – Sp. z o.o i Fundacji Tesco Dzieciom to wyjście z pomocą do społeczeństwa, to pomoc potrzebującym i aktywnym, to dzielenie się własnym sukcesem.
„Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz.
Każdy ma coś, co może dać innym”
Dzięki realizacji tego społecznościowego programu nawiązaliśmy współpracę z Bankiem Żywności i marketem Tesco w Łęcznej na ul. Chełmskiej. „Wiedza to potęga” nikt na pewno temu nie zaprzeczy, poprzez ten projekt wiemy dużo więcej i jesteśmy bardziej rozpoznawalni jako organizacja.
Dziękuję wszystkim, których poznaliśmy i poznamy poprzez ten projekt.
Dziękuję wszystkim klientom i pracownikom marketu Tesco z Łęcznej z ul. Chełmskiej za okazywaną nam pomoc i zrozumienie.
Maria Lisek-Zięba