BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Art Brut

Damian Czerwiński – ,,Mój świat”

Wystawa malarstwa Damiana Czerwińskiego czynna będzie od 1 do 30 listopada 2017 r. w Galerii Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie. Uroczysty wernisaż odbędzie się 15 listopada (środa) godz. 18.00.

,,Malowanie jest dla mnie radością, malując jestem bardziej aktywny, staram się baczniej obserwować świat. To mnie wzbogaca, daje poczucie pewności siebie”

Damian Czerwiński

Mężczyzna siedzi przy stole i trzyma kredkę pastelową na kart. Obok stoi różowy kubek. Za mężczyzną na ścianie wiszą różne obrazy.

Damian Czerwiński urodził się w Lublinie w 1990 r. Mieszka w Żyrzynie. Jest absolwentem Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach.

Mimo młodego wieku; miał kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych, ma za sobą udział w znaczących konkursach plastycznych sztuki osób niepełnosprawnych, gdzie zdobywał wyróżnienia i nagrody, m.in. w 2016 r. został laureatem I Nagrody w Konkursie ,,Szukamy Nikifora” w Siedlcach.

Prezentowane na wystawie w lubelskiej Galerii Art Brut prace, to barwne rysunki o znamionach prac malarskich, wykonane techniką pasteli olejnej. Są to najczęściej weduty, rzadziej martwa natura. Przedstawiają głównie Polskę Wschodnią, weduty będące jednocześnie miejscem z najbliższego otoczenia artysty: dworki, kamienice, panoramy Żyrzyna, w którym mieszka, Kazimierz Dolny czyli miejsce lokalnego kultu, jest też przedstawienie pierwszego polskiego muzeum, perły architektury, czyli rotundy wchodzącej w skład zespołu pałacowo-parkowego przy Pałacu Czartoryskich – Świątynia Sybilli w Puławach i inne…

Obraz namalowany kredkami przedstawiający most.

Świat Damiana Czerwińskiego, te fascynujące niemal każdego, jak z bajki miejsca, które artysta pozbawia całkowicie sztafażu (ludzkich postaci, zwierząt, wątków, które ożywiałyby kompozycje, nieodciągając odbiorcy od głównej treści dzieła), przybliżają nam pozycje znane jednak przetransponowane na polor artysty. Rozbujałe kamienice, tańczące domy i fasady, wirujące i pulsujące materie i faktury nie tylko kolorem dachy budowli, to wszystko pozwala odbiorcy poczuć rytm i harmonię, malowniczość miasteczek ościennych Lublinowi, zachowując tym samym to, co najważniejsze charakter przedstawianego miejsca, czytelny dla widza i zachęcający do bliższego poznania, kunsztu malarskiego artysty jak i uroczych aglomeracji z innej strony, strony młodego człowieka, ciekawego świata, malarza.

Obraz namalowany kredkami przedstawiający wieś

Prace Damiana pozwalają nam polubić małomiasteczkowość i jej folklor, architekturę drewnianą, słaniające się płoty, strzechy chałup… czyniąc z niej walor. Pozorny twórczy niaład sprzyja lepszemu odbiorowi, czyniąc go brakującym elementem kompozycji dzięki, któremu przedstawiane miejsca żyją w nas, tętnią życiem, pulsują…

Damian Czerwiński prezentuje nam się jako wnikliwy obserwator otaczającego świata, swoim pracom poświęca dużo uwagi, rejestruje z ciekawością to co najważniejsze w Jego otoczeniu, z zawziętością i dociekliwością opowiada w swoich pracach o tym, co jest mu bliskie nierzadko skupiając się na detalu.

Krajobraz wsi na obrazie namalowany kredkami.

W swych pracach Damian Czerwiński zadziwia odwagą posługiwania się narzędziem śmiałym kolorem, nie rezygnując z pewnych subtelności, które być może wynikają z pewnych fizycznych dysfunkcji, są przypadkowe ale dają wynik bardzo pozytywny w odbiorze.

Agnieszka Wójtowicz

Kurator Galerii Art Brut

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies