BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Zawodnik podczas przygotowania do konkurencji strzelanie z łuku w III Dniu Pikniku. W tle obserwujące osoby w tym dwie na wózku inwalidzkim

Charytatywny Piknik Integracyjny „Dni Sportu”

W dniach 26-28 sierpnia 2022 r. w siedzibie Centrum Wózków Inwalidzkich w Lublinie, przy ul. Okólnej 1 odbył się Charytatywny Piknik Integracyjny „Dni Sportu” dedykowany osobom z niepełnosprawnościami.

Organizatorami wydarzenia była Fundacja Auxilium we współpracy z Integracyjnym Centrum Sportu i Rehabilitacji „Start” Lublin oraz w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Grupy Aktywnej Rehabilitacji.

Każdego dnia, na gościnnych terenach CWI odbywały się zawody w innej dyscyplinie. W piątek był to tenis stołowy, w sobotę królowała boccia, natomiast w niedzielę zgłoszone drużyny zmagały się w wieloboju opartym na sportach olimpijskich: strzelaniu z łuku, rzucie piłką lekarską na odległość, slalomie z przeszkodami na wózku inwalidzkim, rzucie piłką do kosza, w piłce siatkowej na siedząco, tenisie stołowym, bocci oraz goalballu.

Przez trzy dni w sportowej rywalizacji wzięło udział ponad 100 niepełnosprawnych zawodników z województwa lubelskiego, wszyscy otrzymali okolicznościowe puchary oraz drobne nagrody rzeczowe.

Na terenie pikniku swoje stoiska wystawowe zaprezentowało wiele instytucji, fundacji oraz stowarzyszeń regionalnych, które zapewniają osobom z niepełnosprawnościami wsparcie merytoryczne, szkoleniowe, a także medyczne, m.in.: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Heros, Fundacja Fuga Mundi, Coloplast – producent urologicznych cewników hydrofilowych SpeedCath, Fundacja Wstawaj Alicja, czy OSK Grabiec, oferujący kursy na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych z możliwością 80% dofinansowania. Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika” zaprezentował jacht „Integracja” oraz wykonane przez uczestników wyroby rękodzielnicze. 

Nie zabrakło także nowych technologii. Za sprawą wirtualnych gogli przygotowanych przez Virtual House, można było spróbować swoich sił w wirtualnym świecie: podczas wspinaczki, pływając z rekinami lub obserwując zagrożone gatunki zwierząt.

Można było przetestować pierwszy pełny kombinezon neuromodulacyjny Mollii, rozluźniający spastyczne i napięte mięśnie, aktywujący te osłabione oraz łagodzący powiązane dolegliwości bólowe.

Terapeutyczną i zabawową funkcję huśtawki integracyjnej na integracyjnym placu zabaw, przygotowanym przez TermaMed, mogły wypróbować jednocześnie osoby pełnosprawne oraz użytkownicy na wózkach inwalidzkich.

W piątek i sobotę wśród uczestników i gości przechadzał się znany z telewizyjnego programu „Mam Talent”, iluzjonista Michał Zaorski, zaskakując z bliska autorskimi pokazami oraz prezentując na scenie finałowe show. 

W hali CWI zaprezentowała się Brave Snails – Lubelska Drużyna Rugby na Wózkach oraz kilkuosobowy zespół z Fundacji Wojownicy z Krakowa, promujący boks dla osób niepełnosprawnych. W ciągu całej imprezy, na scenie wystąpili artyści z niepełnosprawnościami: Stanisław Kmiecik artysta, malujący obrazy stopami, który nie tylko opowiedział o swojej pasji malarskiej, ale także przeprowadził warsztaty malarskie dla dzieci „Człowiek bez Barier”.

Ciekawe prelekcje przeprowadzili również: twórca, youtuber i tiktoker MrJokerOficjalnie, mówca motywacyjny Łukasz Krasoń oraz pochodzący z Chełma – znany Czytelnikom naszego biuletynu z akcji „Palę gumę w słusznej sprawie” – Ryszard Stawiarski. 

Uczestników pikniku w doskonały nastrój wprowadzili także Poławiacze Pereł Improv Teatr, prezentując publiczności sztukę improwizacji teatralnych. Na scenie nie zabrakło także muzycznych wzruszeń: zespół taneczny „JacyTacy” z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim zaprezentował Poloneza, a znana z III edycji The Voice Kids – Kinga Wołoszyn, oczarowała publiczność swoim głosem, śpiewając kilka popularnych utworów. Zespół „Zwykli Ludzie” w swoim podstawowym trzyosobowym składzie wprowadził nieco rockowego klimatu, wykonując kilka znanych utworów, m.in. polskojęzyczną wersję znanego utworu „Knockin’ On Heaven’s Door”.

Szereg atrakcji zapewniono również najmłodszym, m.in.: animacje, gry i zabawy, malowanie twarzy, dmuchaną zjeżdżalnię oraz zajęcia z sensoplastyki, podczas których dzieci angażują w zabawę wszystkie zmysły: wzrok, dotyk, słuch, węch i smak.

Nie zabrakło również pysznych potraw z grilla oraz gorącej grochówki, serwowanej wprost z kuchni polowej. W zorganizowanym kąciku kawowym, oprócz aromatycznej kawy, można było skosztować słodkich ciast, a na ochłodę, jakże gorącej atmosfery – lodów.

Wydarzenie miało na celu integrację, aktywizację osób z niepełnosprawnością oraz promocję sportu poprzez dobrą zabawę dzieci i osób dorosłych. Organizatorzy zadbali o szereg atrakcji, z których całkowity dochód przeznaczony był na budowę integracyjnego placu zabaw na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Głuskiej w Lublinie.

Impreza została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublin dr. Krzysztofa Żuka, Patronatem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Telewizji Polskiej TVP3 Lublin, Dziennika Wschodniego, Lubelski.pl, Giełdy Eventów.

Zawody zostały dofinansowane ze środków Województwa Lubelskiego, Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a całe wydarzenie było streamowane na facebookowym profilu Centrum Wózków Inwalidzkich.

Galeria zdjęć

Tekst i zdjęcia: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego” realizowanego w okresie 01.09.2022 – 10.12.2022 r. przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki ze środków Województwa Lubelskiego.

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies