BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

„Biegnij z Nami”

Grupa jedenastu uczestników, w tym cztery osoby w białych koszulkach z logiem Kilometry Dobra stoją na drewnianym pomoście i pozuje do zdjęcia na tle jeziora.

W dniu 13.05.2021r. grupa 10 uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy z dwójką instruktorów wyjechali zwiedzać przepiękne zakątki Poleskiego Parku Narodowego, które są tak blisko, a jakże często omijane.

Wycieczka miała kilka celów: kontakt z przyrodą, wypoczynek na łonie natury, odpoczynek od pracy. To wszystko połączone zostało z kampanią społeczną „Kilometry Dobra”, a dokładniej z wydarzeniem „Biegnij z Nami”. Pięcioro uczestników z instruktorem pracowni plastyczno-rękodzielniczej stworzyli grupę ”Cegiełki” jako grupę biegaczy, którzy za cel mieli pokonać dystans 40 km, przy kibicowaniu pozostałej części grupy.

Był czas na rozmowy, podziwianie przyrody, zdjęcia i odpoczynek w altance.

Cztery osoby odpoczywają na ławce przy drewnianym prostokątnym stole w altance. Na stole położone są torby, plecaki i napoje. W tle zielona przyroda.

Największe wrażenie wywołała obecność na molo i widok na przepiękne jezioro wraz z wodną roślinnością. Oprócz dobrej zabawy zrealizowaliśmy swój cel, pokonaliśmy razem ponad 40 km. Do Warsztatu wrócili wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni, z uśmiechem na ustach. Wspominają wyjazd po dziś dzień.

Grupa uczestników spaceruje ścieżką przez brzozowy las.

„Nie mówiłem, że będzie łatwo. Wspominałem, że będzie warto.”

Maj to miesiąc zasługujący na pierwsze miejsce wśród pozostałych miesięcy. Mamy już w pełni obudzoną do życia przyrodę, która wręcz emanuje swoją soczystą zielenią, wzbogacona przepięknymi kolorami kwiatów zapiera dech w piersiach.

Maj jest wiosennym miesiącem i jest piąty w kolejce zaraz po kwietniu, a tuż przed czerwcem. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od rzymskiej bogini o imieniu – Maja. Była ona patronką płodności, budzącej się do życia przyrody, ale też uznawano ją za matkę Ziemi i żonę Wulkana.

W maju obchodzimy wiele świąt jedno z nich przed nami to – Dzień Matki , mamy też matury, komunie święte, wesela, bierzmowania … mamy też święto kościelne Wniebowstąpienie Pańskie, które ma miejsce 40 dni po Wielkanocy. W Polsce tradycyjnie obchody odbywają się w najbliższą tej dacie niedzielę, natomiast w innych krajach takich jak Niemcy, Holandia, Francja, Finlandia czy Austria, bez względu w jakim dniu tygodnia wypadnie, jest to dzień wolny od pracy.

Maj przynosi nam wszystko, czego potrzebujemy. Ubarwia szaroburą, zimową rzeczywistość w zielone rośliny i kolorowe kwiaty. Poprawia pogodę i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wszystko razem sprawia, że mamy więcej chęci i energii na życie.

W maju jak w gaju.

W porzekadle tym zachowało się obecne również w etymologiach skojarzenie maja z obfitością kwitnących roślin. Dla Słowian piąty miesiąc roku to zatem przede wszystkim czas kwitnienia i związanej z nim radości. W łacinie przymiotnikiem majus można określić kogoś pełnego radości. Również i w słowiańskiej kulturze przyjęło się radować i świętować w tym czasie. Zresztą, jak tu nie świętować, skoro wszystko dookoła kwitnie tak pięknie? Dobrze wykorzystać ten czas na spacer po łące, który można połączyć z wąchaniem rozmaitych gatunków kwiatów.

Ten piękny miesiąc, niech niesie nam radość nie tylko z biegania, zbiórek pieniędzy w Kampanii Kilometry Dobra, ale daje radość z każdego dnia życia.

Zarząd Koła w Łęcznej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, uczestnicy placówki WTZ, proszą o wsparcie Kampanii Kilometry. W tej kampanii zbieramy pieniądze na rozbudowę naszej placówki o mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wydzielone konto na potrzeby inwestycji – BS Łęczna 84 8693 0006 2001 0000 3812 0003.

Darczyńców uhonorujemy wpisem w kamieniu węgielnym wmurowanym podczas rozpoczęcia inwestycji oraz uwiecznimy na tablicy pamiątkowej.

Paweł Maj, Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies