BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Apel Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwraca się z prośbą o solidarność, przychylność i współpracę w rozpropagowaniu w jak najszerszym kręgu odbiorców treści „Apelu Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego”.

Zachęcamy do zapoznania się z apelem Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Czerwone tło koncepcji koronawirusa. Na środku logotyp Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Poniżej tekst w kolorze białym: Apel Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

Zadbajmy o nasz region, przerwijmy łańcuch zakażeń!

Nasze województwo, Lubelszczyzna, to nasz dom, miejsce w którym żyjemy, uczymy się, mamy rodziny, znajomych, pracę… Dziś to miejsce wyróżnia się na tle kraju, dając nam duże powody do niepokoju. Statystyki zakażeń bezwzględnie obnażają nasze słabości.

Nie pozwólmy, aby postrzegano nas jako społeczność, która nie ma zaufania do nauki:

  • nie stosuje się do obowiązujących zaleceń!
  • nie zachowuje zasad higienicznych i sanitarnych!
  • lekceważy obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych!
  • nie zachowuje dystansu społecznego!
  • a przede wszystkim, nie stosuje szczepień ochronnych!

Na tle kraju województwo lubelskie jest jednym z najsłabiej zaszczepionych przeciw COVID-19 regionem w Polsce. I równocześnie na czele statystyk zakażeń.

Nagminnie rośnie liczba placówek, w których uczniowie częściowo lub w całości przechodzą na naukę zdalną, rośnie liczba kwarantann, a rodzice muszą w tym czasie zapewnić dzieciom opiekę i pozostać w domu.

Z powodu ognisk w zakładach pracy pracodawcy zmagają się z różnymi problemami. Podmioty medyczne, w których zdarzają się zakażenia nie mogą bezpiecznie udzielać pomocy pacjentom, a zakażenia w obrębie ognisk domowych paraliżują życie rodzinne, często przekreślając zaplanowane atrakcje i destabilizując codzienne plany…

Za to, co się dzieje wokół, odpowiada każdy z nas, w każdej chwili, gdy wykazujemy odpowiedzialność i w każdej chwili, gdy lekkomyślność bierze przewagę nad rozsądkiem. Często za tą lekkomyślność wysoką ceną muszą zapłacić inni, nasi bliscy, lub osoby których nie znamy.

RAZEM MOŻEMY TO ZMIENIĆ!

Razem możemy sprawić, aby nasze województwo, miejsce, w którym żyjemy było wolne od ograniczeń, wolne od zapełnionych szpitali, dzieci przebywających w domach na nauce zdalnej, zamkniętych zakładów pracy, odwołanych wydarzeń kulturalnych…

Dlatego apeluję, do każdego z osobna o odpowiedzialność i o zaufanie nauce: zaszczepienie się przeciw COVID – 19 i przestrzeganie obowiązujących zaleceń. Szczepienia w wielu krajach zminimalizowały liczbę zgonów i hospitalizacji.

W znacznej mierze szczepienia ograniczyły ryzyko transmisji wirusa i rozwoju choroby COVID – 19, równocześnie osłabiając jej przebieg i negatywne skutki.

W sposób szczególny zwracam się do:

  • Rodziców – nie posyłajcie dzieci z infekcjami do żłobka/przedszkola/szkoły,
  • Rektorów uczelni i szkół wyższych, dyrektorów i nauczycieli o szybką reakcję na pojawiające się symptomy infekcji u studentów, podopiecznych jak i kadry pedagogicznej. W przypadku objawów chorobowych należy pozostać w domu i skonsultować się z lekarzem,
  • Seniorów o unikanie skupisk, ludzi. bezpieczne zachowania,
  • Uczniów, młodzieży i studentów o odpowiedzialne zachowanie w każdych okolicznościach i bezpieczne postępowanie w warunkach pandemii oparte o zdobycze nauki,
  • Organizatorów spotkań i imprez masowych o przestrzeganie wymagań p/pandemicznych.

Z tego względu apeluję o:

  • pozostanie w domu gdy pojawiają się objawy infekcji dróg oddechowych!
  • zakrywanie nosa i ust, szczególnie we wspólnie uczęszczanych przestrzeniach zamkniętych, tj. galeriach handlowych, sklepach, kościołach, a także podczas imprez masowych, spotkań okolicznościowych,
  • higieniczne zachowania pracownika w każdym zakładzie pracy i instytucji,
  • szczególną troskę w przestrzeganiu zasad DDM przez organizatorów i uczestników imprez masowych, kierownictwo podmiotów medycznych, aby pacjenci i personel medyczny mogli czuć się bezpiecznie.
  • rozwagę i odpowiedzialności osób szczepionych. Pomimo wysokiej skuteczności szczepionek zdarzają się zakażenia osób zaszczepionych. Celem szczepienia jest przede wszystkim ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami, których nie da się przewidzieć.

Bądźmy rozsądni, korzystajmy z informacji ze sprawdzonych źródeł. Słuchajmy autorytetów medycznych. Nie ulegajmy manipulacji środowisk, których celem jest dezinformacja.

Tylko solidarnie, ufając sobie nawzajem z dbałością o najwyższe dobro – ZDROWIE KAŻDEGO Z NAS możemy poczuć się bezpieczni, uniknąć ograniczeń i wielu innych problemów powodowanych przez pandemię i poprawić wizerunek naszego regionu.

Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies