BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem:” masz głos, masz wybór”.

Akcja Fundacji Batorego „Urząd na piątkę”

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, dziesiątej edycji akcji Masz Głos, Masz Wybór.

Jak co roku naszym celem jest zachęcenie do dialogu i współpracy mieszkańców i władze samorządowe. Tej jesieni proponujemy skupić się na urzędach, to właśnie tam zwykle mieszkańcy spotykają się z władzami samorządowymi.

Plakat przedstawiający dom na przodzie którego jest duża cyfra 5 oraz auto jadące ulicą. W tle drzewa.

Od 19 września uczestnicy akcji Masz Głos, Masz Wybór wraz z władzami samorządowymi mogą sprawdzać jak działają urzędy gminy w całej Polsce. Do udziału zapraszamy organizacje pozarządowe, grupy mieszkańców, szkoły, biblioteki, domy kultury oraz lokalne media.

 Rejestracja na www.maszglos.pl

Zadaniem uczestników akcji jest zebranie odpowiedzi do Karty Pytań. Karta składa się z czterech części i zawiera 27 pytań, w tym m.in.: Czy urząd dostosowany jest do potrzeb rodziców z dziećmi? Czy urząd na bieżąco udostępnia informacje o swojej działalności? Czy można telefonicznie sprawdzić na jakim etapie załatwiania jest sprawa? Czy na stronie www urzędu można znaleźć informacje o dyżurach radnych/burmistrza/wójta/prezydenta?

Zebrane wnioski z badania uczestnicy przedstawią urzędnikom i wspólnie z nimi będą starać się wprowadzić korzystne dla interesantów zmiany. Wyniki posłużą także do sporządzenia rankingu Urząd na Piątkę.

Jak mówi Joanna Załuska, współorganizatorka akcji z Fundacji Batorego:

„Większości z nas wizyta w urzędzie kojarzy się z długą kolejką, wypełnianiem skomplikowanych druków i ze zmęczeniem. Nie musi tak być! Urzędy mogą być dostosowane do potrzeb mieszkańców: otwarte dłużej, wyposażone w podjazdy dla wózków i przewijaki dla dzieci, a urzędnicy mogą być mili i chętnie udzielać pomocy.”

Lista Urzędów na Piątkę zostanie ogłoszona na: www.maszglos.pl

Akcja Masz Głos, Masz Wybór, w ramach której realizowane jest badanie Urząd na Piątkę, to jedyna ogólnopolska akcja angażująca obywateli i władze samorządowe do dialogu i współpracy. Została zainaugurowana w 2002 roku i do tej pory objęła swoim działaniem 600 gmin w całej Polsce. W 2012 roku do akcji zgłosiło się ponad 170 uczestników.

Akcję organizują Fundacja im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów wraz z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Pracownią Zrównoważonego Rozwoju i Stowarzyszeniem Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.

Zapraszamy!

Więcej informacji na www.maszglos.pl

Olga Skarżyńska,

Fundacja im. Stefana Batorego,

tel.: 22 536 02 62

e-mail: oskarzynska@batory.org.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies