Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza na otwarcie wystawy 27 października 2023 (piątek) o godz. 19:00, która odbędzie się w siedzibie Galerii przy ul. ks. J. Popiełuszki 5. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.
Projekt (wystawa) jest częścią Kyiv Biennale 2023 – międzynarodowego forum sztuki, wiedzy i polityki, które łączy wystawy i platformy dyskusyjne, które przyjmuje interdyscyplinarną perspektywę na przecięciu nauk humanistycznych, sztuki zaangażowanej społecznie i aktywizmu politycznego w celu refleksji nad kluczowymi kwestiami współczesnego świata. Biennale organizowane jest przez Centrum Badań nad Kulturą Wizualną.
Dostępność:
Wystawa na parterze. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek.
Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15:00 do 19:00.
Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi.
Wernisaż tłumaczony na polski język migowy , tłumaczenie: Ewelina Lachowska, Marta Stępniak.
Otwarcie tłumaczone na język ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk.
Wydarzenie towarzyszące otwarciu wystawy:
koncert grupy _mediaklub
W koncercie wezmą udział: Anna Ivcenko, Liera Polianskova, Max Robotov, Ivan Svitlychnyi, Dmytro Tentiuk, Georgiy Potopalskiy, Daria Maiier.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 22 stycznia 2024 r. (wtorek – niedziela, godz. 12:00-19:00)
Wstęp: 5 zł (na wernisaż wstęp wolny)
Wideozaproszenie w języku migowym
To tylko wystawa, dla ukraińskich artystów i artystek służących w armii nie jest to najważniejsze wydarzenie. Ich priorytety są zupełnie gdzie indziej. Rosyjska wojna zmieniła hierarchię wartości – ograniczyła (to oczywisty eufemizm) możliwości wykonywania ich zawodu, uczestnictwa w życiu artystycznym, zmieniła ich życie. Naturalnie zmieniło to nie tylko życie artystów i artystek, ale i każdej osoby żyjącej lub zabitej przez rosyjskie wojsko w Ukrainie. Jednak ta zmiana spowodowana wojną skupia się w życiu ukraińskich walczących artystów i artystek jak w soczewce. Dlatego to te osoby są głównymi bohaterami i bohaterkami tej wystawy i to one tworzą jej treść. Do samego otwarcia wystawy, a może nawet i długo po otwarciu, nie poznamy pełnej listy osób w niej uczestniczących. Po pierwsze dlatego, że chcemy, aby możliwość uczestnictwa była otwarta do samego końca. Po drugie, komunikacja z artystami i artystkami zaangażowanymi w działania wojenne nie jest tak łatwa jak z artystami i artystkami cywilami żyjącymi w krajach cieszących się pokojem. Oprócz ukraińskich osób artystycznych w wystawie wezmą udział osoby spoza Ukrainy, dla których ważne jest wspieranie okupowanego kraju. Lista ta będzie również otwarta, ponieważ chcemy, aby do ostatnich dni do wystawy dołączały kolejne osoby. Jest to wystawa o ludziach w czasie wojny i solidarności, a w jej trakcie okaże się, czy to tylko wystawa, czy może coś więcej.
Źródło: Facebook Galerii Labirynt