Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza do wzięcia udziału w seminariach, w trakcie których przedstawione zostaną założenia modelu rehabilitacji kompleksowej wraz z rekomendacjami na przyszłość.
Seminaria będą pełnić funkcję konsultacji społecznych, a ich efekty zostaną uwzględnione w ostatecznej wersji Modelu rehabilitacji kompleksowej.
Terminy webinariów
- 24.10.2023 r. – dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,
- 26.10.2023 r. – dla województw: wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego,
- 7.11.2023 r. – dla województw: śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego,
- 9.11.2023 r. – dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.
Termin seminarium stacjonarnego:
- 14.11.2023 r. – ogólnopolskie podsumowujące – Warszawa
Formularz zgłoszeniowy
Dla chętnych do wzięcia udziału w webinariach: Formularz zgłoszeniowy (Word, 882 KB)
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym zakończył pilotażowe wdrożenie modelu rehabilitacji kompleksowej. Rehabilitacja kompleksowa to nowe podejście do pracy z osobami, które ze względu na stan zdrowia nie mogą wykonywać dotychczasowej pracy lub nigdy nie pracowały, a chciałyby być aktywne zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
Program był realizowany w 4 Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej i 2 Ośrodkach przeznaczonych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Przez pięć lat wzięło w nim udział 615 osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Wyniki monitoringu wskazują, że 50-60 % Uczestników podjęło i kontynuuje zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Rezultat ten potwierdza wysoką efektywność rehabilitacji kompleksowej w odniesieniu do osób, które nie pracowały z powodu wypadku lub choroby. Zakres rehabilitacji kompleksowej obejmował rehabilitację medyczną, naukę nowego zawodu, wsparcie w znalezieniu zatrudnienia oraz pracę z psychologiem mającą na celu wzmocnienie danej osoby w dążeniu do powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie i pracy.
Pilotaż rehabilitacji kompleksowej przeprowadzono w ramach realizacji projektu koncepcyjnego “Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”, finansowanego z funduszy Unii Europejskiej i Budżetu Państwa.
Notatka powstała na podstawie informacji zawartych na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.