BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Folder projektu Rehabilitacji Kompleksowej

Czy zaktywizowano ukryty kapitał rynku pracy – Konsultacje społeczne modelu rehabilitacji kompleksowej w formie seminariów

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza do wzięcia udziału w seminariach, w trakcie których przedstawione zostaną założenia modelu rehabilitacji kompleksowej wraz z rekomendacjami na przyszłość.

Seminaria będą pełnić funkcję konsultacji społecznych, a ich efekty zostaną uwzględnione w ostatecznej wersji Modelu rehabilitacji kompleksowej.

Terminy webinariów

  • 24.10.2023 r. – dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,
  • 26.10.2023 r. – dla województw: wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego,
  • 7.11.2023 r. – dla województw: śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego,
  • 9.11.2023 r. – dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Termin seminarium stacjonarnego:

  • 14.11.2023 r. – ogólnopolskie podsumowujące – Warszawa

Formularz zgłoszeniowy

Dla chętnych do wzięcia udziału w webinariach: Formularz zgłoszeniowy (Word, 882 KB)

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym zakończył pilotażowe wdrożenie modelu rehabilitacji kompleksowej. Rehabilitacja kompleksowa to nowe podejście do pracy z osobami, które ze względu na stan zdrowia nie mogą wykonywać dotychczasowej pracy lub nigdy nie pracowały, a chciałyby być aktywne zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Program był realizowany w 4 Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej i 2 Ośrodkach przeznaczonych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Przez pięć lat wzięło w nim udział 615 osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Wyniki monitoringu wskazują, że 50-60 % Uczestników podjęło i kontynuuje zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Rezultat ten potwierdza wysoką efektywność rehabilitacji kompleksowej w odniesieniu do osób, które nie pracowały z powodu wypadku lub choroby. Zakres rehabilitacji kompleksowej obejmował rehabilitację medyczną, naukę nowego zawodu, wsparcie w znalezieniu zatrudnienia oraz pracę z psychologiem mającą na celu wzmocnienie danej osoby w dążeniu do powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie i pracy.

Pilotaż rehabilitacji kompleksowej przeprowadzono w ramach realizacji projektu koncepcyjnego “Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”, finansowanego z funduszy Unii Europejskiej i Budżetu Państwa.

Notatka powstała na podstawie informacji zawartych na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies