BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
7 różnych osób. Od lewej osoba opierająca się o ścianę, pan w ciemnych okularach z białą laską, kobieta w okularach z torbami pełną zakupów, starsza pani o lasce, kobieta na wózku inwalidzkim, elegancka kobieta w szpilce, łyżworolkarz

Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej.

Drugie spotkanie z cyklu "Lublin oczami pieszych" organizowane w ramach projektu "Miasto dla ludzi. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej". Tym razem będzie poświęcone tematyce specjalnych potrzeb pieszych w naszym mieście.

Spotkanie odbędzie się 19 maja 2015 r., wtorek, o godz. 17:00 w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie przy ul. Peowiaków 12 (Centrum Kultury).

Na warsztaty zapraszamy wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby dowiedzieć się, jakie bariery w infrastrukturze miasta napotykają piesi o specjalnych potrzebach, m.in. osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, niewidomy, matka z dziećmi, kobieta z zakupami na szpilkach czy deskorolkarz.

Razem z przedstawicielami grup o specjalnych potrzebach chcemy mówić o bezpieczeństwie i wygodzie pieszych w naszym mieście oraz o naszych indywidualnych potrzebach podczas chodzenia po mieście.

Podczas spotkania będzie wyświetlony film, który przygotowujemy specjalnie na to spotkanie. Będzie również możliwość rozmowy oraz wymiany uwag z przedstawicielami różnych grup pieszych o specjalnych potrzebach.

Wiedza o tym, jak się chodzi po Lublinie, przekazana przez mieszkańców na warsztatach, będzie wykorzystana do przygotowania drugiej części standardów pieszych, czyli zbioru zasad projektowania i odnawiania przestrzeni wspólnej, uwzględniających potrzeby i oczekiwania pieszych.

Spotkaniu będzie także towarzyszyć druga część wystawy “Pieszo po Lublinie! piękno, inspiracje, wyzwania”.

Ulotka informacyjna: W pierwszej kolumnie tekst ze zdjęciem: Jak widać na słynnym zdjęciu z Munster, piesi potrzebują 10 razy mniej miejsca niż ta sama liczba samochodów. Tymczasem w Lublinie mamy ponad 650 aut na 1000 mieszkańców i liczba kierowców rośnie. Po Lublinie chodzi się coraz gorzej. Czy następne pokolenie będzie szukać miejsc do spacerów w innych miastach lub na wsi? Na Zachodzie udaje się odwrócić tendencje niekorzystne dla pieszych. W Berlinie i Paryżu jest o połowę mniej aut w stosunku do liczby mieszkańców niż u nas. Lublin to miasto w ludzkiej skali. Ze swoją zielenią, zabytkami czy wąwozami możemy dorównać w jakości życia miastom, które podziwiamy, jeśli dziś zadbamy o wygodę i bezpieczeństwo pieszych. Właśnie w tym celu napisaliśmy projekt: MIASTO DLA LUDZI. Lubelskie standardy infrastruktury pieszej. Zapraszamy do współpracy. www.mdl.ulublin.eu; facebook.com/miastodlaludzi.lublin; biuro.mdl.lublin@gmail.com, Marta Kurowska, tel. 660-199-423. Czas trwania projektu: wrzesień 2014 - luty 2016. Poniżej logotypy patronatu honorowego i partnerów. W drugiej kolumnie napis: Wygoda i bezpieczeństwo pieszych. Miasto dla ludzi. Poniżej grafika przedstawiająca grupę pieszych w parku. W tle budynki. Na samym dole napis: Przeczytaj i chodź z nami!
Ulotka ze zdjęciami. W pierwszej kolumnie: Lubisz chodzić po Lublinie? Czy wszędzie możesz bezpiecznie i wygodnie dojść? Co Ci przeszkadza, gdy przemierzasz swoją okolicę? Jak kształtować przestrzeń gościnną? Czego wymaga polskie prawo, a co zalecają eksperci? Jak to się robi za granicą? Masz jakiś pomysł? W drugiej kolumnie: Dlaczego zajmujemy się pieszymi? Wszyscy bywamy pieszymy, ale często czujemy się mniej zadbani od kierowców i rowerzystów. Osoby poruszające się pieszo najmocniej odczuwają jakość przestrzeni, a wysoka jakość poruszania się piechotą definiuje dobre miasto. Nasz cel: Wspólnie z mieszkańcami i przedstawicielami władz wypracujemy zbiór zasad, które pomogą w projektowaniu Lublina lepszego dla osób chodzących jego ulicami. Jak to zrobimy? Zapraszamy do udziału w spotkaniach, dyskusjach, warsztatach, wystawach i happeningach, które będą się odbywać przez cały 2015 rok. Naszą pracę podzieliliśmy na cztery obszary tematyczne: Płynność ruchu, Specjalne potrzeby, Spędzanie czasu, Atrakcyjna i gościnna przestrzeń. Co chcemy wypracować? Standardy infrastruktury pieszej, Atlas sytuacji pieszych dla zrozumienia ich potrzeb, Materiały promujące poruszanie się po mieście pieszo i spędzanie czasu w przestrzeni miasta. Od czego zaczynamy? Badania i obserwacje przestrzeni, Gromadzenie i publikacja wiedzy, Zaproszenie sojuszników i budowa koalicji społecznej, Zaproszenie przedstawicieli władzy do współpracy

Więcej informacji na temat warsztatów zamieszczonych jest na stronie internetowej mdl.ulublin.eu oraz na profilu na Facebook’u: facebook.com/miastodlaludzi.lublin

Marta Kurowska
prezeska Fundacji Tu obok

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies