Pozytywne walory tańca doceniają wszyscy, którzy kiedykolwiek spróbowali. Pozwala on wyrazić emocje, odprężyć się oraz naładować organizm dobrą energią. Naukę kroków stanowi muzyka zazwyczaj idąca z tańcem w parze. Jak jednak nauczyć tańca osoby, które tej muzyki nie słyszą?
Taki cel w realizowanym projekcie postawiła sobie Europejska Fundacja Opieki (www.opiekunowie.pl). Udało się. W odbywających się od kwietnia zajęciach udział wzięło kilkanaście par osób chcących poznać podstawowe kroki takich tańców jak Tango, Cha cha, Rock n’roll oraz dwóch rodzajów Waltza.
Na początku nauka kroków często odbywała się w ciszy. Uczestnicy uczyli się na podstawie schematów a głusi bacznie obserwowali kroki instruktora i słyszących znajomych. Szybko udawało im się wstrzelić w rytm a muzyka grała głośniej by powietrze wibrowało dźwiękiem.
„Zajęcia sprawiły mi masę dobrej zabawy a jednocześnie ciekawych doświadczeń. Oprócz tego sam miałem okazję nauczyć się paru kroków, których wcześniej nie znałem. Nigdy bym nie przypuszczał, że osoby niesłyszące mogą tak dobrze czuć się w tańcu, czuć muzykę. Wcześniej, przed przystąpieniem do projektu nie znałem zbyt dobrze środowiska osób głuchych. To świetna inicjatywa pomagająca łamać stereotypy i łączyć ze sobą dwa różne światy.” – mówi Dawid Sasiela uczestnik zajęć, chętnie włączający się we wszelkie działania społeczne w Lublinie, współorganizator LBNSocial (www.lbnsocial.com)
Taniec oprócz zabawy potrafi pełnić także rolę rehabilitacyjno-relaksacyjną. Osoby głuche dzięki zajęciom tanecznym mają okazję wyrazić siebie w ruchu w sposób, który wydaje się z pozoru dla nich niedostępny. Oficjalne podsumowanie projektu zaplanowano na 2 czerwca. Pokaz odbędzie się przy udziale zaproszonych gości i przyjaciół powstałej grupy tanecznej. Organizatorzy myślą już nad projektem kolejnej edycji warsztatów. Wstęp na pokaz jest wolny.
Organizatorzy zapraszają na pokaz tańca 2 czerwca 2015 r. o godz. 18:00 w Gimnazjum nr 5 przy ul. Smyczkowej 2 w Lublinie.
Krzysztof Matyjaszek