BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Baner graficzny promujący akcję Teatralnie dla Ukrainy

Teatralnie dla Ukrainy. Wspólna akcja artystów z niepełnosprawnościami oraz studentów.

Fundacja Nieprzetartego Szlaku oraz Instytut Pedagogiki KUL zapraszają na teatralne wydarzenie, które odbędzie się 29 marca w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Sali Teatralnej ITP (Centrum Transferu Wiedzy - 2) przy Ul. Radziszewskiego 7 w Lublinie o godz. 10:00 i 12:30.

Artyści z Nieprzetartego Szlaku zagrają spektakl „Dom” wspierając zbiórkę dla Ukrainy. Razem z Instytutem Pedagogiki KUL będą zbierać fundusze na środki medyczne dla Szpitala Wojskowego w Winnicy. Teatralnie dla Ukrainy!

Teatr Akademia Artystyczna zaprezentuje widowisko „Dom” (2017) zrealizowane w technice teatru ruchu z elementami teatru czarnego. To refleksyjny spektakl, w którym reżyser wraz z artystami zapraszają widzów do zatrzymania się i zastanowienia nad istotą relacji występujących w domu, ojczyźnie… Spektakl „Dom” grany od 2017 roku okazał się widowiskiem zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci w wieku przedszkolnym. 

Teatr tworzą artyści z niepełnosprawnościami, którzy na co dzień są uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy „Akademia Artystyczna” prowadzonego od 10 lat w Lublinie przez Fundację Nieprzetartego Szlaku.

Po spektaklu będzie możliwość rozmowy, interakcji z publicznością i z aktorami, którą poprowadzi  reżyser Michał Stanowski. Dodatkowym elementem programu „Teatralnie dla Ukrainy” będzie pokazowy warsztat pracy z ciałem z osobami z niepełnosprawnością w oparciu o metodę Natalii Popovej i ITS Krug oraz krótka prezentacja techniki czarnego teatru, którego elementy zostały wykorzystane w przedstawieniu. Dla studentów oraz osób pracujących metodami teatralnymi udział w wydarzeniu będzie świetna okazją do poznania warsztatu pracy z aktorami z niepełnosprawnościami. Wydarzenie uświetnią także piosenki śpiewane w języku ukraińskim oraz polskim.

– Nasi aktorzy z „Akademii Artystycznej” zagrają spektakl „Dom” dwa razy. W ten artystyczny sposób chcą pokazać solidarność z walczącą Ukrainą. Z tym przedstawieniem brali także udział kilka lat temu w Festiwalu Neprotopranej Stezhyny we Lwowie. Myślami jesteśmy z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Podczas całego wydarzenia artystyczno-charytatywnego będzie działać Teatralna FotoBudka, gdzie będzie można zrobić sobie teatralne zdjęcia, a przy okazji włączyć się w zbiórkę dla Ukrainy. Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku gwarantują, że ujęcia wykonane przez fotografów związanych z „Teatrem w Obiektywie” będą niepowtarzalne.

Wspólna akcja artystów z niepełnosprawnościami oraz środowiska akademickiego wpisuje się obecną rzeczywistość wsparcia dla Ukrainy. Podczas akcji prowadzona będzie zbiórka funduszy na zakup środków medycznych dla Szpitala Wojskowego w Winnicy. Najpotrzebniejsze są: apteczki taktyczne, plecaki medyczne, bandaże gipsowe, bandaże hemostatyczne, taktyczne opaski uciskowe z pokrętłem, szynowe ortezy i stabilizatory).

Fundacja Nieprzetartego Szlaku prowadzi jednocześnie ciągłą zbiórkę na pomoc Ukrainie  wspierając bezpośrednio partnerską organizację ze Lwowa – Neprotoprana Stezhyna (Path Stezhyna), z którą współpracuje od ponad 20 lat realizując Międzynarodowy Cykl Imprez Artystycznych Osób z Niepełnosprawnościami – Nieprzetarty Szlak. Więcej informacji o zbiórce można znaleźć pod tym linkiem nieprzetartyszlak.eu/pomocukrainie/ oraz na profilu Facebook www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku, gdzie systematycznie są aktualizowane informacje o najpilniejszych potrzebach.

Czarno-białe zdjęcie przedstawia trzy kobiety i dwóch mężczyzn w ciemnych ubraniach. Stoją w rzędzie w linii prostej i trzymają w dłoniach długi sznurek

Organizatorzy:

Instytut Pedagogiki KUL

Fundacja Nieprzetartego Szlaku 

Środowiskowy Dom Samopomocy „Akademia Artystyczna”

Teatr w Obiektywie

Kontakt dla mediów: Agnieszka Wojnarowska-Śmietana, tel.: 609 050 010

e-mail: nieprzetartyszlak@gmail.com

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies