BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grafika przedstawia osoby z różnymi niepełnosprawnościami

Prawo do przyjemności: VI Konferencja Sekson Fundacji Avalon [26-27 października]

Konferencja Sekson, rokrocznie organizowana przez Fundację Avalon, to największe w Polsce wydarzenie poświęcone tematom seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami.

W tym roku odbędzie się w dniach 26-27 października i po raz kolejny hybrydowo – w CIC Warsaw oraz online.

Jej hasło przewodnie to „Prawo do przyjemności”, a merytoryczne prelekcje, panele dyskusyjne i warsztaty – prowadzone przez najlepszych edukatorów, psychologów, seksuologów czy fizjoterapeutów – mają na celu poruszenie szerokiego dialogu społecznego właśnie w obszarze seksualności i przyjemności OzN. Na wydarzenie zaproszeni są wszyscy i z pewnością każdy znajdzie na nim coś dla siebie. Uczestnictwo jest nieodpłatne, wystarczy dokonać zapisu poprzez platformę Gridaly.

Przyjemność – temat bliski, ważny i potrzebny

Czy przyjemność to coś, do czego dążymy? Czy umiemy czerpać z niej radość? Jak nasze ciała, w tym ciała osób z niepełnosprawnościami, reagują na przyjemność? Czy umiemy przyjemność odczuwać i się z niej cieszyć? Czego poszukujemy w życiu, seksie, relacji i odpoczynku? Na te oraz wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi podczas VI Konferencji Sekson. Przyjemność zostanie zestawiona z problemami płciowości, ról płciowych, które narzuca kultura, oraz ze stereotypami dotyczącymi seksualności i społecznej presji, jaką odczuwamy w tej sferze.

Podczas wydarzenia przedstawione zostaną także wyniki ankiety badawczej o doświadczaniu przyjemności, którą Projekt Sekson wraz z Fundacją Avalon przeprowadzili wśród osób z niepełnosprawnościami.

Tematyka przyjemności to temat bliski każdemu, a przeszkody w jej przeżywaniu są kluczowym do podjęcia tematem na ścieżce do dobrostanu i zdrowia psychicznego każdego człowieka. Panuje przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami są wykluczone z odczuwania przyjemności, szczególnie tej seksualnej. Nie jest ono prawdziwe i dlatego też chcemy odczarować tę kwestię - komentuje Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson.

Chcemy ukazać, że odczuwanie przyjemności to naturalny oraz potrzebny stan przekładający się na wiele sfer naszego życia. Podczas tegorocznej, VI edycji Konferencji Sekson planujemy podkreślić, że prawo do niego dotyczy wszystkich - dodaje.

Wyjątkowi goście, inspirujące dyskusje

W gronie zaproszonych gości znajdą się wybitni edukatorzy i eksperci świata psychologii, seksuologii czy fizjoterapii. Prelekcje, panele dyskusyjne oraz warsztaty dotyczyć będą m.in. odczuwania przyjemności we dwoje, prawa do przyjemności w zestawieniu z otoczeniem i wyzwaniami osób z niepełnosprawnościami, komunikacji erotycznej czy przyjemności jako elementu zdrowia psychicznego OzN.

Edukatorka Małgorzata Szumowska poprowadzi panel dyskusyjny pt. „Co dalej z działaniami na rzecz seksualności i edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnościami?”. Wezmą w nim udział: Mikołaj Tkaczyk, twórca podcastu “orzeczenie o” i współzałożyciel Studenckiego Zrzeszenia Osób Niepełnosprawnych UW, samorzeczniczka i aktywistka Marta Lorczyk, psycholożka i psychotraumatolożka Julia Borkowska czy Prezeska Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną dr Monika Zima-Parjaszewska. Z kolei w panelu dyskusyjnym dot. języka przyjemności i tego, dlaczego nie umiemy otwarcie mówić, co nam sprawia przyjemność, posłuchamy wypowiedzi edukatorki seksualnej Kamili Raczyńskiej i samorzeczniczki, terapeutki pracy z ciałem oraz trenerki Katarzyny Hajdugi. Bloger modowy i samorzecznik Norbert Tumidaj poprowadzi warsztaty o tytule „Twoja szafa, twoja historia” – o czerpaniu radości i przyjemności z odkrywania swojego stylu, poprzez kreatywne eksperymentowanie z własną szafą i modą. Natomiast edukatorka seksualna osób z niepełnosprawnościami Marta Skrobacka, wraz z osobami samorzeczniczymi, wystąpi z prelekcją pt. „niePRZYJEMNOŚĆ – ciałopozytywna edukacja seksualna dla osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Nie zabraknie także tematów z obszaru gadżetów erotycznych, tj. prelekcji „Zastosowanie zabawek erotycznych w terapii i rehabilitacji oraz dla przyjemności” – którą poprowadzi seksuolożka i psychoterapeutka, Magdalena Smaś-Myszczyszyn. To tylko przykłady różnorodnych, merytorycznych spotkań, które czekają na uczestników VI Konferencji Sekson.

Dla wszystkich otwartych na dialog

VI Konferencja Sekson to wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematyką seksualności osób z niepełnosprawnościami, ale także psychologii, seksualności i przyjemności samych w sobie. Organizatorzy zapraszają do udziału zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i ich bliskich, specjalistów oraz wszystkich, dla których ważna jest idea równości i poszanowania praw każdego człowieka.

Konferencja odbędzie się po patronatem/matronatem takich mediów jak: Onet, Wyborcza.pl, Wysokie Obcasy, Charaktery, Puls Medycyny, Zwierciadło, Sens Sympatia, Hello Zdrowie, Romance TV, Integracja, Leki.pl.

Patronaty honorowe: Prezydent m. st. Warszawy, Rzecznik Praw Obywatelskich, Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Pełnomocnik Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Patronaty merytoryczne: Feminoteka, Fundacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies