BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo PFRON: Sygnet przedstawia kwiat, który jest „osłabiony”. Dzięki podporze rozkwita. Kwiat symbolizuje osobę niepełnosprawną, podpora zaś - wsparcie ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ogłoszenie otwartego naboru partnera do projektu „Dostępna stomatologia”

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) ogłasza otwarty nabór ogólnopolskiej organizacji pozarządowej reprezentującej środowiska osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności jako partnera do projektu „Dostępna stomatologia”.

Projekt ten będzie realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, w Priorytecie FERS.03 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, w Działaniu 03.03 Systemowa poprawa dostępności.

Celem partnerstwa będzie przygotowanie wniosku o dofinansowanie projektu oraz jego realizacja w celu zwiększenia dostępności usług stomatologicznych dla pacjentów i pacjentek z niepełnosprawnościami. Partnerstwo będzie obejmować udział w opracowaniu wniosku, uczestnictwo w realizacji projektu i ewentualne działania związane z rozliczeniem projektu.

W szczególności przewiduje się współpracę partnerów z Liderem przy realizacji następujących działań w ramach projektu:

  1. opracowanie standardu dostępności dla gabinetów i świadczenia usług stomatologicznych,
  2. pilotaż wdrażania standardu, w tym działania informacyjne, wsparcie doradcze, przygotowanie założeń do naboru grantobiorców, realizacji audytów oraz udział w przygotowaniu i prowadzeniu szkoleń z zakresu opracowanego standardu dla kadry kierowniczej i pracowników gabinetów stomatologicznych objętych wsparciem grantowym,
  3. realizacja otwartych szkoleń z zakresu opracowanego standardu i działań upowszechniających standard, w tym w formie materiałów edukacyjnych.

Określenie zakresu, sposobu, warunków i kosztów realizacji zadań partnerów w ramach projektu nastąpi w oparciu o zapisy fiszki projektowej, która stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia, a także uzgodnienia dokonane pomiędzy Liderem i partnerami na etapie przygotowywania wniosku o dofinansowanie oraz w trakcie procesu oceny wniosku przez Instytucję Zarządzającą FERS.

Partnerem może być ogólnopolska organizacja pozarządowa reprezentująca osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, posiadająca status organizacji pozarządowej oraz doświadczenie w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w tym dostępności usług medycznych. Partner powinien spełniać szereg wymogów formalnych i merytorycznych, takich jak brak zaległości w płatnościach, odpowiedni potencjał osobowy, doświadczenie w realizacji projektów finansowanych ze środków publicznych oraz doświadczenie w dziedzinie dostępności usług medycznych.

Wymogi formalne:

  1. Status organizacji pozarządowej, tj. posiadanie wpisu do właściwego rejestru potwierdzającego formę organizacyjno-prawną podmiotu, osoby uprawnione do reprezentowania i zasady reprezentacji podmiotu.
  2. Posiadanie statutu lub innego równoważnego dokumentu poświadczającego, że cele statutowe podmiotu są zgodne z celami projektu, podmiot prowadzi działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami i że działalność podmiotu ma zasięg ogólnopolski.
  3. Brak zaległości w płatnościach: składek na ubezpieczenie społeczne, podatków i opłat.
  4. Brak wymagalnych zobowiązań wobec PFRON.
  5. Członkowie i członkinie zarządu lub organów uprawnionych do reprezentowania podmiotu nie są prawomocnie skazani za przestępstwa określone w art. 229 lub art. 230a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. 2024 poz. 17).
  6. Partner nie jest podmiotem powiązanym w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1).
  7. Partnerem nie może być podmiot podlegający wykluczeniu związanemu z zakazem udzielania dofinansowania podmiotom wykluczonym lub wobec którego orzeczono zakaz dostępu do środków funduszy europejskich na podstawie:
    1. Art. 207 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. 2023 poz. 1270 z późn. zm.),
    2. Art. 12 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2021 poz. 1745),
    3. Art. 9 ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz.U. 2023 poz. 659).
  8. Podmiot deklaruje gotowość współpracy z PFRON jako Liderem oraz drugim partnerem w trakcie przygotowania projektu, podczas jego realizacji i rozliczania oraz w okresie trwałości.
  9. Podmiot dysponuje odpowiednim potencjałem osobowym, technicznym, organizacyjnym, lokalowym zdolnym do realizacji działań w ramach projektu.
  10. Nie dopuszcza się do udziału w naborze podmiotów wspólnie składających ofertę, tzw. „konsorcjów”.

Wymogi merytoryczne:

  1. Działalność obejmująca reprezentowanie środowisk osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym np. działania na rzecz integracji społeczno-zawodowej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, promocja działań na ich rzecz w okresie co najmniej ostatnich 3 lat przed ogłoszeniem naboru.
  2. Doświadczenie w realizacji usług/działań dotyczących dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym dostępności usług medycznych – co najmniej 3 usługi/działania w zakresie dostępności, obejmujące łącznie działania dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym co najmniej 1 usługa/działanie z zakresu dostępności usług medycznych (np. usługi doradcze, audyt dostępności, opracowanie procedur zapewnienia dostępności) w okresie ostatnich 3 lat przed ogłoszeniem naboru.
  3. Zadeklarowanie do udziału w projekcie co najmniej 1 eksperta lub ekspertki z doświadczeniem w realizacji działań służących poprawie dostępności dla osób z co najmniej dwoma rodzajami niepełnosprawności, w tym niepełnosprawnością ruchową oraz niepełnosprawnością skutkującą trudnościami w zakresie komunikacji – udział w co najmniej 3 przedsięwzięciach spełniających łącznie ww. wymogi w okresie ostatnich 3 lat przed ogłoszeniem naboru; w przypadku zadeklarowania udziału więcej niż jednej osoby, wymóg doświadczenia w zakresie dostępności dla osób ze wskazanymi rodzajami niepełnosprawności musi być spełniony przez te osoby łącznie.
  4. Zadeklarowanie do udziału w projekcie co najmniej 1 eksperta lub ekspertki z doświadczeniem w realizacji szkoleń (stacjonarnych lub webinariów) z zakresu dostępności dla osób z niepełnosprawnością lub ze szczególnymi potrzebami – prowadzenie lub współprowadzenie co najmniej 3 szkoleń w okresie ostatnich 3 lat przed ogłoszeniem naboru
  5. Zadeklarowanie do udziału w projekcie co najmniej 1 eksperta/ekspertki mającego/mającej doświadczenie w przygotowywaniu materiałów edukacyjnych/szkoleniowych/informacyjnych z zakresu dostępności dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności lub ze szczególnymi potrzebami – przygotowanie lub udział w przygotowaniu co najmniej 2 materiałów w okresie ostatnich 3 lat przed ogłoszeniem naboru.

Jedna osoba może spełniać wymagania z więcej niż jednego zakresu, jednak niezbędne jest zadeklarowanie do udziału w projekcie co najmniej dwóch ekspertek lub ekspertów.

Ocena ofert będzie uwzględniała kryteria takie jak potencjał osobowy, doświadczenie w realizacji projektów finansowanych ze środków publicznych oraz opis koncepcji udziału partnera w działaniach upowszechniających w ramach projektu. Wybrany partner będzie miał możliwość uczestnictwa w projekcie oraz współpracy z PFRON i drugim partnerem w jego realizacji.

Sposób przygotowania oferty

Podmiot ubiegający się o wybór na partnera jest zobowiązany złożyć następujące dokumenty:

  1. Wypełniony i podpisany formularz oferty zgodny co do treści ze wzorem dołączonym do ogłoszenia, w tym wymagane oświadczenia.
  2. Statut lub inny równoważny dokument poświadczający, że cele statutowe podmiotu są zgodne z celami projektu, podmiot prowadzi działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami i że działalność podmiotu ma zasięg ogólnopolski.
  3. Pełnomocnictwo, jeśli składana oferta i oświadczenia podpisywane są przez inną/inne osobę/osoby niż osobę/osoby upoważnioną/upoważnione do reprezentowania podmiotu, zgodnie z zasadami reprezentacji podmiotu.

Termin, miejsce i sposób złożenia oferty

Ofertę wraz z załącznikami należy złożyć w języku polskim, w formie pisemnej, według wzoru załączonego do niniejszego ogłoszenia.

Oferta powinna zawierać wszystkie informacje zgodnie z wymaganiami opisanymi w ogłoszeniu.

Oferta powinna być podpisana przez osobę/osoby upoważnioną/upoważnione do reprezentowania podmiotu, zgodnie z zasadami jego reprezentacji lub na podstawie pełnomocnictwa.

Ofertę wraz z załącznikami należy złożyć w formie elektronicznej podpisaną kwalifikowalnym podpisem elektronicznym lub ePUAP na adres poczty elektronicznej: dostepna.stomatologia@pfron.org.pl.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny złożyć ofertę do 26 czerwca 2024 roku. Oferty, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane.

Procedura wyboru partnera będzie przeprowadzana przez Kolegium ds. Oceny Ofert zgodnie z określonymi kryteriami. Ostateczna decyzja w sprawie wyboru partnera zostanie podjęta na podstawie oceny ofert i przy uwzględnieniu zasad równego traktowania uczestników.

Podmioty, które nie zostaną wybrane, będą miały prawo do wniesienia odwołania do Dyrektora Generalnego PFRON. Procedura odwoławcza będzie określona w regulaminie naboru. Projekt „Dostępna stomatologia” jest inicjatywą mającą na celu zwiększenie dostępności usług stomatologicznych dla osób z niepełnosprawnościami i spełnia zarówno cele społeczne, jak i adaptacyjne.

Źródło: www.pfron.org.pl

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies