BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Otwarcie mistrzostw, od lewej stoją: Andreas Kontokanis (Officer FairPlay z Grecji); tłumacz językowy; Paweł Zaskalski (Wiceprezes Polskiego Związku Szachowego ds. Sportu Powszechnego); Aleksander Kubin (Tłumacz PJM; Sabrina de San Vicente )Sędzia Główna z Urugwaju; Dominique Dervieux (Członek Komisji FIDE ds. Osób z Niepełnosprawnościami)

5. Indywidualne Mistrzostwa Świata FIDE Osób z Niepełnosprawnościami w Szachach, Lublin 18-28.08.2023

Polski Związek Szachowy jest organizatorem trwających w Lublinie 5. Indywidualnych Mistrzostw Świata FIDE Osób z Niepełnosprawnościami w Szachach. Wydarzenie potrwa do 28 sierpnia 2023 r. w Hotelu Arche.

18 sierpnia 2023 r. w Lublinie rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Osób z Niepełnosprawnościami w Szachach. W wydarzeniu bierze udział 46 zawodników z 9 krajów (Angola, Czechy, Hiszpania, Izrael, Kazachstan, Polska, Stany Zjednoczone, Ukraina, Włochy). Wśród zawodników znajduje się 11 kobiet.

Najliczniejszą grupę zawodników, liczącą 22 osoby, stanowią reprezentanci Polski. Drugą, co do liczebności grupę, stanowi delegacja Ukrainy – 12 osób. Reprezentacja Hiszpanii liczy 3 osoby. Po dwóch delegatów pochodzi z Czech, Kazachstanu i Włoch. Angolę, Izrael oraz Stany Zjednoczone reprezentuje po jednym zawodniku.

Pierwszy numer na liście startowej ma polski arcymistrz Marcin Tazbir (ranking FIDE 2500), natomiast z numerem drugim rozstawiony jest mistrz międzynarodowy Daniel Pulvett Marin (ranking FIDE 2496) reprezentujący Hiszpanię. Trzecim najwyższym rankingiem w turnieju legitymuje się polski zawodnik Łukasz Nowak (ranking FIDE 2408), któremu kilka dni temu międzynarodowa federacja szachowa przyznała tytuł mistrza międzynarodowego.

Wśród Pań, najwyższy ranking posiada polska mistrzyni międzynarodowa Liliana Leszner (ranking FIDE 1936). Drugą najwyżej rozstawioną zawodniczką jest również Polka, 17-letnia Emilia Egeman (ranking FIDE 1870). Trzeci najwyższy ranking wśród zawodniczek posiada mistrzyni FIDE Aleksandra Aleksandrova (ranking FIDE 1772), reprezentująca Izrael. Najmłodszym uczestnikiem zawodów jest 12-letni Szymon Barszcz, natomiast najstarszym 69-letni Sławomir Sobociński. Warto podkreślić, że w mistrzostwach bierze udział pełny skład polskiej drużyny, która zdobyła złoty medal na tegorocznej Olimpiadzie Szachowej Osób z Niepełnosprawnościami w Belgradzie (Tazbir, Molenda, Dukaczewski,
Piekielny, Stachańczyk).

Piąta edycja mistrzostw rozgrywana jest w systemie szwajcarskim w 9 rundach. Rundy od 1 do 8 rozpoczynają się w dniach 19 – 26 sierpnia 2023 r. o godz. 15:00, natomiast runda 9 – w ostatnim dniu rozgrywek, tj. 27 sierpnia 2023 r. o godz. 10:00.

Tempo gry wynosi 90 minut na 40 posunięć + 30 minut na dokończenie + 30 sekund na wykonanie każdego posunięcia na początku partii.

Zawody są otwarte dla wszystkich graczy z niepełnosprawnościami fizycznymi, wzroku oraz słuchu.

Pula nagród finansowych wynosi 5000 Euro.

Dyrektorem turnieju jest Paweł Zaskalski a sędzią głównym zawodów IA Sabrina de San Vicente z Urugwaju.

Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies