BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

15 lutego Międzynarodowy Dzień Raka Dziecięcego, dzień żółtej wstążeczki

Jeśli na fotografii dziecka widzisz żółty błysk w jego oku nie lekceważ tego! To może być rak. Taki jest objaw tej okrutnej choroby oka. Aby wykluczyć zagrożenie wystarczy zgłosić się do okulisty na bezbolesne badanie. Wcześnie postawiona diagnoza ratuje widzenie.

Rozpoznanie raka zawsze budzi strach i lęk. Nawet w epoce wysoce specjalistycznych operacji nie możemy uwolnić się od obaw o życie i widzenie dziecka. Nadzieją są coraz to nowsze metody zwalczające raka a ratujące wzrok.

Od 2006 roku kuracja melphalanem, opracowana przez dr Davida Abramsona z Nowego Jorku /Memorial Sloan-Kettering Cancer Center/ przyniosła rewelacyjne rezultaty w walce z siatkówczakiem, rakiem oka zwanym też retinoblastomą. Obecnie melphalan jest stosowany nie tylko w USA, lecz także w europejskich klinikach np. Moorfields Eye Hospital and Great Ormond Street Hospital w Londynie.

U wielu pacjentów, w tym polskiego pacjenta Adasia Aftyki z Lublina, sprawiła, że nie stracił on jedynego oka i widzi do tej pory. Metoda ta jest udoskonalana. Ostatnio podawany dotętniczo melphalan został połączony z topotekanem i vinkrystyną, aby skuteczniej działać. Zabiegi zlecane przez dr Abramsona wykonywane są w NewYork-Presbyterian Hospital i wspomagane zabiegami na oku wykonywanymi przez tego wybitnego okulistę. Z tych metod korzystają dzieci z całego świata.

Mężczyzna w białym fartuchu stoi obok dwóch kobie. W tle sprzęt medyczny. Ludzie uśmiechają się do zdjęcia.

dr David Abramson

 – Przyleciałam z wnukiem do USA, szukać dla niego ratunku. Leczenie to jest bardzo drogie, wstępna kuracja to 120 tys dolarów. Zbieramy te pieniądze i prosimy o pomoc różne instytucje – dodaje babcia Adasia.

Adaś Aftyka walczy z siatkówczakiem od urodzenia a ma teraz 7 lat. Leczony był w Warszawie w Centrum Zdrowia Dziecka pod kierunkiem dr Wojciecha Hautza i w londyńskiej klinice okulistycznej Moorfields Eye Hospital u dr Johna Hungerforda.

Mężczyzna w niebieskim medycznym fartuchu pochyla się nad dzieckiem. Obok niego jest również kobieta, odwracając twarz w prawą stronę.

dr Wojciech Hautz

Jego przypadek został określony jako szczególnie trudny. Mimo intensywnego leczenia (chemioterapia, laserowe zabiegi w CZD w Warszawie, radioterapia pozasoczewkowa w Londynie) nastąpują nawroty choroby, grożące usunięciem jedynego oczka. Jeszcze w 2012 roku dr John Hungerford z Londynu i lekarze z Great Ormond Street Hospital podejmowali niejedną próbę ratowania wzroku dziecka podając melphalan tętnicą udową bezpośrednio do oka. Pomagało na krótko. Adaś miał coraz słabszy wzrok, ale cieszył się nawet tym. Kolejne kontrole były coraz mniej optymistyczne.

W styczniu 2013 r. dr J. Hungerford zalecił usunięcie jedynego oczka.

Mężczyzna trzyma w dłoni papieru. Obok niego stoi chłopiec. Ich twarze są zwrócone ku zdjęciu.

dr J. Hungerford

 – Nasza rozpacz nie zna granic – mówi niewidoma mama Adasia.

Tak chciałabym, aby Adaś widział cokolwiek. Mój mąż i ja nie widzimy. Uratowano mi życie usuwając oczy. Ciężko nam się żyje się ze ślepotą na co dzień. Chciałabym, aby w Nowym Jorku uratowano oczko Adasia. Jak jest oczko to jest i szansa, że nadal będzie widział. Medycyna rozwija się szybko i już nawet słyszałam o przeszczepach części oka.

Retinoblastoma to złośliwy nowotwór oczu, który atakuje małe dzieci – do 6. roku życia. Rozwija się podstępnie prawie bezobjawowo. Niektóre jego symptomy to zez i tzw. „kocie oko”. To ostatnie dobrze widoczne jest na zdjęciach. Jeśli na zdjęciach dziecka widoczne jest tzw. „kocie oko” – żółty błysk w źrenicy – należy jak najszybciej skonsultować dziecko z okulistą. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse całkowitego wyleczenia. Zdiagnozowany rak, to jeszcze nie wyrok. Opisane nowatorskie metody, pozwalają uratować wzrok, dając nadzieję pogrążonym w rozpaczy rodzinom, przyjaciołom i znajomym dzieci z rbl /retinoblastomą/.

Walczymy wspólnie z podstępnym siatkówczakiem, który niszczy oczy dzieciom, zabiera widzenie i dzieciństwo zamienia w traumę leczenia.

Ratuj oczko Adasia wpłacając na konto:

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Kredyt Bank S.A. o/Lublin 79 1500 1520 1215 2000 9121 0000

Tytuł: leczenie Adama Aftyki

akcja: „Walentynka dla Adasia”

Konto Adasia w USA Bank:  CHASE, 360 East 72-nd St. New York, NY 10021 USA

 Account Name: Adam Aftyka

 Account number: 3006175979

 Routing / ABA number: 021000021

International Bank Code = Swift Code: CHASUS33

Łatwe płacenie – klik w link http://www.adamaftyka.com

Chłopiec jest na zdjęciu. Na prawym oku ma mocno rozświetloną źrenice. Uśmiecha sie do zdjecia.

Więcej informacji: www.aftyka.blog.onet.pl

Redakcja
Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies