100 dni do XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2021 – rozpoczynamy cykl co 2-tygodniowych artykułów o tematyce paraolimpijskiej !
Ostatnie odliczanie oficjalnie rozpoczęte! Tylko 100 dni! zostało do rozpoczęcia jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych w świecie nie tylko osób z niepełnosprawnościami – XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 + 1. Dlaczego taki zapis? Ponieważ mamy sytuacje bez precedensu. To z pewnością będą Igrzyska inne niż wszystkie dotychczas, które się odbyły ze względu na stan świata zmagającego się z epidemią, która nie ominęła też świata sportu. Trwająca na całym świecie pandemia SARS-COV2 położyła się cieniem również i na Igrzyskach, które miały pierwotnie się odbyć w 2020 roku, a zostały przesunięte o rok w uzgodnieniu zawartym pomiędzy władzami Japonii oraz Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim. Choć i w tym roku nie brakowało obaw, że ostatecznie igrzyska zostaną odwołane (w sondażach mieszkańcy Japonii deklarowali się za odwołaniem imprezy i przełożeniem jej na rok 2022!) – tak się na szczęście nie stało. Choć wciąż nie brakuje kontrowersji i rosnących obaw, że i ten przesunięty termin również ulegnie zmianie. Póki co nowy termin czyli 24 sierpnia 2021 utrzymuje się w mocy. Igrzysk nie odwołano, ale przesunięcie terminu pociągnęło za sobą liczne następstwa. Zadecydowano m.in. , że odbędą się one… bez udziału publiczności z zagranicy. Trwające szczepienia na całym świecie i pokładane w nich nadzieje okazały się niewystarczającymi środkami bezpieczeństwa by przywrócić w pełni świat sportu do normalności. Były obawy o ilość zaszczepionych kibiców i sportowców, która mogła okazać się zbyt mała by była bezpieczna pod względem epidemiologicznym, a wieści z Japonii w ostatnich dniach ukazują, że wciąż trwa walka z epidemią m.in. utrzymane są w mocy strefy reżimu sanitarnego dotykające stolice tego kraju. Zmagania olimpijskie na żywo będą więc mogli obejrzeć tylko Japończycy z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego na trybunach, zaś reszta świata będzie musiała zadowolić się transmisjami online, telewizyjnymi i radiowymi. Mimo wielu przeciwności i problemów świat z nadzieją wyczekuje tego wydarzenia – przykład dobrze zorganizowanych igrzysk w dobie epidemii będzie znakiem nadziei dla globu, że możemy tego dokonać i nie pozwolić niewidzialnemu wirusowi odebrać piękna rywalizacji. Sport stanowi jedną z najbardziej współbraterskich inicjatyw obecnych na Ziemi łączącą kraje świata we wspólnej rywalizacji i przesuwaniu granic ludzkich rekordów, a szczególnie podziwianie zdolności ludzi z niepełnosprawnościami, którzy pokazują światu, że dla ludzi nie ma żadnych granic nawet w sobie.
Zapraszamy Was drodzy czytelnicy do cyklu artykułów olimpijskich, w którym będziemy przybliżać Wam historie igrzysk, sylwetki wybitnych sportowców paraolimpijskich z Polski i świata, dokładną specyfikę poszczególnych dyscyplin oraz inne ciekawe aspekty około olimpijskie. Ze zdobytą tutaj wiedzą będziecie mogli w pełni cieszyć się oglądanymi zawodami i przeżywaniem atmosfery ducha olimpijskiego, którym mamy nadzieje nasycić się wszyscy kibicując naszym Polskim niezłomnym sportowcom z niepełnosprawnościami.
Cykl rozpoczynamy od:
Historii idei Igrzysk Paraolimpijskich
Zapraszamy Was do lektury!
DEFINICJA
Igrzyska paraolimpijskie (pot. Paraolimpiada) są drugimi pod względem wielkości i rangi zawodami sportowymi w wielu dyscyplinach naraz dla zawodników z niepełnosprawnościami fizycznymi. W tym także niepełnosprawnych z problemami mobilności, po amputacjach kończyn, z utratą wzroku i porażeniem mózgowym.
Igrzyska odbywają się co 4 lata, zazwyczaj kilka dni po igrzyskach olimpijskich, i są organizowane przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (ang. International Paralympic Committee).
Organizowane są zawody letnie i zimowe (nie wypadają one jednak jednocześnie w tym samym roku). Zwycięstwo i zdobycie medalu olimpijskiego (najlepiej złotego podczas igrzysk uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie w ich karierze.
PREKURSORZY I POCZĄTKI
Prapoczątków ruchu paraolimpijskiego można doszukiwać się w Grecji będącej pierwotnie jak wiemy z historii, źródłem idei sportowego ruchu olimpijskiego jako ważnego elementu ówczesnej kultury. Starożytni cyklami olimpiady odmierzali czas, tak jak my odmierzamy go latami. Każdą olimpiadę wieńczyły igrzyska, święto sportu, życia i młodości. W muzeum w greckiej Olimpii znajdziemy małą brązową tabliczkę upamiętniająca Demokratesa – antycznego, kalekiego zapaśnika, który dotarłszy do środka stadionu, pokonał wszystkich pełnosprawnych przeciwników. W ówczesnym czasie nie tworzono oddzielnych zawodów dla niepełnosprawnych sportowców, a w okresie starożytności osoby z różnymi niepełnosprawnościami nie zawsze były traktowane na równi z innymi ludźmi, często spychani na margines społeczeństwa.
Ale jak narodziła się idea oddzielnych rywalizacji dla sportowców z niepełnosprawnościami? Cofnijmy się w czasie do początków XX w.
Początkowo sportowcy niepełnosprawni startowali w zwykłych igrzyskach olimpijskich przed powstaniem oddzielnych igrzysk paraolimpijskich. Pierwszym niepełnosprawnym zawodnikiem, który wziął udział w “zwykłych” igrzyskach olimpijskich był niemiecko-amerykański gimnastyk George Eyser w 1904, który miał jedną sztuczną nogę.
Węgier Károly Takács startował w imprezach strzeleckich zarówno w 1948 roku, jak cztery lata później. Miał on amputowane prawe ramię, ale mógł strzelać używając lewej ręki. Innym niepełnosprawnym sportowcem, który wystąpił na olimpiadzie zanim odbyła się pierwsza paraolimpiada, była Lis Hartel, duńska jeździec, która cierpiała na polio i która w 1952 w Helsinkach i w 1956 w Sztokholmie, gdzie odbywały się konkurencje jeździeckie Olimpiady w Melbourne zdobyła dwa srebrne medale w ujeżdżeniu.

Idea zorganizowania igrzysk paraolimpijskich zrodziła się z małego spotkania brytyjskich weteranów II wojny światowej w 1948 roku. Urodzony w Niemczech dr Ludwig Guttmann ze Stoke Mandeville Hospital, który uciekł z nazistowskich Niemiec dzięki pomocy Council for Assisting Refugee Academics, zorganizował zawody sportowe dla brytyjskich weteranów II wojny światowej z urazami rdzenia kręgowego. Pierwsze zawody w 1948 roku zostały nazwane międzynarodowymi grami dla wózków inwalidzkich i miały być zbieżne z igrzyskami olimpijskimi. Zorganizowane wówczas sportowe wydarzenie dla niepełnosprawnych sportowców odbyło się w dniu otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 1948 w Londynie. Celem dr Guttmana było stworzenie równoważnej z igrzyskami olimpijskimi, elitarnej konkurencji sportowej dla osób niepełnosprawnych. Zawody odbywały się ponownie w tym samym miejscu w 1952 roku, gdzie weterani holenderscy uczestniczyli u boku Brytyjczyków. Był to pierwszy międzynarodowy turniej tego rodzaju. Pierwsze zawody, znane także jako Stoke Mandeville Games, zapoczątkowały igrzyska paraolimpijskie.
Ta iskra stałą się później płomieniem – jednym z największych międzynarodowych wydarzeń sportowych początku XXI wieku.

W 1960 r. w Rzymie z inicjatywy sir Ludwiga Guttmanna odbyły się pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie, zaś zimowe igrzyska paraolimpijskie w 1976 roku Örnsköldsvik (Szwecja). Począwszy od letnich igrzysk w 1988 roku w Seulu i zimowych w 1992 w Albertville (Francja) igrzyska paraolimpijskie odbywają się w tym samym miejscu co igrzyska olimpijskie i wkrótce po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich.
W historii Igrzysk Paraolimpijskich tegoroczne odbędą się ponownie w tym samym miejscu co kiedyś – wówczas II Letnie Igrzyska Olimpijskie 1964 Tokio. Wtedy na igrzyskach startowało 21 państw. Zostało rozegranych 144 konkurencji w 9 dyscyplinach. Igrzyska otworzył Yoshiaki Kasai, a głównym stadionem igrzysk był Oda Field.
Tegoroczne XVI Igrzyska Paraolimpijskie w 2021 obejmą 23 dyscypliny paraolimpijskie, a których napiszemy w jednym z artykułów naszego cyklu, do którego czytania już teraz zapraszam Was drodzy czytelnicy.
Dzisiaj tj. 16.05.2021 miała miejsce w Tokio ceremonia rozpoczęcia odliczania 100 dni do Igrzysk podczas której odsłonięto symbol paraolimpijski składający się z trzech zakrzywionych linii w kolorze czerwonym, niebieskim i zielonym.
Na podsumowanie tego artykułu zapraszam do obejrzenia video ukazującego historie powrotu igrzysk paraolimpijskich do Tokio. Link do filmu na YT z oficjalnego kanału Paraolympic Games – znajduje się TUTAJ
Maciej Warda