BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Zdjęcie przedstawia dolne części ciała dwóch osób - jedna z nich siedzi na krześle, a druga na wózku inwalidzkim

1 marca – Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego

Od 2008 roku każdego 1 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego, aby uhonorować pozytywny wpływ wózków inwalidzkich na osoby niepełnosprawne. Chociaż myślę, że warto i trzeba o tym pamiętać codziennie, a nie tylko w taki dzień jak dzisiaj.

Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego – dzisiaj obchodzimy ten szczególny dzień, mający na celu podkreślenie znaczenia wózków inwalidzkich dla osób z niepełnosprawnościami. Warto zwrócić uwagę, że miliony ludzi na całym świecie potrzebują wózków inwalidzkich, jednak niestety nie mają do nich odpowiedniego dostępu.

Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego został ustanowiony w 2008 roku przez Steve’a Wilkinsona, który sam spędził większość życia na wózku inwalidzkim. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na pozytywny wpływ, jaki mają wózki inwalidzkie na życie osób z niepełnosprawnościami, oraz docenienie pracy osób wspierających tych potrzebujących wózków i tworzą świat bardziej dla nich dostępny. Dostępność odpowiedniego wózka inwalidzkiego jest kluczowa dla samodzielności i aktywności społecznej osób z niepełnosprawnościami.

Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego – wpływ na życie

Dla osób z niepełnosprawnością ruchową istotne jest zapewnienie im dostępu do wózka inwalidzkiego. Pozwala to na samodzielne i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, pracy, podróżowaniu, uczestnictwie w kulturze, wydarzeniach społeczno-politycznych, życiu towarzyskim oraz religijnym. Osoby korzystające z wózków inwalidzkich mogą prowadzić aktywny tryb życia, zarówno rodzinny, towarzyski jak i zawodowy. Mogą pełnić funkcje polityków, aktywistów, kierowców, nauczycieli, uczniów, studentów, tancerzy, a także sportowców i wiele innych.

Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego – krótka historia

Trudno w to uwierzyć, ale pierwsze wzmianki o wózku inwalidzkim sięgają aż VI wieku przed naszą erą. Prototyp wózka inwalidzkiego, który przypominał bardziej łóżko na kołach, pojawił się wówczas po raz pierwszy.
W Chinach zachowała się płaskorzeźba datowana na 530 rok przed naszą erą, przedstawiająca wózek inwalidzki na chińskim sarkofagu. Choć w Chinach wózki inwalidzkie były znane od starożytności, dopiero w Europie pojawiły się one w 1596 roku naszej ery. Wózek został skonstruowany na polecenie króla Hiszpanii, Filipa II, choć do dziś nie jest jasne, czy król był osobą niepełnosprawną czy też wynalazek ten był jedynie jego kaprysem.

Wówczas urządzenie nazywane było nie wózkiem, a krzesłem inwalidzkim. Co również zwraca uwagę, to fakt, że koła były niezwykle małe, mniejsze niż we współczesnych krzesłach obrotowych na kółkach.

W historii pojawia się również polski wątek, kiedy około 1640 roku skonstruowano „mobilne krzesło” dla króla Władysława IV Wazy, który zmagał się z reumatyzmem.

W 1885 roku odkryto obręcze przymocowane do kół, służące do napędu wózka. Natomiast w 1899 roku skonstruowano wózek napędzany benzynowym silnikiem spalinowym. Rok później powstał wózek napędzany ręcznie za pomocą przekładni łańcuchowej, wtedy też pojawił się pierwszy wózek z kołami ze stalowymi szprychami.

Prawdziwy przełom nastąpił w 1932 roku, kiedy niepełnosprawny przyjaciel z Ameryki, Herbert Everest, poprosił Harrego Jenningsa o skonstruowanie pierwszego składanego wózka nadającego się do transportu. Sprzęt był lekki, wykonany z rurek, natomiast siedzisko i oparcie były materiałowe – waga wynosiła 25 kg. Pierwszy wózek elektryczny skonstruowano w 1984 roku w Norwegii.

Chiński wózek inwalidzki z epoki starożytnej.

Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego – wózki

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje wózków inwalidzkich, w tym napędzane przez osobę drugą, hybrydowo (siłą mięśni użytkownika i wspomagającymi silnikami elektrycznymi), przez osobę z niepełnosprawnością za pomocą ramion oraz silnikiem elektrycznym. Ponadto ze względu na przeznaczenie wózki inwalidzkie dzielimy m.in. na: sportowe, uniwersalne, aktywne, terenowe i wielofunkcyjne.

Wózki aktywne – indywidualnie dopasowywane do użytkownika, umożliwiają samodzielne pokonywanie niektórych przeszkód architektonicznych, urbanistycznych i terenowych. Ich konfiguracja zwiększa mobilność kosztem zmniejszonej funkcji ortoptycznej. Są podstawowym narzędziem rewalidacji dla osób po urazach rdzenia kręgowego.

Wózki sportowe – produkuje się je w różnych odmianach, z których każda jest przeznaczona do uprawiania konkretnej dyscypliny sportu (np. tenis, koszykówka, rugby, szermierka, wyścigi szosowe, zjazdy górskie, taniec integracyjny itd.).

Wózki z napędem elektrycznym – przeznaczone dla osób z znaczną niepełnosprawnością, umożliwiają przemieszczanie się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Szczególnym typem tego rodzaju wózka jest mechatroniczny iBOT.

Wózki wielofunkcyjne – pełnią dodatkowe funkcje terapeutyczne, takie jak możliwość pionizacji użytkownika. Przeznaczone głównie dla osób cierpiących na choroby neurologiczne, po urazach kręgosłupa, osoby mające problemy z samodzielnym poruszaniem się.

Wózki pasywne – dopasowane do wymiarów antropometrycznych użytkownika, zapewniające stabilność siedzenia i asystę ze strony drugiej osoby kosztem zmniejszonej mobilności.

Wózki uniwersalne – służą do doraźnego transportu wewnątrz instytucji (np. szpitale, lotniska).

Wózki terenowe – wyposażone w szerokie niskociśnieniowe opony lub system gąsienicowy, umożliwiające poruszanie się w trudnym terenie.

Savoir-vivre

Poznajmy najważniejsze zasady savoir-vivre wobec osób korzystających z wózka inwalidzkiego:

  • Zwracając się do osoby z niepełnosprawnością lub mówiąc o niej, stawiaj osobę na pierwszym miejscu. Zamiast „przykuty” do wózka inwalidzkiego”, używaj wyrażenia „osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego”.
  • Szanuj przestrzeń osoby korzystającej z wózka i nie wykorzystuj jej do własnych potrzeb. Wózek inwalidzki nie jest sprzętem do postawienia przedmiotów czy miejscem do podparcia się, nie służy do zabawy ani do poruszania się dla przyjemności.
  • Nie nachylaj się zbyt mocno nad osobą na wózku podczas rozmowy czy pozdrowienia. Stosuj się do zasad savoir-vivre tak, jakbyś rozmawiał z osobą zdrową. Jeśli spotkanie będzie dłuższe, postaraj się usiąść tak, aby twoja twarz była na wysokości twarzy rozmówcy.
  • Unikaj stania nad głową osoby siedzącej na wózku podczas rozmowy, aby nie musiała stale podnosić głowy, co jest dla niej niewygodne.
  • Zanim dotkniesz wózka, zapytaj osobę korzystającą z niego, czy potrzebuje pomocy i w jaki sposób. Unikniesz tym samym potencjalnych krzywd i uszkodzeń wózka inwalidzkiego.

Źródło: bezpiecznapodroz.org Autor: Eryk Gospodarczyk

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies