BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Alter Idem UMCS

Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UMCS”Alter Idem” działa 5 lat

W dniach 15 – 17 maja 2015 roku miała miejsce V rocznica Inauguracji działalności Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych „Alter Idem” UMCS.

Pierwszym punktem wydarzenia był Piknik Integracyjny, który rozpoczął się o godzinie 12.00 pod Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka”. Była to impreza plenerowa, której towarzyszyły koncerty artystów niepełnosprawnych, konkursy z nagrodami, wspólne grillowanie oraz prezentacja działalności organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Były to m.in. Fundacja Likejon, Szansa dla Niewidomych, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Towarzystwo Pomocy Głuchoniemych i inne. Podczas pikniku zorganizowano loterię na leczenie dla chorej Zuzi, udało się zebrać 373,50 zł.

 Na Piknik przybyli studenci, jak i pracownicy uniwersytetu. Był czas na wspólne rozmowy i spróbowanie swoich sił w bocci. Tę część imprezy swoim występem uświetniły koncerty duetu Marcin Kruk& Karol Zieliński oraz Doroty Krać. Finałem pikniku był występ naszego zrzeszenia. Zaśpiewaliśmy piosenkę Roberta Jansona „Małe szczęścia”.

Po Pikniku Integracyjnym odbyła się dwudniowa, Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Aktywność społeczna ON”. Głównym problemem poruszanym podczas konferencji była aktywność osób z niepełnosprawnościami w sferze zawodowej, edukacyjnej i społecznej. Wykład inaugurujący wygłosił prof. Dr hab. Janusz Kirenko, następnie prelegenci z różnych uniwersytetów promowali aktywność społeczną oraz motywowali do działania zarażając pozytywną energią. Można było usłyszeć m. in. o ampfutbolu, czyli o piłce nożnej dla osób po amputacji kończyny, dylematach zawodowych osób niepełnosprawnych, czy o działalności samorządowej.

W sobotę, po sesji konferencyjnej o godzinie 18:00, w sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego w Chatce Żaka, odbyły się spektakle poświęcone tematyce niepełnosprawności, które napisali i przedstawili studenci animacji kultury UMCS: „ Też jestem” w reżyserii Edyty Pęcak oraz „ Rozterki Tewji Mleczarza” w reż. Kariny Brodowskiej.

Po części oficjalnej przyszedł czas na integrację z zaproszonymi gośćmi z innych uczelni. Ostatnim punktem programu obchodów V rocznicy inauguracji działalności „Alter Idem” była wycieczka po Lublinie. Goście mogli zobaczyć kilka ciekawych miejsc m.in. Stare Miasto, Zamek Lubelski, browar i inne. Pogoda podczas wycieczki bardzo sprzyjała i wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni.

W ten oto sposób obchodziliśmy 5 lat działalności Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna rocznica, będzie tak samo udana jak ta i już serdecznie wszystkich na nią zapraszamy.

 Alter Idem

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies