BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Wydarzenie pn. "Złoty Wrzesień" na Dziedzińcu Zamku Lubelskiego

“Złoty Wrzesień” – miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego, 10.09.2023

W niedzielne popołudnie, 10 września 2023 r. na Dziedzińcu Zamku Lubelskiego zorganizowano akcję pn."Złoty Wrzesień - miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego".

Wrzesień to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego, obchodzony na świecie od 10 lat z inicjatywy byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Baracka Obamy.

Złoty kolor symbolizuje to, co w życiu najważniejsze – zdrowie najmłodszych a różne obiekty użyteczności publicznej podświetlane są na złoty kolor, aby okazać wsparcie chorym dzieciom i ich rodzinom. 

Celem obchodów “Złotego Września” jest podnoszenie świadomości społecznej o nowotworach dziecięcych oraz skazach krwi, ze szczególnym uwzględnieniem informacji o rozpoznawaniu pierwszych, niepokojących objawów, profilaktyce i wsparciu chorych i ich bliskich.

Gra miejska

Głównym punktem eventu była gra miejska dla rodzin i najmłodszych. Przy wejściu na Dziedziniec Zamkowy, druhowie z Lubelskiej Drużyny Harcerzy “Wulkan” im. św. Franciszka Ksawerego dystrybuowali mapę-planszę z ikonkami dziesięciu stoisk wystawienniczych do odwiedzenia:

  • Robotyka,
  • Okulary VR,
  • Spotkanie z lekarzem,
  • Pierwsza Pomoc,
  • Pan Krwinka,
  • Wspinaczka,
  • Odczyt kodu DNA,
  • Dawcy szpiku kostnego,
  • Animacje dla dzieci,
  • Bębniarze Sylvetty.

Na kolejnych stoiskach – po podaniu hasła “Świadomość” i otrzymaniu odpowiedzi “to złoto” – gracze otrzymywali do wykonania zadanie. Poprawna odpowiedź uprawniała do odbioru naklejki, którą należało wkleić w odpowiednie miejsce na planszy. Skompletowanie wszystkich naklejek umożliwiało odbiór nagrody podczas finału wydarzenia.

Miasteczko animacji

W ramach miasteczka animacji, na stoisku Centrum Medycznego Luxmed oferowano bezpłatne konsultacje lekarskie z onkologiem i hematologiem dziecięcym, lek. Ireną Woźnicką-Karczmarz oraz dietetykiem, mgr Natalią Parulską. Można było również skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego oraz analizy składu ciała.

Fundacja DKMS prowadziła akcję rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

Zabawa stała się doskonałą okazją do nauki o zdrowym odżywianiu, czy pierwszej pomocy. W ramach animacji dla najmłodszych przygotowano szereg zabaw oraz atrakcji, tj. tworzenie breloczków, malowanie tatuaży, puszczanie baniek mydlanych oraz integracyjne gry zespołowe.

Podczas warsztatów bębniarskich z Sylwią Lasok chętne dzieciaki uczyły się melodii, słów oraz wystukiwania rytmu autorskiej “Złotej Piosenki”:

“Czy znacie Bohaterów
ze szpitalnej sali?

Czasami nieco starsi,
czasami całkiem mali.

Chcieliby się bawić
a walczą z groźnym wrogiem…

Zatrzymać się nie mogą,
bo chodzi o Ich zdrowie…

Ref. La la la la
to “Złoty Wrzesień” /x4″

Zwieńczeniem obchodów “Złotego Września” w Lublinie było zaplanowane na wieczór podświetlenie bryły Zamku Lubelskiego na złoty kolor, z którego fotorelacja znajduje się na profilu Facebook Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi w Lublinie.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies