BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grafika z tekstem i ilustracją na czarnym tle: GŁUCHE MIASTO. W słowie Głuche zamiast litery C jest amerykański alfabet języka migowego. Poniżej tekstu jest ilustracja panoramy miejskiej z budynkami

Zaproszenie do udziału w projekcie “Głuche miasto”

Organizatorzy zapraszają do zapoznania się z projektem "Głuche Miasto", realizowanym w ramach Miejskiego Aktywatora Młodzieżowego, przez Stowarzyszenie „Ulica Krótka” w Lublinie.

Projekt ten ma na celu aktywizację społeczną i kulturalną osób Głuchych, a także zwiększenie świadomości społecznej na temat ich potrzeb i wyzwań.

Czym jest projekt “Głuche Miasto”?

“Głuche Miasto” to inicjatywa stworzona przez Martę Edeńską, Klaudię Kopciowską i Piotra Leziaka, których łączy pasja do wspierania osób ze szczególnymi potrzebami. Celem projektu jest zapewnienie osobom niesłyszącym i słabosłyszącym pełniejszego dostępu do informacji i wydarzeń poprzez organizację spotkań oraz szkoleń tłumaczonych na Polski Język Migowy (PJM) Piktogram obrazujący tłumacza języka migowego przez tłumaczkę Panią Magdalenę Gach.

Działania w ramach projektu:

  1. Spotkanie na temat uzależnień (23 lipca, godz. 18:00)
    • Członek Stowarzyszenia EMAUS opowie czym jest uzależnienie oraz przybliży temat odwyku i terapii.
  2. Warsztaty savoir vivre (sierpień)
    • Twórczynie “Głuchego Miasta”, Marta Edeńska i Klaudia Kopciowska przeprowadzą warsztaty dotyczące współżycia słyszących z g/Głuchymi. Poruszą tematy tabu i odpowiedzą na pytania: Co nas dzieli? Co możemy zrobić dla siebie nawzajem? Jak wspólnie żyć? i wiele innych.
  3. Spotkanie z psychologiem (sierpień)
    • Psycholog opowie, czym jest depresja. Zostaną poruszone kwestie rozpoznania, sposobów radzenia sobie z chorobą, pomimo braku dostępu do opieki psychologicznej dla osób g/Głuchych.
  4. Warsztaty na temat prawa pracy (wrzesień)
    • Zostaną poprowadzone przez przedstawicieli Fundacji Znam Prawo. Na warsztatach będzie można omówić rodzaje umów, zagadnienia związane z tym co można pracodawcy, a co pracownikowi oraz jakie są jego prawa. Będzie można omówić również swoje indywidualne przykłady.
  5. Podstawowe zasady higieny oraz co zrobię na NFZ? (wrzesień)
    • Spotkanie z dentystą na temat zasad higieny, skutkach nieleczenia zębów oraz dostępnych usług stomatologicznych na NFZ.
  6. Pierwsza pomoc (październik)
    • Szkolenie prowadzone przez księdza Marcina Wójtowicza i jego zespół. Praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy z uwzględnieniem RKO, opatrywania ran i odmrożeń.
  7. Bezpieczeństwo w ewakuacji (październik)
    • Szkolenie prowadzone przez księdza Marcina Wójtowicza i jego zespół, dotyczące sygnałów ewakuacyjnych oraz przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji.
  8. Zmiany w prawie drogowym (listopad)
    • Spotkanie z pracownikiem WORD na temat zmian w prawie drogowym i zachowania na drodze.
  9. Spotkanie z policją (listopad)
    • Przedstawicielka Policji opowie o obowiązujących zasadach i prawach oraz odpowie na pytania uczestników.

Dlaczego warto zaangażować się w nasz projekt?

Projekt “Głuche Miasto” to nie tylko szansa na zdobycie nowych umiejętności i wiedzy, ale także możliwość integracji z innymi członkami społeczności oraz aktywne działanie na rzecz równości i inkluzji. Pragniemy, aby każdy mieszkaniec Lublina miał równy dostęp do informacji i mógł cieszyć się swobodnym uczestnictwem w życiu publicznym miasta.

Jak możesz pomóc?

Zapraszamy do rozpowszechniania informacji o naszym projekcie. Każda forma wsparcia, w realizacji oraz promocji, jest dla nas niezwykle cenna.

Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na Facebooku oraz instagramie.

Marta Edeńska

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies