BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Karta EKUZ wbita w piasek na plaży. W tle błękitne morze.

Zabierz EKUZ na wakacje

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi wyjazdy. Osoby, które planują urlop za granicą, a nie mają Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), powinny złożyć wniosek o wydanie takiej karty.

Dzięki EKUZ, w razie nagłej choroby, można skorzystać z niezbędnego leczenia, bez konieczności natychmiastowego powrotu do kraju.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych osób ubezpieczonych.

Karta EKUZ daje prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego w czasie pobytu za granicą. EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii).

W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia do skorzystania z pomocy lekarza lub hospitalizacji za granicą. Pomoc medyczną pacjent otrzymuje na identycznych prawach, jakie mają osoby ubezpieczone w danym kraju. To oznacza, że zakres finansowanych rodzajów pomocy lekarskiej może różnić się w poszczególnych państwach. Trzeba też pamiętać, że jeśli w danym państwie pacjent pokrywa część kosztów za wizytę u lekarza, to i osoba okazująca kartę EKUZ, też będzie musiała za nią zapłacić.

EKUZ przysługuje każdej osobie, która jest uprawniona do leczenia w publicznej ochronie zdrowia.

Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą EKUZ jest wydawana na 3 lata. Dzieci i młodzież, które są uprawnione do otrzymania EKUZ, otrzymają kartę ważną do dnia, w którym ukończą 18 lat. EKUZ dla emerytów jest ważna aż 20 lat.

Wniosek o EKUZ można złożyć:

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ
  • poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP
  • poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
  • pocztą tradycyjną – na adres oddziału lub delegatury NFZ

Każdy, kto złoży wniosek w placówce NFZ, EKUZ otrzyma od ręki.

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne.

Dodatkowe informacje można znaleźć się na stronie internetowej NFZ
oraz dzwoniąc pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

Dodatkowe informacje: pacjent.gov.pl/ekuz

Małgorzata Bartoszek
rzecznik prasowy
Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji
Pełnomocnik ds. kontaktów zewnętrznych

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies