Już po raz dwudziesty czwarty Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, zorganizowało Festyn Integracyjny z Okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Kilkugodzinne wydarzenie rozpoczęło się w niedzielne przedpołudnie, 28 maja 2023 r. w Muszli Koncertowej przy Centrum Usług Społecznych w Świdniku. Celem festynu była integracja ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami oraz możliwość prezentacji Ich różnorodnego i ciekawego dorobku artystycznego.
Na dobry początek do wspólnej zabawy zaprosił wszystkich zespół wokalny “Retro” z Klubu Seniora w Świdniku. Seniorki zaśpiewały sześć hitów polskiej muzyki rozrywkowej.
Po tym występie oficjalnie rozpoczęto Festyn.
W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni Goście: Pan Artur Soboń – Wiceminister Finansów; Starosta Powiatu Świdnickiego – Pan Łukasz Reszka; w imieniu Burmistrza Miasta Świdnik – Pana Waldemara Jaksona przybyła Pani Kamila Guz – Kierownik Biura Burmistrza; Pan Włodzimierz Radek – Przewodniczący Rady Miasta i Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Pan Andrzej Mańka – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Dyrektor Centrum Usług Społecznych w Świdniku; Pan Romuald Gumieniak – Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego; Pani Elżbieta Krupa – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku; Pan Zbigniew Oleszczuk – Komendant Powiatowej Policji w Świdniku, Pani Alicja Jankiewicz – Prezes Zarządu Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki; Pani Anna Bieganowska-Skóra – Sekretarz Zarządu Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki; występujący Artyści solowi i Zespoły wraz z Instruktorami, Pracownicy i Członkowie Stowarzyszenia, Rodzice, Uczestnicy placówek, mieszkańcy miasta i powiatu świdnickiego.
Wszystkich zebranych powitała Pani Iwona Ratajczak – Przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, która zwróciła się do zgromadzonych słowami:
“(…) Festyn jest naszym kolejnym festynem, ale ten rok jest dla nas szczególny i wyjątkowy, ponieważ nasze Stowarzyszenie obchodzi 60 lat swojej działalności. (…) Nasze Stowarzyszenie – świdnickie Koło funkcjonuje od 1991 roku i mieści się w strukturze Ogólnopolskiego Ruchu Rodziców (…)”.
Następnie przyszedł czas na wręczenie podziękowań za dotychczasowe wsparcie inicjatywy PSONI Koło w Świdniku oraz przemówienia obdarowanych nimi Gości.
Pani Ewa Bereza – Wiceprzewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku, odczytała przygotowany specjalnie na tę okazję Manifest:
“Dziś obchodzimy w Świdniku Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Święto to wypada 5 maja i właśnie w miesiącu maju jest obchodzone w całej Polsce również jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością. Dzień ten ma nam pokazać, że wśród nas żyją osoby, które nie mogą w pełni cieszyć się życiem bez naszej pomocy. Sami często różnią się od nas zachowaniem, fizjonomią, zupełnym brakiem mowy lub jej zaburzeniami, co niejednokrotnie powoduje, że traktowane są inaczej. Dzień dzisiejszy ma zwrócić uwagę na to, iż każdej osobie niepełnosprawnej intelektualnie winni jesteśmy: szacunek, opiekę, zainteresowanie, czułość, czas i poświęcenie. Musimy pomóc im łamać bariery niezrozumienia przez innych, bariery wstydu, który paraliżować może każde działanie: ograniczenia w poruszaniu się, zdobywaniu nowych umiejętności, w komunikowaniu się z innymi. Należy przy tym pamiętać, iż pokora uwalnia pokłady miłości. Miłość daje siły do odpychania ataków na odmienność, z której drwi otoczenie. Obchodząc ten dzień chcemy pokazać, że osoba z niepełnosprawnością intelektualną ma prawo być traktowana jak “Cud Narodzin”, ma prawo do naszej troski, aby miała przed sobą kolejne jutro, aby każdy potrafił znaleźć w niej cechy, którymi można się zachwycić. Chcemy pokazać, że opiekunowie osób z niepełnosprawnością potrafią być cierpliwi w znoszeniu przykrych komentarzy i dziwnych, bądź litościwych spojrzeń osób w pełni sprawnych, że potrafią znosić je z uśmiechem, że mogą mieć marzenia, przyjaciół, grono osób, z którymi spędzają czas i nie są odrzucani z powodu tego, że poświęcili się osobie niepełnosprawnej. Chcemy pokazać, że radość, którą czują z najdrobniejszego osiągnięcia swego podopiecznego, chociaż tak inna, niż wszystkie jest nadal radością i pozwala zrzucić tłumiony ból niemocy. Chcemy pokazać dziś, co znaczy godne życie osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Pokazać, jak pomagamy im poznawać i rozumieć to, co ich otacza, jak pomagamy im rozwijać się, tworzyć i kształtować rzeczywistość, mówić, porozumiewać się i zostać zrozumianym, pokazać, jak się przyjaźnić, tęsknić za kimś, dążyć do najmniejszego celu wytrwale, jak cieszyć się sukcesem i radzić sobie z porażką. W końcu to, jak żyć z nami – sprawnymi, nie czując się osobą z niepełnosprawnością. Dzisiaj manifestujemy nasz sprzeciw wobec dyskryminacji tych osób w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Manifestujemy miłość i szacunek dla nich, ich godność i dobro, którego doświadczamy. Jak mawiała Maria Grzegorzewska, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce: >>Nie ma kaleki – jest człowiek<<.”
Wśród proponowanych atrakcji każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Poza występami artystycznymi można było obejrzeć wystawę a także zakupić prace wykonane przez Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku.
Dla najmłodszych przygotowano kącik, w którym animatorki wplatały we włosy dzieci kolorowe pasma oraz malowały ich radosne buźki.
Zadbano także o strawę dla ciała, proponując Uczestnikom gorący bigos, kiermasz ciast oraz gorące i zimne napoje.
Głównym punktem obchodów był “Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych – Piosenki, Tańca i Teatru Świdnik 2023”. W ramach przeglądu zaprezentowały się następujące zespoły oraz soliści:
- “Motyle” – grupa teatralno-taneczna z WTZ PSONI Koło w Świdniku;
- Grupa taneczna SOS-W ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku;
- “Bębnoludy” – zespół instrumentalny oraz solista Łukasz Lisek z WTZ w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej;
- “Invictus” z WTZ Caritas w Chełmie;
- “Pasjonaci” – grupa taneczno-teatralna ŚDS PSONI Koło w Świdniku;
- “Figiel” – grupa taneczna oraz recytatorka Katarzyna Kozdra z WTZ w Janowicy PSONI Koło w Łęcznej;
- Solista Tymoteusz Misiura z DCA PSONI Koło w Świdniku;
- “Mogę Więcej” – grupa artystyczna z Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie;
- “Pod Parasolem” – grupa artystyczna z WTZ SIS w Mełgwi;
- “Ach To My” – grupa wokalna z WTZ PSONI Koło w Świdniku.
Wszyscy wykonawcy otrzymali w podziękowaniu pamiątkowy dyplom, statuetkę oraz upominki.
Z każdą godziną do parku przy Muszli Koncertowej przybywało coraz więcej osób, skuszonych zapewne piękną pogodą oraz atrakcyjnym programem wydarzenia.
Gwiazdą festynu był Pan Piotr Pręgowski – polski aktor filmowy, dubbingowy oraz teatralny, znany szerszej publiczności z serialu “Ranczo”. Aktor wystąpił w formule stand-up. Nawiązał z widzami dialog i relację, zapraszając ich do złożenia przyrzeczenia doskonałej zabawy sformułowanego w zabawnej rymowance:
“Ślubuję uroczyście nie spać i nie chrapać
a kiedy Pietrek każe tańczyć oraz skakać,
bawić się i radować i śmiać na całego
nawet, jak nie będzie z czego…”.
Pan Piotr, swoimi żartami i dowcipami nie tylko wprawił publiczność w dokonały nastrój, ale także stworzył doskonałą okazję do integracji, zapraszając chętnych do wspólnego śpiewu oraz zabawy i tańca tuż obok siebie – na scenie.
W dalszej części dnia, widzowie mogli podziwiać występy wokalno-taneczne ze szczególnym uwzględnieniem różnorodnych stylów tanecznych.
Za sprawą dwóch obecnych na wydarzeniu zespołów ludowych, obcowano z dorobkiem polskiego folkloru. Można było podziwiać wykonane z wielką dbałością o szczegóły barwne stroje ludowe tancerzy, jak również popisowe wykonania tańców regionalnych. Jako pierwszy w taneczną podróż zaprosił Zespół Tańca Ludowego “Leszczyniacy” ze Świdnika, których tancerze wystąpili w strojach biłgorajskich a kapela w strojach świdnickich. Nieco później zaprezentował się, istniejący od 1960 r. Zespół Tańca Ludowego “Jawor” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, którego Członkowie zatańczyli: Poloneza, Tańce Opoczyńskie, Podlaskie i Starowarszawskie.
Z nowoczesnym tańcem disco dance, step i freestyle można było się zapoznać dzięki dzieciom i młodzieży z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, która zaprezentowała widowiskowe układy choreograficzne, nierzadko sięgające po popisowe elementy baletu, gimnastyki a nawet akrobatyki.
Podobne gatunki i układy akrobatyczne w tańcu współczesnym zaprezentowały tancerki z Zespołu Tańca Współczesnego “Ambarass”, “Fouette”, “Umbrella” ze Spółdzielczego Domu Kultury w Świdniku.
Zdecydowanie spokojniejsze tańce wykonały “Seniority” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świdniku.
Na koniec pojawiło się coś dla wielbicieli sztuk walki, zwłaszcza Taekwondo oraz Kickboxingu. Uczniowie obu sekcji z Lubelskiego Klubu Sportów Walki DAN zaprezentowali pokaz różnorodnych elementów treningowych ataków i obrony o obcobrzmiących nazwach, odrębne, ale także wspólne dla obu dyscyplin sportowych.
Jak wyjaśnił trener:
“Taekwondo to sztuka walki i sport, wywodząca się z Korei, powstała w kręgach militarnych w latach 50. Była elementem szkolenia Armii Koreańskiej a potem rozwinęła się w sztukę walk znaną na całym świecie i zarazem w bardzo ciekawy sport. Natomiast Kickboxing to twór Zachodu. Na bazie wschodnich systemów walki i elementów boksu stworzono system sportowy, sportową walkę na ręce i nogi. Przepisy obu sportów są bardzo podobne, dlatego starujemy i w jednym i w drugim (…).”
Festyn zakończył się w godzinach wieczornych blokiem muzyki tanecznej oraz serdecznymi podziękowaniami za przygotowanie, piękną oprawę i atmosferę wydarzenia, skierowanymi przez Panią Prezes Iwonę Ratajczak do wszystkich przybyłych Gości, Członków Stowarzyszenia PSONI Koło w Świdniku, Rodziców, Pracowników Dziennego Centrum Aktywności, Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy.
W ten sposób XXIV Festyn z Okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Świdniku przeszedł do historii, jako wydarzenie zachęcające do nawiązania ciekawych relacji, wspólnej integracji oraz doskonałej zabawy! A my już nie możemy się doczekać kolejnego jubileuszowego Festynu – już za rok!
Festyn współfinansowała Gmina Miejska Świdnik oraz Powiat Świdnicki w Świdniku. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Powiatu Świdnickiego – Łukasz Reszka oraz Burmistrz Miasta Świdnik – Waldemar Jakson.
Galeria zdjęć
Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień