Po raz kolejny, już 22, spotykamy się, by dać wodze twórczej fantazji i nadać barwy innym ludziom i sobie, dobrze się bawić, poznać inne osoby z niepełnosprawnościami.
XXII Ogólnopolskie Integracyjne Warsztaty Artystyczne pod hasłem „Bądź paletą barw w życiu innych ludzi…” odbędą się w dniach 11- 13 września 2024 roku.
Trochę o historii Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych…
Wszystko zaczęło się w 2002 r, kiedy odbył się pierwszy plener artystyczny zrealizowany przez PSOUU Koło w Koszalinie w ramach Integracyjnych Plenerów Artystycznych. Trwał on 1 dzień i uczestniczyło w nim 100 osób z Koszalina i okolic.
Dziś
W tym roku Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI Koło w Koszalinie ma zaszczyt zaprosić na XXII edycję tego wydarzenia. W 2024 r. roku na wydarzenie przybędzie około 450 osób. Będą to reprezentanci placówek takich jak Warsztaty Terapii Zajęciowej, Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Ośrodki Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawcze, Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze z terenu całego kraju.
Organizator Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych
Organizatorem Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Integracyjnych jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI ) Koło w Koszalinie.
Dlaczego Warsztaty Artystyczne?
- Twórczość w życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną jest kluczowym elementem nie tylko w procesie ich rehabilitacji, a także integracji ze społeczeństwem.
- Działania twórcze motywują do dalszego działania, podnoszą poczucie godności i przynależności społecznej, dynamizują dalszy rozwój.
- Zetknięcie z innym artystą daje osobom z niepełnosprawnością okazję do poszerzenia swojego warsztatu artystycznego oraz możliwość ekspresji w wyrażaniu siebie.
- Twórczość oraz niezwykła spontaniczność osób z niepełnosprawnościami ma charakter niezwykle inspirujący. Integracyjny aspekt Pleneru daje zatem korzyści dla wszystkich artystów, których łączy szczególna wrażliwość w postrzeganiu otaczającego świata.
- Wspólne spotkanie w atmosferze swobodnej twórczości jest okazją do zweryfikowania i przewartościowania krążących stereotypów i uprzedzeń dotyczących osób z niepełnosprawnościami.
- Warsztaty Artystyczne wspierają rozwój samodzielności osób z niepełnosprawnościami.
Różnorodna oferta warsztatów artystycznych (bloki tematyczne)
- Blok „Zaczarowana transferownia”
- Praca związana z dekorowaniem materiału oraz ceramiki przy użyciu techniki sublimacji
- Warsztaty: „Zaczarowany kubeczek”, „Transfer na ceramice”, „Namaluj swoją torbę”, „Transfer na materiale”
- Blok „Kreatywnością malowane”
- Praca z różnymi technikami malarsko – rysunkowymi, pozwalająca każdemu uczestnikowi poznać i rozwinąć swój potencjał twórczy
- Warsztaty: „Martwa natura’, „Nadmorski pejzaż”, „Być jak Picasso”, „ Sztuka w pudełku”
- Warsztaty „PinOn”
- Warsztaty tworzenia butonów według własnego wzoru, pomysłu
- Blok „W wiśniowym sadzie”
- Praca artystyczna ukierunkowana na sztukę i kulturę japońską
- Warsztaty; „Tworzenia świec”, „Tworzenia i dekorowania lampionów japońskich”, „Wachlarzy japońskich”, „Kaligrafii liter japońskich”
- Blok „Ogrody wertykalne”
- Praca z roślinami, ziemią elementami ekologii i ochrony środowiska, w tym tworzenia zdobienia, dekoracji roślinnych w doniczkach i kwietnikach
- Warsztaty: „Doniczki i kwietniki”, „Linoryt w ogrodzie”, „Zielonym do góry”, „Warsztaty wertykalne”
- Warsztaty fotograficzne
- Poznanie technik tworzenia zdjęć, uwieńczenie swoich spostrzeżeń i wrażeń
- Warsztaty taneczne
- Poznanie różnych stylów tańca
- Warsztaty wizażu i fryzjerstwa
- Pokaz makijażu i fryzjerstwa
- Warsztaty udzielania pierwszej pomocy
- Poznanie technik udzielania pierwszej pomocy
- Warsztaty relaksacyjne
- Miejsce wyciszenia, odpoczynku dla osób o słabszej kondycji psycho-fizycznej
- Warsztaty filmowe
- Poznanie technik nagrywania i tworzenia filmu
Namioty tematyczne, warsztaty – „Nasze osiągnięcia” zaproszone placówki prezentują swoje prace oraz przedstawiają nowatorskie techniki plastyczne i rękodzielnicze. Dzięki temu mamy okazję poznać różnobarwną twórczość osób z niepełnosprawnościami z różnych regionów naszego kraju.
Prezentacja filmu powstałego podczas warsztatów filmowych realizowanych w ramach XXI Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych.
Dyskoteka – integracja uczestników przy ulubionych utworach muzycznych połączona z prezentacją efektów prac fryzjerek i makijażystek.
Dwa pikniki integracyjne sprzyjające poznaniu się, wymianie spostrzeżeń i doświadczeń.
Kontakt
Źródło: wydarzenia.ngo.pl