BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo z napisem: Otwórzmy przed nimi życie,.

XX Jubileuszowe Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku

Nieprzetarty Szlak w Lublinie ma już za sobą XX Jubileuszowe Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku. Coroczny międzynarodowy przegląd piosenki Artystów niepełnosprawnych, odbywał się w dniach 1-2 grudnia 2017 r. Główny organizator spotkania to p. Karolina Czajka.

Plakat opisuje wydarzenie pt. “ XX Jubileuszowe Międzynarodowe Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku. Rock’n Roll”.

Tematem przewodnim XX Spotkań z Piosenką był „Rock and Roll”. Występy i wykonywane piosenki nawiązywały słowem, strojem do tematu. Na scenie zaprezentowały się grup i soliści z Polski i Ukrainy oraz wolontariusze z Białorusi. Całemu wydarzeniu towarzyszyła grupa konsultantów, której przewodniczył p. Krzysztof Stachyra.

Mężczyzna siedzi przy stole. Patrzy on wprost do obiektywu i uśmiecha się.

Dr Krzysztof Stachyra – muzykoterapeuta, nauczyciel wychowania muzycznego, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie pedagogiki. Pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Muzykoterapii i Edukacji Muzycznej UMCS w Lublinie. Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Terapii Przez Sztukę. Współredaktor międzynarodowego journalu muzykoterapeutów “VOICES” wydawanego przez Uniwersytet Bergen w Norwegii. Członek Komisji ds. Edukacji i Szkolenia Muzykoterapeutów Światowej Federacji Muzykoterapii (Commission on Education and Training, WFMT). Współpracuje z Amerykańskim Stowarzyszeniem Muzykoterapeutów (AMTA), The Nordoff-Robbins Music Therapy Center w Londynie i Nowym Jorku, ośrodkiem terapii dzieci autystycznych Giant Steps w USA oraz muzykoterapeutami z Anglii, Irlandii, Francji, Niemiec i Litwy.

Pierwszego grudnia w Centrum Arteterapii, siedzibie Fundacji Nieprzetartego Szlaku, i Środowiskowego Domu Samopomocy na ulicy Nowy Świat odbyły się Warsztaty artystyczne.

Warsztaty obejmowały:

  • Choreoterapię – prowadzący – Renata Elmerych (dla uczestników);

  • Emisję głosu – Agnieszka Stunio (dla uczestników);

  • Muzykoterapię – Krzysztof Stachyra (dla instruktorów);

  • Wyraz artystyczny występu scenicznego – Michał Stanowski (dla instruktorów).

Drugi dzień spotkań z piosenką odbywał się w Domu Kultury LSM, na ulicy Konrada Wallenroda. Oficjalnego otwarcia dokonał p. Michał Stanowski, witając przybyłych gości, miedzy innymi Joannę Olszewską – Dyrektora Biura ds. Osób Niepełnosprawnych w Lublinie. Dwudziestolecie to okazja do podsumowania i podziękowań. Podziękowania od Wojewody, Prezydenta Miasta, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyjaciół, składane były Fundacji Nieprzetartego Szlaku, panu Michałowi Stanowskiemu oraz zasłużonym działaczom w dziedzinie kultury, propagującym piękno artystyczne. Podziękowania w imieniu Wojewody i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczali min. dyrektor Wydział Polityki Społecznej p. Albin Mazurek.

Na scenie stoi kilka osób. Mężczyzna po lewej stronie trzyma mikrofon blisko twarzy. Pośrodku stoi kobieta, która trzyma teczki.

Dyrektor wręcza podziękowanie

Jesteśmy dumni ponieważ nasz solista Łukasz Lisek, jako jedyny z solistów i grup uczestniczących w Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku, otrzymał dyplom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji XX-lecia Międzynarodowych Spotkań z Piosenką Nieprzetartego Szlaku – „ za wieloletnią pasję i zaangażowanie w upowszechnianie kultury muzycznej”. Dyplom podpisany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Pani Maria Lisek Zięba zaś, otrzymała dyplom uznania od Wojewody Lubelskiego „ za wymierny wkład w tworzenie kultury polskiej, aktywny udział w Międzynarodowych Spotkaniach z Piosenką Nieprzetartego Szlaku promujących twórczość artystyczną osób niepełnosprawnych na terenie województwa lubelskiego, Polski i poza jej granicami, a także trud i zaangażowanie w prace terapeutyczną z uczestnikami grup artystycznych, różnorodną i godną naśladowania działalność na rzecz rozwoju umiejętności artystycznych osób niepełnosprawnych oraz integrację ze społeczeństwem”. Takie dyplomy otrzymali jeszcze inni instruktorzy.

Jesteśmy mile zaskoczeni tym uhonorowaniem. Dziękujemy.

W spotkaniu z piosenką wzięli udział:

Na plakacie jest rozpisany plan imprezy. 12.15- Oficjalne otwarcie XX Jubileuszowych spotkań z piosenką. Nikola Wojciechowska- SOSW dla Dzieci i Młodzieży NIepełnosprawnych, Lublin; Akademia Artystyczna- ŚDS “ Akademia Artystyczna”, Lublin; Łukasz Lisek- WTZ, Janowice; Tacy Sami- DPS, Bełżyce; Janusz Bulwicki- ŚDS, Chełm; Akademia Artystyczna- ŚDS “Akademia Artystyczna”, Lublin; Celejowskie Słowiki- SPPZOL, Celejów; Żurawka- Lwów, Ukraina; SUMUS- ŚDS, Janów Lubelski; Bębnoludy- WTZ, Janowice; Bawitko- SOSW, KArczmiska; Emilia Kuźmiczuk- SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych, Lublin; TO i OWO- SOSW, Puławy; Sebastian Paca- ŚDS, Chełm; Pasjonaci- ŚDS PSONI Koło, Świdnik; Ach to my- WTZ PSONI Koło, Świdnik, Diament- ŚDS, Bychawa.
Grupa osób stoi na scenie. Na środku jest dwóch mężczyzna a po ich obu stronach są kobiety ubrane w spódnice w grochy i białe koszule. Jeden z mężczyzn ma gitarę elektryczną i stoi przy mikrofonie.

Akademia Artystyczna ŚDS

Rozśpiewki grupowe prowadzone przez grupę wolontariuszy w tym Anetę Stanowską, Karolinę Czajkę, to cudowna zabawa, to łączenie i aktywizowanie widowni.

Na widowni jest duża grupa osób. Wszyscy siedzą i patrzą przed siebie.

„Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, 

można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki

nie porusza ani nie wpływa

na podświadomość tak, jak muzyka.”

Dawid Crossby

Nasz solista Łukasz zaprezentował piosenki: Rock, rock; Czarny Alibaba i Kocham wolność.

Na scenie stoi kilka osób. Jedna z kobiet ma podniesione ręce do góry oraz jedną noge. W ręce trzyma tamburyno. Obok niej stoją kobiety, które trzymają różne instrumenty.

Bębnoludy z publicznością

Zespół Bębnoludy zaprezentowały utwory: Skrzypek na dachu, Rock and Rollsa ora specjalnie przygotowany utwór – nazwany Stanowski ( Country Hit mix), utwór ten został wykonany z wieloma osobami z Sali. Przed Finałem Spotkań z Piosenką wystąpił zespół muzyczny UMCS a zaraz po nim nastąpiło uroczyste zakończenie. Każda osoba, grupa prezentująca się podczas XX lecia Spotkań z Piosenką otrzymała upominek, okolicznościową statuetkę i dyplom.

Na dużym stole leży tort. Za stołem stoją kobiety. Jedna z nich trzyma nóż w ręce, a inna kroi tort. Po lewej stronie stoi dziecko.

Zwieńczeniem całości był przepyszny Tort XX-lecia Spotkań z Piosenką.

Patronat nad XX Spotkaniami z Piosenką objęli:

  • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek
  • Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski
  • Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
  • Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk

Muzyka to najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie. Muzyka ma w sobie magię, która koi dzikie bestie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, wspaniałą zabawę i przeżycia.

Z okazji Jubileuszu życzymy wszystkim pracownikom, liderom Fundacji, wolontariuszom wielu sił twórczych, ważnych dokonań, pomyślności w realizacji zawodowych, edukacyjnych planów oraz realizacji osobistych marzeń i planów.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Koło w Łęcznej

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies