W środę, 25 czerwca 2025 r., w przestrzeni plenerowej Kalwarii Kodeńskiej odbył się XVIII Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny.
Wydarzenie zorganizowali: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu pod patronatem Wójta Gminy Kodeń.
Festiwal współfinansowany był ze środków: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiatu Bialskiego, gminy Kodeń oraz licznego grona sponsorów.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych reprezentował pan Ryszard Dados z Oddziału Lubelskiego PFRON.
Już od rana z różnych zakątków województwa lubelskiego wyruszyły busy i autobusy, wiozące artystów do Kodnia. Czas przejazdu i postojów został wykorzystany na próby generalne przed występem w Kodniu. Pogoda sprzyjała tej plenerowej imprezie. Dla wielu uczestników było to już kolejne spotkanie w tym gościnnym miejscu. Przez rok z radością i zapałem przygotowywali nowy repertuar i cieszyli się na spotkanie ze znajomymi z poprzednich edycji festiwalu. Ci, którzy po raz pierwszy znaleźli się w tym miejscu, szybko zaaklimatyzowali się w przestrzeni festiwalowej. Doświadczeni organizatorzy dobrze przygotowali się na przyjęcie grup. Sprawnie logistycznie rozplanowali czas występów poszczególnych zespołów, przerwy na posiłki i podziękowania za włożony wysiłek w przygotowanie prezentacji oraz choreografię.
Repertuar festiwalowy był bardzo różnorodny. Na scenie zaprezentowali się soliści oraz grupy wokalno-teatralne, taneczne oraz instrumentalne, działające na co dzień w placówkach wspierających osoby z niepełnosprawnościami z terenu województwa lubelskiego.
W tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowały się grupy i przedstawiciele zespołów z następujących placówek:
- Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kodniu;
- Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu;
- Warsztatu Terapii Zajęciowej w Majdanie Zahorodyńskim;
- Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej;
- Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach;
- Środowiskowego Domu Samopomocy w Kodniu;
- Środowiskowego Domu Samopomocy typu C w Białej Podlaskiej;
- Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie;
- Warsztatu Terapii Zajęciowej przy GOPS w Wisznicach;
- Domu Pomocy Społecznej w Kostomłotach;
- Domu Pomocy Społecznej w Konstantynowie;
- Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łęcznej;
- Warsztatu Terapii Zajęciowej we Włodawie;
- Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Białej Podlaskiej;
- Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” we Włodawie;
- Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janówku (Mełgiew);
- Środowiskowego Domu Samopomocy „Zielony Zakątek” w Sosnowicy;
- Środowiskowego Domu Samopomocy w Łukowie;
- Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas w Parczewie;
- Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Jaszczowie;
- Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy;
- Domu Pomocy Społecznej w Kozuli;
- Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie;
- Warsztatu Terapii Zajęciowej w Międzyrzecu Podlaskim;
- Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu;
- Warsztatów Terapii Zajęciowej w Konstantynowie;
- Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Ks. J. Twardowskiego we Włodawie;
- Domu Pomocy Społecznej w Kalince;
- Domu Pomocy Społecznej w Rejowcu;
- Środowiskowego Domu Samopomocy w Radzyniu Podlaskim;
- Bialskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie z Białej Podlaskiej;
- Kapela Carawana;
- Solistka Patrycja Maruszak.
Podczas występów na scenie każdy miał szansę pokazać swój talent, być docenionym i poczuć się częścią zespołu. Wielu uczestników wydarzenia festiwalowego skorzystało również z możliwości do wyciszenia i refleksji podczas wizyty w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.
Do Kodnia przyjechałam autokarem z artystami Zespołu Ośrodków Wsparcia z Lublina z Klubu Seniora „Roztocze”, Klubu Seniora „Nad Bystrzycą”, Zespołu Wokalnego „Wrzos” i Zespołu Instrumentalnego. Połączyła ich wspólna pasja do śpiewania i pan Piotr, instruktor – pasjonat. Była to chyba najliczniejsza i najbardziej kolorowa grupa festiwalowa. Stworzyli świetnie zgrany zespół. Zaprezentowali się wspaniale. Swoim występem wzbudzili aplauz publiczności. Oni bardzo chcieli być na tym festiwalu, być ze sobą, być ze społecznością festiwalową i pokazać swoje umiejętności. Każdy coś wniósł od siebie i przyczynił się do sukcesu. Radość przepojona dumą, że wspólnie udało się osiągnąć cel – to największa wartość tego typu spotkań. Wracali do Lublina w doskonałych humorach, wszyscy śpiewali, nie było czasu na narzekanie i mówienie o problemach, chorobach, niepełnosprawności.
Festiwal nie ma charakteru konkursowego. Uczestnicy otrzymują równorzędne nagrody. Otrzymany puchar i dyplom lubelscy artyści podczas podróży powrotnej umieścili na honorowym miejscu w autokarze oraz umówili się, że w ciągu roku przez następne trzy miesiące będzie przechodził do kolejnej grupy, tworzącej obecny zespół wyjazdowy.
Miejsce festiwalowe i panująca atmosfera akceptacji, radości i otwartości harmonijnie łączy się z spokojem, niezwykłością duchową i misyjną. Stwarza możliwość do rozwoju pasji, promowania twórczości osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, wymiany doświadczeń osobistych i zawodowych oraz integracji pokoleniowej.
Teren wydarzenia festiwalowego jest w administracji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Zgromadzenie pięknie dba i rozbudowuje tę przestrzeń. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie w niej też dostępna Komfortka.
Tekst i foto: Alicja Jankiewicz
Materiał powstał w ramach projektu „Wzmacniamy aktywność”
realizowanego w okresie 01.01.2025 r. – 29.02.2028 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki


Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków PFRON
UWAGA: Pobieranie, kopiowanie i jakiekolwiek inne wykorzystanie treści dostępnych w powyższym materiale wymaga pisemnej zgody LFOON – SW będącego właścicielem serwisu www.niepelnosprawnilublin.pl.