BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Logo Bonifratrzy. Na białym tle. Obok napisu grafika krzyża.

XII Festiwal Rekreacji i Zabawy „Pożegnanie Lata”

30 sierpni 2017 r. miała miejsce XII edycja Festiwalu Rekreacji i Zabawy „Pożegnanie Lata” w Iwoniczu.

Dom Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu zorganizował przy wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Festiwal „Pożegnanie Lata”. W spotkaniu uczestniczyło kilkaset zaproszonych gości. Gościem honorowym był Abp. Józef Michalik, który przewodniczył Mszy Św. inaugurującej całe spotkanie. W festiwalu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, podopieczni i opiekunowie dziennych i całodobowych ośrodków wsparcia dla osób niepełnosprawnych z województwa podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i śląskiego, rodziny mieszkańców iwonickiego DPS, goście z zaprzyjaźnionego ośrodka ze Straubinga w Niemczech.

Ksiąza stoją przed ołtarzem. W tle ludzie w ławach kościelnych

Po Mszy świętej goście przeszli z kaplicy Domu do kompleksu ogrodowo-rekreacyjnego, gdzie po uroczystym przywitaniu przez o. przeora Michała Ziębę i Dyrektora DPS Tomasza Półchłopka odbywała się dalsza część spotkania.

Ksiądz stoi na scenie. W dłoni trzyma kartkę. Przed ustami ma mikrofon.

Oczywiście wszyscy zaproszeni goście wypowiedzieli formułę otwierającą festiwal.

Ludzie stoją na scenie. Scena jest zadawszona. Usmiechają suę

Na scenie niepełnosprawni artyści przedstawiali przygotowane występy: skecze, kabarety i koncerty. Równocześnie uczestnicy imprezy mogli podziwiać liczne prace plastyczne i rękodzielnicze przygotowane przez podopiecznych z różnych ośrodków, które zostały wyeksponowane na wystawie w ogrodzie.

Ludzie stoją na scenie. W dłoniach mają mikrofony oraz instrumenty. uśmiechają się.

Dzięki współpracy z dyrekcją Domu Pomocy Społecznej w Iwoniczu podopieczni placówki PSONI w Łęcznej zostali zaproszeni na festiwal.

Zespół „Bębnoludy” z Warsztatu Terapii Zajęciowej zaprezentował grę na instrumentach perkusyjnych. Do muzykowania zaproszeni zostali też goście festiwalu w tym solista zespołu Skaner.

Łukasz Lisek solista z WTZ w Janowicy wykonał utwory: Tu jest twoje miejsce; Oj nie, nie, nie; Kochaj ile sił; Mamo nie pytaj mnie; Mamo nasza mamo. Śpiew Łukasza porwał wiele osób do śpiewu i tańca.

Cały kompleks ogrodowo-rekreacyjny był dostępny i oferował mnóstwo atrakcji dla zaproszonych gości ale także dla licznych przedstawicieli lokalnej społeczności. Mogli oni korzystać z przejażdżek konnych, gier i zabaw sportowych, zabaw na „dmuchańcach”, z karabinków laserowych. Festiwal to możliwość bicia Rekordu Kilometrów chodem z kijkami nordic walking, to inspirowanie do aktywnego stylu życia.

Trasa marszu wynosiła 400 m. Przejście jej przez poszczególnych uczestników sumowało się i składało na wspólny wynik. Ustanowiony został rekord 212 km, a najwytrwalsi spacerowicze zostali nagrodzeni. Gwiazdą muzyczną imprezy był zespół disco polo „Skaner”, który doskonale bawił uczestników, a do tańca przygrywał zespoł „Optimum”. Nie sposób by nie wspomnieć, że wszyscy uczestnicy festiwalu zostali ugoszczeni, obiadem, kolacją, napojami i ciastem. Spotkanie było okazją aby podziwiać prace wykonane przez osoby niepełnosprawne, można było je też nabyć. Wiele emocji budziła loteria fantowa gdzie dodatkową atrakcją dla uczestników loterii było losowanie 5 bardzo atrakcyjnych nagród. Bardzo emocjonująca była aukcja huśtawki ogrodowej. XII Festiwal Rekreacji i Zabawy zakończył pokaz sztucznych ogni.

Nasza grupa przebywając na Podkarpaciu odwiedziła: ZAZ Smak w Rymanowie, zwiedziła urokliwy Rymanów Zdrój a dzięki uprzejmości Koła PSONI w Haczowie w tym kierownika WTZ zwiedziła piękny ogród w Starej Wsi .

Dziękujemy Tomkowi Pułchłopkowi dyrektorowi DPS w Iwoniczu za zaproszenie na festiwal, Tomkowi Bok – kierownikowi WTZ w Haczowie za umożliwienie noclegów, wspólne posiłki, Salvatore Di Pasquale za umożliwienie zwiedzania ZAZ oraz pyszne obiady. Dziękujemy za wspaniale spędzony czas na „Waszym” Terenie.

„Są ludzie i rzeczy,

których się nie zapomina …”

należycie do nich.

M.Lisek-Zieba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies